Bazový sirup – Najlepší recept, ktorý zvládne aj začiatočník

Autor: Paula

Baza už kvitne v plnej kráse. Je načase nazbierať si ju a zásobiť sa vitamínmi. Táto rastlina dokáže s naším zdravým hotové zázraky. Bazový sirup si pripravíte rýchlo a jednoducho. Môžete ho pridávať do vody alebo čaju, prípadne požívať po lyžičkách.

 

Baza čierna – Toto ste o nej vedeli?

Baza čierna patrí medzi liečivé rastliny. Je to asi 4 – 6 metrov vysoký krík, ktorého bielo-žlté súkvetia zbadáme už zďaleka. Veľmi často rastie popri cestách, čo však nie je vhodné na zbieranie. Ak si chceme nazbierať kvety alebo plody bazy, vydáme sa radšej do prírody. Kvety (aj so stopkou) zbierame od mája do konca júna, plody dozrievajú v auguste až septembri. Tie sa zbierajú bez stopky. Bazu sa oplatí nazbierať, jej účinky ocenia všetci členovia domácnosti najmä pri prechladnutí, ale aj pri zápaloch. Navyše, chutný bazový sirup rozpustený vo vode nás príjemne osvieži.

Vedeli ste však, že okrem kvetov a plodov je baza mierne jedovatá? Ak budeme užívať vyššie množstvo, môžeme si privodiť nepríjemné tráviace ťažkosti. Týka sa to najmä plodov konzumovaných za studena. Zaujímavosťou je, že práve bazové drevo sa používalo na výrobu tradičného slovenského hudobného nástroja – fujary.

Bazový sirup

Účinky bazy na naše zdravie

Nie nadarmo sa baze čiernej ľudovo hovorí tiež Pánbožkova apatieka. Má totiž všestranné účinky. Kvety aj plody majú dobré potopudné vlastnosti, čo využijú ľudia najmä pri chrípke a nachladnutí, keď je potrebné vypotiť sa. Čaj alebo bazový sirup účinkuje tiež protizápalovo a aj močopudne. Bazu preto používame do čajových zmesí na odvodnenie organizmu.  Za zmienku stoja aj protizápalové a protivírusové účinky, podpora imunity a obranyschopnosti organizmu. Zároveň baza znižuje množstvo cukru v krvi. Je tiež dobrým zdrojom vitamínu C, čo využívame najmä v potravinárstve pri výrobe bazovej šťavy, bazového vína alebo džúsov.

Ako bazu uchovávať

Kvety bazy môžeme nasušiť na čaj, alebo z nich pripraviť sirup. Kvety odstrihujeme celé aj so stopkou a sušíme v tieni. Nikdy ich nenechávame na priamom slnku. Najlepšie je sušiť ich priviazané na špagáte a zavesené v prievane, alebo rozprestreté na papieri či site. Ak plánujete sušiť kvety bazy umelým teplom, teplota nesmie byť väčšia ako 40°C. Usušené kvety skladujeme v papierových vreckách a chránime pred vlhkom. Ak sú kvety usušené správne, majú svetložltú farbu a typickú príjemnú vôňu. Na prípravu čaju potrebujeme 2 – 3 g bazových kvetov. Čaj pijeme 2 – 3x denne.

Bazový sirupPlody môžeme sušiť pri teplote do 50°C a aj na slnku. Môžeme ich rozvešať na špagáty, alebo porozkladať na drôtené sitá. Keď sa plody usušia, musíme ich prečistiť a odstopkovať. Plody skladujeme v pevných papierových obaloch.

Bazový sirup

Najobľúbenejším produktom, ktorý sa pripravuje z bazy, je sirup. Jeho využitie je mnohoraké. Môžeme si ním osladiť vodu alebo čaj, alebo ho počas choroby užívať po lyžičkách. Príprava sirupu nie je vôbec zložitá. Navyše, uvaríme ho do pár minút. Máme pre vás recept na domáci bazový sirup.

Potrebujeme: 20 kvetov bazy, 1 kg kryštálového cukru, 40 g kyseliny citrónovej, 1 – 2 citróny (alebo limety), 2 litre vody.

Postup: Kvety bazy jemne opláchneme tak, aby sme nestratili priveľa peľu, ale aby sme ich zbavili chrobáčikov a prachu. Hrubé stonky odstránime. Prevaríme vodu v hrnci a necháme ju vychladnúť. Následne do nej vložíme kvety, pridáme kyselinu citrónovú a ošúpaný a na kúsky nakrájaný citrón alebo limetku, zavrieme pokrievkou a 24 hodín necháme v chladničke. Na druhý deň precedíme, pridáme cukor a privedieme do varu. Miešame, kým sa cukor rozpustí, varíme približne 30 minút. Ešte horúci sirup nalejeme do fliaš a po vychladnutí uchovávame v chladničke.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť