A ako Amálka R ako rozprávka – recenzuje štvorročná Natálka

Autor: spokojná mama

Ako už iste viete, na našej stránke by ste bulvár, či negatívne správy hľadali len márne. Nájdete u nás však množstvo inšpiratívnych príbehov, skvelých rád a tipov. Našou srdcovkou sú edukačné detské knihy slovenských autorov, a tak sme radi, že vám môžeme priniesť ďalší výnimočný tip. Tentoraz informácie o autorovi a knihe prepojíme s recenziou od odborníčky na detskú literatúru. Veď kto už je väčší odborník na detské knihy ako samotné dieťa?

 

O knižke

Interaktívna šlabikárová knižka A ako Amálka R ako rozprávka je určená pre deti predškolského a mladšieho školského veku. Je ideálnou voľbou na zoznámenie detí s písmenkami, ale aj skvelým prostriedkom na zafixovnie si získaných vedomostí prvákov a druhákov. Kniha ponúka pestrú škálu možností, ako s ňou pracovať, zabávať sa a vzdelávať. Kniha A ako Amálka R ako rozprávka sa podľa nášho názoru môže stať najinteraktívnejšou knižkou akú ste doma mali, a to za predpokladu, že ste s ňou ochotní pracovať a venovať deťom trochu svojho času. Okrem učenia písmen prináša táto šlabikárová kniha vďaka svojim príbehom množstvo možností na rozhovory s deťmi, rozvíja ich emocionálnu inteligenciu a kritické myslenie.

 

Kniha A ako Amálka R ako rozprávka stručne:

  •  105 strán šlabikárovej knižky je rozdelených na rozprávkovú a šlabikárovú časť
  • kniha slúži na zoznamovanie sa s písmenkami, ale aj opakovanie už naučených písmen
  • vychádza z učenia v súvislostiach a prepája učenie písmen s bežnými situáciami zo života
  • kniha je z metodického pohľadu veľmi prepracovaná a každé slovo i ilustrácia v nej má svoj význam

 

Recenzia od najpovolanejšieho odborníka na detskú literatúru

Kniha je určená pre deti a tak sme si prizvali na pomoc toho najváženejšieho knižného recenzenta. Štvorročnú milovníčku kníh Natálku. O knihe sa (napríklad aj v našom článku) môžete dozvedieť množstvo superlatívov a o jej vysokej hodnote v oblasti pedagogiky hovorí aj to, že ju Ministerstvo školstva, vedy a výskumu zaradilo do národného registra didaktických prostriedkov s odporúčacou doložkou. My však vieme, že hodnotenia detí majú vlastné kritéria. Deti nepotrebujú nič dlho skúmať a posudzovať. O tom, či ich kniha zaujme často rozhodujú prvé sekundy. Čo myslíte, zaujala knižka A ako Amálka R ako rozprávka našu malú recenzentku?

Pohodlne sme sa usadili, vzali knižku do rúk a Natálke poskytli len stručnú informáciu o tom, že sa knižka venuje písmenkám.
– Aj toto je písmenko? Opýtala sa Natálka na Hojdačku v tvare písmenka H, ktorá bola súčasťou ilustrácie na väzbe knihy.
– Áno, aj to je písmenko. Vidíš ešte nejaké? – nasledujúce minúty sme spoločne hľadali, predbiehali sa, kto nájde ďalšie písmenko skryté v ilustrácii a smiali sa. Všimli sme si niečo zaujímavé. Na Vrtuľníku sa skrývalo písmeno V, Amálka mala na šatách písmeno A, medzi škvrnami Žirafy sa zas skrývalo Ž.
– Čo tam robí ten snehuliak, keď je leto? – prekvapila nás pohotová otázka dievčatka.
– Uvidíme Natálka, ale vyzerá to tak, že táto knižka bude tak trochu špeciálna.
Nemýlili sme sa. Musíme však uznať, že nás prekvapilo to, že sme s knihou strávili pekné spoločné chvíle pri učení písmen a rozhovore ešte skôr, ako sme ju vôbec stihli otvoriť.

 

Ukážka z knihy A ako Amálka R ako rozprávka – Pluto

Z prečítaného textu Natálku najviac zaujala rozprávka pod názvom Pluto – dvojstrana patriaca písmenku P. Okrem spoznania nového písmenka sa opäť otvoril aj veľmi zaujímavý priestor na rozhovor. Príbeh o opustenom psíkovi Plutovi vyvolal v Natálke emócie, ktoré sme si spoločne pomenovali. Opustený psík sa nachádzal v psom útulku.
– Čo je psí útulok? – naskytol sa opäť priestor na vysvetľovanie nového pojmu.
– Tí psíkovia sa hnevajú? – opýtala sa Natálka a ukazovala prstom na ilustráciu. Krátky príbeh sme si prečítali ešte raz a spoločne sme usúdili, že psíkovia sa nehnevajú, ale sú skôr smutní. Na záver príbehu si opusteného Pluta berie Amálka z psieho útulku domov a psík sa samozrejme teší. Príbeh je peknou ukážkou rozvíjania emocionálnej inteligencie detí.

S touto krátkou rozprávkou sme pracovali relatívne dlho. Tak, ako aj ostatné príbehy totiž ponúka množstvo možností na prácu s textom. Ukazovali sme si, ako vyzerá malé p a ako veľké P. Keďže je dané písmenko v texte farebne vyznačené ľahko sme spolu mohli spočítať, koľko sa ich v texte nachádza. Na záver sme si na ilustrovanej strane pomenovali všetky predmety začínajúce sa na písmenko P.  Je naozaj obdivuhodné, koľko ich tam nadaný ilustrátor Jakub Šimjak dokázal zakomponovať tak, aby to bolo hravé a nepôsobili tam dané predmety „na silu“.A ako Amálka R ako rozprávka

 

Práca s knihou

Každý príbeh vytvára ideálny priestor na rozhovor rodiča a dieťaťa. O čom bol príbeh? Čo si o ňom myslíš? Kniha je písaná pedagogičkou, čo je skutočne cítiť. Všetko v knihe má svoje usporiadanie, zmysel a postupnosť. Na vrchu každej strany je abecedná tabuľka. Farebnou výplňou je vyznačené písmeno, s ktorým aktuálne pracujete. Farebne (bez výplne) sú označené písmená, ktoré ste už prečítali. Klasické – čierne sú tie, ktoré vás v knižke ešte len čakajú. Možno vám to znie zložito, no čítanie knihy a práca s ňou je celkom intuitívna.

 

Keď miluješ to čo robíš… alebo niečo o autorke

Jej vzdelanie, kvalifikácie a skúsenosti na akademickej pôde by mohli byť námetom na samostatný článok. Pedagogička s dlhoročnou praxou, lektorka a odborná konzultantka v oblasti vzdelávania, Janka Šillerová, nás však okrem svojej odbornosti zaujala aj svojou ľudskou stránkou. Deťom, mládeži a rodinám sa profesne venuje v podstate celý život. Jej poznávacím znakom je milý hlas, príjemné vystupovanie a mimoriadne nadšenie a láska pre svoju prácu. Táto sympatická dáma venovala roky svojho života učeniu detí na prvom stupni základnej školy a napriek tomu, že sa v súčasnej dobe už venuje predovšetkým vzdelávaniu učiteľov, na najmenších nezabúda. Kniha A ako Amálka R ako rozprávka teda nevychádza len z bohatých pedagogických skúseností, ale aj z lásky k deťom a vzdelávaniu.


Prečítajte si slová Janky Šillerovej v krátkom texte, v ktorom hovorí o práci učiteľa. Veríme, že k nim už netreba nič dodávať:

„ Dobrý učiteľ je ako dobrý záhradník. S láskou pestuje svoje dietky rastlinky, stará sa o ne, záleží mu na každej jednej. Vytvára im špecifické podmienky podľa jednotlivých potrieb a nárokov. Chystá im pôdu s dostatkom živín, aby z nej mohli čerpať všetko, čo potrebujú pre svoj rast. Venuje im svoju pozornosť, načúva, čo mu hovoria. Dobrý učiteľ ako dobrý záhradník sa neustále vzdeláva. Ak sa dietku rastlinke nedarí, nenechá ju uvädnúť. Dumá, hľadá, študuje, ako jej pomôcť, aby zažiarila v plnej kráse. Pre dobrého záhradníka je záhradka vášeň. Miesto, ktoré ho inšpiruje, nabíja energiou, aj keď niekedy zrobený padá únavou. No keď sa pozbiera ide tam opäť zas a znova, lebo práve táto činnosť mu dáva zmysel, tu vidí ako mu pod rukami všetko rastie, aj čo nestihol, kde – tu čo zanedbal. Tu sa cíti šťastný. Miluje svoje rastlinky a oni milujú jeho. Vie to, stačí sa mu rozhliadnuť dookola.“

Janku Šillerovú môžete stretnúť aj naživo, a to na jednej z besied, ktoré organizuje pre deti a rodičov. Na besede sa deti môžu stretnúť aj s hlavnou hrdinkou knižky Amálkou, ktorá im zaspieva, zatancuje a pohrá sa s nimi. Možno by ste neverili, no niekedy dokonca príde aj Pluto.

 

A ako Amálka P ako pesnička – doplňte knižku tými najkrajšími pesničkami

Na námet šlabikárovej knižka A ako Amálka R ako rozprávka vznikol hudobný album A ako Amálka P ako pesnička. 17 pesničiek je nespievaných tak príjemnými hlasmi, že sa od počúvania nebudú vedieť odtrhnúť ani dospelí. Pri milých, hravých a láskavých textoch si ani neuvedomíte, že sa vaše deti opäť učia niečo nové. Posúdiť to môžete veľmi jednoducho, vypočutím krátkych ukážok z albumu TU.
– Tá teta spieva tak krásne! – povedala Natálka pri pustení pesničky. Viac už nerozprávala, iba so zatajeným dychom počúvala.

Vďaka tomuto kúzelnému albumu sa vaše deti opäť ocitnú v krajine písmen, učia sa hláskovať a slabikovať. Pesničky k vybraným písmenám abecedy sú knihou A ako Amálka R ako rozprávka len inšpirované a nijako sa na ňu neviažu. Hudobný album sa dá kúpiť aj samostatne, a to ako CD, ktoré vám príde poštou, alebo digitálny album, ktorý po úhrade obdržíte na stiahnutie vo formáte MP3.
Autorka pesničiek: Lenka Potoková
Hlavná speváčka albumu: Katka Šillerová
Aranžmá, produkcia a mix: Dominik Greiner

Často si ani neuvedomíme, koľko peňazí míňame na kúpu rôznych plastových hračiek, ktoré sa v našich domácnostiach hromadne kopia so súhrnným názvom „lapače prachu“. Sladkosti, drobnosti, či čokoľvek s logom obľúbenej rozprávky. Množstvo našich zbytočných výdavkov si často ani neuvedomujeme a pri veciach so skutočnou hodnotou váhame. Takto by to byť nemalo. Za redakciu spokojnamama.sk vám úprimne odporúčame pri knihe A ako Amálka R ako rozprávka a rovnako pri CD albume A ako Amálka P ako pesnička neváhať a dopriať svojim deťom veci so skutočnou hodnotou.

Do konca júna si môžete knižku spolu s CD objednať až so zľavou 20%! Stačí ak pri objednávke zadáte zľavový kód: Spokojnamama

www.obchod.najvzdelavanie.sk/produkty

 

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť