Chcem dieťatko nosiť. Ale ako si vybrať nosič?

Autor: spokojná mama

Pred časom sme vám priniesli pútavý rozhovor o nosení detí. Vyspovedali sme odborníčky v tejto oblasti, certifikované poradkyne nosenia Katku Zeleníkovú a Aďku Dobrockú. Zistili sme, kedy je nosenie zdravé a kedy môže uškodiť, na aké nosiace pomôcky si dávať pozor a načrtli sme aj to, ako správnu nosiacu pomôcku vybrať.  Práve túto tému si dnes vďaka Katke a Aďke z Nosíme deti – požičovňa a predajňa nosičov a šatiek, priblížime.

 

Ako si vybrať nosič?

Veľmi častá otázka čerstvých mamičiek, ktoré sa zaujímajú o nosenie je: „Ako si vybrať nosič?“ Pri výbere vhodného nosiča je úplnou prioritou, zamerať sa na výber nosiacej pomôcky, ktorá je ergonomická. Takzvané klokanky, teda môžeme z nášho výberu rovno vylúčiť. Nepodporujú totiž prirodzené zakrivenie detskej chrbtice v tvare písmena „C“ .

Čo všetko zohľadňujeme pri výbere ergonomického nosiča? Tvrdosť bedrového pásu, polstrovanie, spôsob zapínania, druh popruhov, jednoduchosť dojčenia, dizajn, materiál, pásovinu i druh spôn. Však je toho celkom dosť? Práve preto by ste nemali váhať s oslovením poradkyne nosenia.

Ak máte možnosť využiť takéto služby, určite to urobte. Ideálny scenár je dohodnúť sa s poradkyňou nosenia, ktorá spraví „predvýber“ nosičov, ktoré by mohli byť pre vás tie pravé a následne si minimálne 3 nosiče vyskúšať.  Poradkyňa by pritom mala dohliadať na správne nastavenie. Akokoľvek kvalitný nosič by ste si totiž mohli skúšať, ak by bol zle nastavený, nebude vám sedieť a nebudete sa cítiť príjemne.

Nosič si vyberáme hlavne podľa veľkosti bábätka, pre ktoré je určený. Orientujeme sa predovšetkým podľa konfekčnej veľkosti a veku. Váha je posledný údaj a nie je až tak podstatná. Ďalším faktorom je materiál, z ktorého je nosič ušitý. Odporúčame hlavne nosiče zo šatkoviny, pretože sú mäkšie a lepšie sa prispôsobia nosiacemu a aj dieťatku.

Aby sme však neboli príliš všeobecní a pomohli vám pri výbere aj celkom konkrétne, pozrieme sa na nosič, ktorý máme odskúšaný na vlastnej koži a môžeme ho s čistým svedomím len a len odporučiť.

 

Rastúci nosič ako ideálne riešenie

Mamičky chcú zväčša nosič, ktorý by nebolo treba takmer nastavovať a zároveň by vydržal čo najdlhšie. Tieto 2 faktory sa však navzájom vylučujú. Takže ak nie ste ochotné po pár mesiacoch (po narodení bábätko rastie veľmi rýchlo) nosiče vymieňať, odporúčame rastúci nosič. Väčšina dobrých slovenských výrobcov nosičov, má skvelé návody, videonáody a aj podporu a poradenstvo.

ako vybrať nosič

Ergonomický, rastúci nosič Rischino

K jedným z najobľúbenejších rastúcich nosičov patrí Rischino Flexible, ktorý je vhodný už od narodenia, (3,5 kg ,veľkosť 50/56) približne do veľkosti 92/98. Flexible je jednoducho flexibilný ku mieram dieťatka. Nastavuje sa do výšky aj do šírky, presne podľa potreby. Má jedinečné riešenie fixácie hlavičky, ktoré je tiež nastaviteľné. Nosič je možné nosiť vpredu, vzadu na chrbte alebo na boku. Klasické ramenné pásy sa dajú aj krížiť.

„Nosič je vhodný do veľkosti 92 ak sme dôsledné pri dodržaní podmienky, aby bola látka medzi nožičkami od kolienka po kolienko. Pri veľkosti 98 bude úplne v poriadku pre detičky, ktoré nemajú extra dlhé nôžky.
Rischino má úplne iný bedrák ako všetky ostatné nosiče, je rúrkovitý a „sukničkovo“ strihaný, čo znamená , že nosná je jeho stredná časť. Toto je podstatné hlavne čerstvo po pôrode, kedy netlačí nijakým spôsobom na maternicu a umožňuje tým lepšiu regeneráciu počas prvých mesiacov nosenia.“ hovorí Katka Zeleníkova, certifikovaná poradkyňa nosenia.

ako vybrať nosič

Poradkyňa nosenia Katka Zeleníkova s dcérkou Jankou

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť