Menštruácia po pôrode

Autor: Paula

Medzi prvé príznaky tehotenstva patrí meškajúca menštruácia. Ak sa tehotenstvo potvrdí, môže si žena od každomesačného krvácania oddýchnuť počas nasledujúcich 9 mesiacov. Kedy však znova nastúpi menštruácia po pôrode?

 

Menštruácia po pôrode

Ženský hormonálny systém riadi fyziologické zmeny v organizme každej ženy, ktoré sú periodické, teda opakujú sa. Zároveň sa tieto zmeny pravidelne striedajú v štyroch fázach. Kým sa všetky fázy vystriedajú, ubehne približne 28 dní. Za začiatok tejto cyklickej premeny sa označuje práve menštruácia, teda menštruačné krvácanie. Jeho intenzita a dĺžka je veľmi individuálna. Niektoré ženy krvácajú silno celý týždeň, iné majú mierne krvácanie 1 – 2 dni. Intenzita krvácania, ako aj dĺžka menštruácie, či dokonca trvanie samotného cyklu sa po pôrode môže zmeniť. Veľmi často sa stáva, že počas obdobia dojčenia je menštruácia nepravidelná, alebo nie je žiadna. Niektoré ženy dostanú menštruáciu dokonca už v šestonedelí. Iné nezačnú krvácať skôr ako rok po pôrode. Na to, kedy nabehne menštruácia po pôrode, vplýva viacero faktorov. Najčastejšie ide o vek ženy, to, či svoje bábätko dojčí alebo nie, psychické rozpoloženie, či fyzické zmeny v organizme po pôrode.

Menštruačný cyklus

Menštruáciou sa začína menštruačný cyklus. Jeho hlavnou úlohou je príprava vajíčka a sliznice maternice na oplodnenie. Výstelka maternice postupne počas cyklu hrubne a pripravuje sa na prípadné uhniezdenie vajíčka. Ak k oplodneniu vajíčka spermiou nedôjde, zhrubnutá sliznica sa z maternice odplaví von, čo sa prejaví ako menštruačné krvácanie. To je spravidla sprevádzané viacerými prejavmi, ako napríklad náladovosť, bolesti v podbruší, zmena chuti do jedla, nadúvanie, citlivosť prsníkov.

Folikulárna fáza

Po skončení krvácania nastáva folikulárna fáza, počas ktorej telo produkuje folikulo – stimulujúci hormón (FSH). Jeho vyplavovaním sa vo vaječníku vyvíja oplodnenia schopné vajíčko. Vyvíja sa v obale – folikule.

Ovulačná fáza

Vajíčko vo vaječníku dozreje a vtedy je najviac pripravené na oplodnenie. Stáva sa tak približne v polovici menštruačného cyklu. Ženské telo vtedy produkuje estrogén a tiež luteinizačný hormón, pod vplyvom ktorého sa vajíčko uvoľní z vaječníka. Následne putuje cez vajcovod do maternice. V tomto období je najvyššia pravdepodobnosť počatia. Práve preto si ženy, ktoré sa s manželom snažia o bábätko, tak úzkostlivo sledujú svoj cyklus. Vystihnúť ovuláciu nie je vždy jednoduché. Žena je najplodnejšia deň pred ovuláciou a ešte asi deň – dva po ovulácii. Samotná ovulácia trvá 24 – 48 hodín.

Luteálna fáza

Počas tejto poslednej fázy klesá hladina estrogénu a rastie hladina progesterónu. Folikul sa mení na žlté teliesko, ktoré produkuje veľké množstvo progesterónu. Tento hormón sa stará o zhrubnutie sliznice maternice, čím sa ženské telo pripravuje na zachytenie oplodneného vajíčka. V prípade, že vajíčko oplodnené nie je, zaniká. Zároveň klesne aj bazálna teplota a spustí sa krvácanie, čím sa menštruačný cyklus začne odznova.

Menštruácia po pôrode – V čom je iná?

Tehotenstvo a pôrod predstavujú pre ženské telo obrovskú zmenu, ktorá sa neraz prejaví i na menštruačnom cykle. Niektoré ženy nepostrehnú vo svojom cykle a krvácaní žiadnu zmenu. Iné však môže potrápiť väčšia bolesť či kŕče počas menštruácie, ktoré sú silnejšie, než pred tehotenstvom. Stáva sa tiež, že menštruácia po pôrode je nepravidelná, alebo že sa zmení dĺžka cyklu. Žena by sa v každom prípade mala poradiť so svojím gynekológom, ak si nie je niečím istá, alebo ak vo svojom menštruačnom cykle badá určité zmeny, ktoré ju znepokojujú.

Menštruácia počas dojčenia

Po príchode bábätka na tento svet začne ženské telo produkovať materské mlieko. Hoci mnoho žien popisuje, že menštruáciu počas dojčenia nedostali prvý rok od pôrodu vôbec, neznamená to, že dojčenie ju dokáže takto stopercentne „odstrániť“. Stáva sa, že menštruácia nabehne už pár mesiacov po pôrode, alebo dokonca už v šestonedelí.

Niekedy sa mamičky zbytočne obávajú, že keď dostanú menštruáciu, stratia mlieko. Krvácanie však nie je pre dojčenie žiadnou prekážkou. Dojčiace mamy väčšinou dostanú menštruáciu približne 14 – 17 mesiacov od pôrodu. Je to však len orientačný údaj. Každá žena je jedinečná a nie je výnimkou, že menštruácia nabehne až po 2. narodeninách dieťaťa.

Menštruácia po odstavení dieťaťa od kojenia

Žena, ktorej menštruácia po pôrode a počas dojčenia neprišla, počíta s obnovením cyklu po odstavení dieťaťa od kojenia. Spravidla krvácanie nabehne do 1 – 2 mesiacov po ukončení dojčenia, ako dôsledok zníženej tvorby mlieka. Menštruácia by mala prísť do troch mesiacov od odstavenia. Ak sa tak nekoná, je potrebné lekárske vyšetrenie, na ktorom gynekológ prezrie maternicu a krčok, prípadne urobí aj odbery krvi. Keď je všetko v poriadku, no menzes stále nenabehol, pravdepodobne žena dostane vyvolávaciu injekciu.

Kedy vyhľadať lekára

Ak vás trápi bolestivá menštruácia, alebo je veľmi nepravidelná. Neváhajte sa naňho obrátiť ani vtedy, ak sa dĺžka cyklu skrátila a menštruácia sa objavuje častejšie – väčšinou v podobe špinenia. Niekedy sa totiž stáva, že špinenie prichádza aj po 14 dňoch, čo určite nie je v poriadku. Do ambulancie gynekológa sa objednajte aj v prípade, že menštruácia neprichádza ani 3 – 4 mesiace po ukončení dojčenia. Vždy, keď máte o ničom v súvislosti s menštruáciou, cyklom alebo s čímkoľvek, pochybnosti, alebo vás niečo trápi, je vhodné navštíviť lekára.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť