Nosenie detí : Kedy je zdraviu prospešné a kedy môžeš ublížiť? (Rozhovor)

Autor: spokojná mama

Nosenie detí je bezpochyby pohodlné pre mamičku a upokojujúce pre dieťatko. Mamička má voľné ruky a môže sa pohybovať bez obmedzení s pokojným a spokojným bábätkom. Dieťatko je zase v tesnom kontakte s mamičkou, čo mu dodáva spomínaný pocit pokoja a istoty.

Nosiace pomôcky doporučujú už aj mnohí pediatri, či fyzioterapeuti. Napriek tomu sa ale často môžeš stretnúť s názorom, že nosenie detí v rôznych nosičoch je z hľadiska zdravého vývoja bedrových kĺbov a chrbtice dieťatka nevhodné. Tak ako to vlastne je?

Odpoveď je “jednoduchá” – Nie je nosenie ako nosenie!

 

Nosenie detí : Rozhovor s poradkyňami nosenia

Keďže sme ťa teraz zrejme len viac poplietli, všetko si spolu rozoberieme v rozhovore s odborníčkami v danej oblasti. O zdravom aj nezdravom nosení sme sa rozprávali s Katarínou Zeleníkovou a Andreou Dobrockou. Katka a  Andrea sú nielen aktívne nosiace mamičky, ale aj certifikované poradkyne nosenia. Doma v Prievidzi sa okrem požičiavania šatiek a nosičov venujú aj poradenstvu a pomoci pri výbere vhodnej šatky či nosiča a jeho nastavení.

 

poradkyne nosenia Katka a Andrejka

 

V rozhovore s Katkou a Andrejkou sa dozvieš:

  • Odkiaľ majú vedomosti a skúsenosti
  • Kedy je nosenie nezdravé 
  • Ako si správne vybrať nosiacu pomôcku a či vyberať aj na základe ceny
  • Či môže byť aj kvalitný ergonomický nosič pre dieťa nevhodný

 

Na úvod nám prosím priblížte, čo to znamená certifikovaná poradkyňa nosenia. Absolvovali ste nejaký kurz alebo školenie o tom ako nosiť?

Obe sa postupne vzdelávame. Ide hlavne o samoštúdium a  konzultácie s jednotlivými výrobcami nosiacich pomôcok. Andrea absolvovala kurz pre poradkyne nosenia detí od Anny Pohořálkové: Teoriu viazania, praktický nácvik výuky úväzov, podpora materských kompetencií, praktické vedenie a organizácia kurzu, starostlivosť o klientky.

Ja mám dve malé deti, druhá dcérka má len 5 mesiacov. Mohla som si na nej teda od narodenia vyskúšať všetky nosiče, vhodné pre jednotlivý vek a overiť tak udávané informácie o vhodnosti.

 

Nosenie detí má množstvo výhod a bezpochyby pozitívny vplyv na matku aj dieťa. Čoraz viac sa ale hovorí aj o nezdravom nosení, ktoré môže byť dieťatku nepohodlné a dokonca mu uškodiť. Aké to je?

Jedným z dôvodov prečo sme sa rozhodli prevádzkovať podpornú skupinu a požičovňu v Prievidzi je osveta. Aj v dnešnej dobe, kedy je dostupných veľmi veľa informácií, mnoho mamičiek siahne po prvej nosiacej pomôcke, ktorá sa im naskytne alebo ju niekde videli. Častokrát sú to bohužiaľ klokanky alebo iné neergonomické pomôcky.

V týchto pomôckach nedosiahne dieťatko správnu polohu tzv. polohu do M, kedy sú kolienka vyššie ako zadoček a teda nie je zabezpečený správny vývoj kĺbikov. Takýto nosič neposkytuje potrebnú fixáciu hlavičky dieťatka, čo je nebezpečné, hlavne pri novorodencoch. Detičky sú nosené tvárou vpred, čo je škodlivé z pohľadu psychického vývinu. To je len pár nebezpečenstiev, pri výbere nesprávnej nosiacej pomôcky, nehovoriac o pohodlí dieťatka a nosiaceho.

Pomôcka je všeobecne nevhodná ak v nej dieťa nedosiahne správnu polohu –  tzv. polohu do M, kedy sú kolienka vyššie ako zadoček.

 

 

Čo si všímať pri kúpe nosiacej pomôcky?

Odporúčania výrobcu pre koho je pomôcka určená, čiže vek, váha a konfekčná veľkosť. Nemôžeme dať novorodenca do nosiča určeného pre polročné dieťa. Ďalej je to návod k danej pomôcke kde podľa obrázkov vidíme, ako je dieťatko umiestnené – ak nájdeme obrázok tvárou von, hneď je jasné, že sa nejedná o ergonomický nosič. Samozrejme nosiče a šatky mamičky často kupujú z druhej ruky, vtedy je dôležité zistiť napríklad v čom mamička pred nami pomôcku na nosenie detí prala, pretože hlavne šatky sa nevhodnou starostlivosťou môžu znehodnotiť.

Dôležité je všímať si odporúčania výrobcu, pre koho je pomôcka určená, čiže vek, váha a konfekčná veľkosť.                           

 

Môže nám aj cena napovedať, že sa jedná o nevhodnú pomôcku?

Cena nie je hlavný faktor. Super šatka sa dá kúpiť už od 30€, nosič z druhej ruky od 50€. Naopak je pár v celku populárnych značiek, ktoré sú pomerne drahé – nad 100€ a pritom vyrábajú neergonomické pomôcky. Mamičky po nich často siahnu v domnienke, že vyššia cena znamená aj kvalitu. Nízka cena je podozrivá pri kúpe z druhej ruky, hlavne pri dvoch značkách nosičov, ktoré sa veľmi veľa falšujú a kupujú z Číny.

 

Môže sa stať aj kvalitný nosič pre dieťatko nepohodlný ak ho povedzme mamička zle nastaví?

Samozrejme. Dobre naviazanie šatky a nastavenie nosiča je veľmi dôležité pre pohodlie dieťatka ale aj mamičky. Stáva sa nám, že si mamičky kúpia nosič, chcú nosiť a zistia, že nevedia ako. Každé dieťatko aj mamička je iná, každému vyhovuje niečo iné.

My odporúčame pred kúpou nosič alebo šatku vyskúšať. Aj preto máme požičovňu, v ktorej máme myslím si celkom slušne portfólio a vieme už zo skúsenosti, čo komu sedí. Mamičkám radíme na podporných stretnutiach, ale robíme aj individuálne poradenstvo hlavne pre čerstvé mamičky. Ukážeme im, ako správne viazať, ako nastaviť nosič, ale aj ako obliecť bábätko a seba, pretože to je tiež veľmi dôležité.

 

 

Kvalitný ergonomický nosič nie je úplne lacná záležitosť. Mnoho mamičiek sa môže báť, že sa ich drobcovi v nosiči nebude páčiť. Práve toto ich môže od kúpy úplne odradiť. Aká je vaša skúsenosť?

Aj preto prevádzkujeme požičovňu, kde si na pár dní môže mamička nosič požičať, poskytneme jej aj poradenstvo a zistí, či chce alebo nechce nosiť. Z našej skúsenosti je skôr problémom výber nevhodného nosiča alebo šatky. Napríklad malý nosič pre väčšie a ťažšie dieťa. A keďže je aj každá mamička iná, nemôže každej vyhovovať rovnaký nosič. Pri komunikácii s mamičkou už podľa našich skúsenosti dokážeme odhadnúť, čo by jej mohlo vyhovovať a samozrejme výber je aj o dizajne. Samozrejme nosič alebo šatka nie je investícia na mesiac ale na dlhšie obdobie.

Prevádzkujeme požičovňu, kde si na pár dní môže mamička nosič požičať, poskytneme jej aj poradenstvo a zistí, či chce alebo nechce nosiť.

 

Venovať sa ergonomickému noseniu a nosičom nie je úplne typický koníček. Ako ste sa k tomu dostali?

Ako si spomínala obe sme aktívne nosiace mamičky. Každá už máme jedno dieťa odnosené a nosíme druhé, takže to začalo našou osobnou potrebou nosiť. V Prievidzi existuje podporná skupina a požičovňa už dlhšie, no mamičky ktoré ju rozbehli a prevádzkovali už v tom nemohli pokračovať, odrástli im deti, potrebovali sa posunúť ďalej. Obom nám táto podporná skupina veľa dala, aj sme sa prostredníctvom nej zoznámili, tak sme sa jej veľmi rady ujali a pokračujeme v tejto činnosti.

 

Môžme si dať na záver nejaký kontakt na vás? Pomáhate mamičkám len osobne na stretnutiach a kurzoch alebo sa dá s vami aj skontaktovať ak niekto potrebuje pomoc ohľadom nosenia?

Organizujeme podporné stretnutia tzv. podporky, na ktorých sa stretávajú nosiace mamičky a občas aj oteckovia, vzájomne si radíme a prinášame na testovanie rôzne značky a novinky na trhu. Samozrejme sa venujeme aj individuálnemu poradenstvu, ktoré využívajú hlavne čerstvé mamičky, ktoré z pochopiteľných dôvodov nemôžu prísť na podporku s novorodencom. Organizujeme rôzne kurzy – ako začať s nosením, ako nosiť na chrbte ale pozývame aj odborníkov z iných oblastí, nedávno sme mali workshop o látkových plienkach.

Dá sa s nami skontaktovať prostredníctvom Facebooku, kde máme stránku, ktorá je verejná a ktokoľvek ju vidí a môže nám napísať správu.

Máme aj uzavretú FB skupinu (obsah vidia len členovia) kde okrem iného uverejňujeme aj fotky mamičiek a detí z rôznych  našich stretnutí a podporiek.

 

Katke a Andrejke ďakujeme za rozhovor a prajeme im ešte veľa spokojných mamičiek a detí, ktoré si vďaka nim môžu vychutnať vzájomnú blízkosť prostredníctvom zdravého a správneho nosenia.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť