Keď sa bábätku prereže prvý zúbok, je to vždy veľká vec. Ale aj oň sa už treba začať starať. Tmavé sfarbenie na detských zúbkoch, ktoré poznáme ako medové zuby u detí, nie je ničím ojedinelým. Prečo vzniká a dá sa mu vôbec zabrániť?
Medové zuby u detí
Správna ústna hygiena je veľmi dôležitá. Pre nás dospelých, ale aj pre malé deti. Nespoliehajme sa na to, že o mliečne zúbky detí sa netreba starať, pretože raz vypadnú a nahradí ich trvalý chrup. Zubári sa zhodujú v tom, že o detské zuby sa musíme starať už od začiatku. Hoci bábätko spočiatku ešte neje tuhú stravu, predsa len má veľmi často v ústach mlieko. Cez deň a aj v noci. Či už materské, alebo umelé, mlieko obsahuje okrem iného aj laktózu – mliečny cukor. A všetci vieme, že cukor a zubná sklovina nie sú práve najlepší kamaráti. Medové zuby u detí môžu totiž vzniknúť práve ako následok nečistenia ústočiek po kŕmení.
Ako sa starať o zúbky bábätka
Aj o prvé zúbky sa treba starať. Pre bábätká vyberajte jemné detské kefky. Zo začiatku môže ísť napríklad aj o špeciálny silikónový náprstok na čistenie detských zúbkov, ktorý zároveň poslúži aj na premasírovanie ďasien pri prerezávaní zubov. Existujú zubné pasty pre deti, ktoré môžete používať už od narodenia. Takéto pasty neobsahujú fluorid a používa sa veľmi malé množstvo. Dostanete ich aj bežne v drogérii, s príchuťou pre príjemnejší zážitok drobca z čistenia, ale i bez nej.Výhodou čistenia zúbkov a ďasienok je nielen hygiena, ale aj návyky, ktoré tak dieťaťu vytvárate. Pravidelným čistením sa naučí, že o svoje zúbky sa má starať každý deň.
Keď už je dieťa väčšie a naučí sa vypľúvať (približne vo veku od 3 rokov), čistíme mu zúbky pastou s obsahom fluoridov.
Medové zuby u detí – Prečo deťom zúbky zmenia farbu?
Tmavé sfarbenie na zuboch môže mať rôzny pôvod. V niektorých prípadoch ide o zubný kaz, alebo zub odumrie a tým pádom sa zafarbí. Za zmenou farby stoja tiež pigmenty. Svoj podiel na vzniku tmavého sfarbenia detských zúbkov môže mať aj genetika, alebo sa zafarbenie objaví v prípade rozpadávajúceho sa zubu. Najčastejšie sa však objavujú tzv. medové zuby, čo sú pokazené a často až veľmi poškodené predné (najmä horné) mliečne zuby. Príčinou ich vzniku je najčastejšie pitie sladených nápojov, džúsov, osladených (medových) čajov a aj mlieka pred spaním. Medové zuby poznáme aj pod názvom fľaškový kaz, pretože veľmi často vznikajú práve v dôsledku pitia sladených nápojov z detskej fľašky s cumlíkom. Tento problém hrozí vždy, keď dieťa zaspáva s neumytými zubami. V noci výrazne klesá tvorba slín, preto čo na zuboch večer zostane, to sa tam udrží. Zubná sklovina teda dostáva zabrať, vznikajú kazy a zuby sa takto stále viac poškodzujú.
Mamografia a čo by ste o nej mali vedieť
Ideme k zubárovi
Medové zuby u detí nie sú iba estetickou záležitosťou. Nevyzerajú pekne, ale navyše spôsobujú aj bolesť. Kaz zo zuba sa dokáže veľmi rýchlo dostať až k nervu, kde spôsobuje nielen bolesť, ale tiež odumretie zuba. To sa môže prejaviť opuchom a aj teplotou. Zároveň takto hrozí riziko, že sa poškodí zárodok trvalého zuba. Správna, dostatočná a najmä pravidelná ústna hygiena je teda viac než potrebná, a to aj u malých detí, ktoré sa zatiaľ na svet usmievajú iba jedným či štyrmi zúbkami. V prípade, že zakročíme včas, vezmeme dieťa k zubárovi a ten kazy odstráni, trvalé zuby budú zachránené. Je dôležité osvojiť si správne návyky čistenia zúbkov a ich dočisťovania rodičom, ale aj správne stravovacie návyky. Pri zúbkoch totiž platí heslo: Čistý zub sa nepokazí.
Kedy ísť s dieťaťom prvýkrát k zubárovi
S návštevou zubára netreba zbytočne dlho čakať, kým začne dieťa prvý raz bolieť zub. To už je neskoro. Prevencia je veľmi dôležitá. Zubári rodičom odporúčajú, aby svoje dieťa vzali do ambulancie už po prerezaní prvého zubu, alebo do prvých narodenín. Netreba sa toho báť, lekár nebude na prvej návšteve dieťatko nijako stresovať. Ide len o zoznámenie sa so zubnou ambulanciou.
Hlavným cieľom prvých návštev detského pacienta v ambulancii zubára je ukázať dieťaťu, ako to tam vlastne vyzerá, čo všetko tam pán doktor alebo pani doktorka má, aké super pohyblivé kreslo na ovládanie sa tu nachádza a dokonca si drobec bude môcť všetky tie tlačidlá aj sám vyskúšať. Pri malých deťoch nejde ani tak o kontrolu zúbkov, ako skôr o to, aby sa dieťa, no najmä rodičia naučili, ako zúbky správne a dôkladne čistiť.
Dajú sa medové zuby u detí vyliečiť?
Keď sa u dieťaťa objaví tmavé sfarbenie na zúbkoch, prvé kroky by mali smerovať do ambulancie zubného lekára. Je veľmi dôležité zasiahnuť včas a kaz odstrániť už v zárodku. Liečba ako taká v podstate neexistuje, spočíva v odstránení kazu a zvýšenej ústnej hygiene. Prevencia je na prvom mieste. Okrem dôkladného čistenia zúbkov a upravenia stravovacích návykov môže pomôcť aj posilnenie imunity dieťaťa. V neposlednom rade existujú špeciálne zubné gély a pasty, ktoré pomáhajú posilniť zub a zastaviť postup kazu. Pred ich použitím u detí sa však vždy poraďte so zubárom.