Ako sa zbaliť na dovolenku s deťmi

Autor: Paula

Každá rodinná akcia si vyžaduje určitú prípravu. A obzvlášť dovolenka. Keď cestujeme s malými deťmi, musíme myslieť na kopu vecí, ktoré potrebujeme zabezpečiť a množstvo iných vecí, ktoré by sme nemali zabudnúť doma. Ako sa zbaliť na dovolenku s deťmi? Poradíme vám.

 

Dovolenka s deťmi

Či už sa chystáme na výlet po Slovensku, alebo plánujeme cestu k moru, v každom prípade platí, že si so sebou berieme aj batožinu. Koľko kufrov a tašiek budeme potrebovať, závisí predovšetkým od toho, na koľko dní odchádzame, koľko je členov rodiny, akým dopravným prostriedkom cestujeme, aké je ročné obdobie a počasie. Práve počasie je nevyspytateľné. Preto myslíme na to, že treba mať so sebou veci do tepla, zimy či do dažďa. Prioritou sú nám deti, hlavne pre ne chceme zbaliť všetko potrebné. My dospelí sa často uskromníme, veď to určite poznáte aj sami. Kým rodičia si zbalia svoje veci spolu do jedného menšieho kufra, veci pre deti zaberú „celý kamión. Ako sa z toho nezblázniť a zbaliť sa efektívne? Základom je včasná príprava.

Ako sa zbaliť na dovolenku s deťmi

Rodinná dovolenka je udalosťou, na ktorú sa všetci členovia rodiny tešia celý rok. Keď sa dátum blíži, mnoho ľudí (hlavne mamy) sa dostáva do kolotoča príprav a balenia všetkého, čo by sa na ďalekom mieste mohlo zísť, čo bude nevyhnutné, bez čoho sa nikto nezaobíde. Týka sa balenie kufrov aj vás? Môžete sa inšpirovať našimi tipmi, ako sa zbaliť na dovolenku s deťmi, aby ste sa vyhli chaosu a zhonu, ale aby ste zároveň nezabudli na nič podstatné.

1. Pripravte si správne kufre

To, akú batožinu budete mať, závisí hlavne od spôsobu dopravy. Ak vás čaká cesta autom, môžete si vziať viac vecí a odpadá povinnosť dodržiavania povolených rozmerov. Do auta skrátka „napcháme“ toho viac, ako pri ceste vlakom či lietadlom. Letecké spoločnosti majú na batožinu veľmi prísne kritériá. Kufre a cestovné tašky sa musia zmestiť do povolených rozmerov, inak si ich nebudete môcť vziať so sebou na palubu lietadla. Dajte si teda záležať na tom, aby ste si zistili správne rozmery batožiny, akú môžete so sebou mať. Nezabudnite ani na prepravu tekutín, ktorá podlieha pri ceste lietadlom osobitým predpisom.


2. Napíšte si zoznam

Malé deti od mám počas dňa požadujú toľko vecí a pozornosti, že sa niet čo čudovať, keď mama všetky povinnosti neudrží v hlave a na niečo proste zabudne. Aby ste sa tomu vyhli pri balení kufrov na dovolenku, napíšte si v dostatočnom časovom predstihu zoznam. Spíšte si doň všetko, čo potrebujete zabaliť a postupne, keď sa k baleniu batožiny dostanete, môžete jednotlivé položky vyškrtávať. Je to dobrý spôsob, ako na nič pri balení nezabudnúť.

3. Vyhraďte si dostatok času

Mamy veľmi dobre vedia, akou vzácnou veličinou je popri malých deťoch čas. Voľného času nie je nikdy dosť, preto s tým treba rátať aj v súvislosti s rodinnou dovolenkou. myslite na to, že batožinu pre celú rodinu nezbalíte za jeden deň (česť výnimkám). Malé dieťa vás k baleniu pustí väčšinou len vtedy, keď spí. Ak máte teda pred sebou balenie viacerých kufrov pre všetkých členov vašej rodiny, rozvrhnite si to na viac dní. Každý deň zrejme zabalíte iba časť. Takto sa vám podarí vyhnúť sa zbytočnému chaosu a panike z toho, že nestíhate.

 

 

4. Balenie oblečenia

Oblečenie zaberá veľa miesta v kufroch, najmä preto, že musíme počítať aj s výkyvmi počasia, a tak si radšej zbaliť okrem tričiek aj niečo teplé či vode odolné. Nebaľme si so sebou priveľa oblečenia. Namiesto toho sa zamerajme na jeho kombinovanie. Vyberme si také kúsky, ktoré spolu môžeme navzájom vhodne skombinovať. Oblečenie pre deti vyberajme tak, aby boli drobci oblečení od hlavy až po päty aj v prípade chladného počasia. Môžete si so sebou zabaliť tiež mydlo na pranie a na dovolenke špinavé tričká či šortky deťom oprať. Cez noc uschnú a ráno si ich deti môžu znovu obliecť. Ušetríte tak miesto v kufri či taške. Ak oblečenie uložíte do kufra zrolované, zmestí sa ho tam viac.

5. Dovolenková lekárnička

Keď riešime, ako sa zbaliť na dovolenku s deťmi, myslime aj na zdravie. Nikdy nevieme, čo sa môže stať. Je pravda, že v každej krajine dostaneme lieky od bolesti či na zrazenie horúčky, ale názvy liekov môžu byť iné, než aké poznáme u nás na Slovensku. Vo vašej batožine by preto nemala chýbať dovolenková lekárnička. A čo by mala obsahovať?

– lieky:
ktoré pravidelne užívate
proti hnačke
proti horúčke
pri bolesti
– kvapky do očí
– kvapky/sprej do nosa
– prípravok pri uštipnutí hmyzom
– prípravky na spálenú pokožku
– lieky na cestovateľskú nevoľnosť
– teplomer
– leukoplast, obväz
– dezinfekcia poranení

Pravidlá efektívneho zbalenia kufra

Ako vnútro kufra využiť čo najefektívnejšie, aby sme doň pomestili všetko, čo potrebujeme? Ťažké veci vždy uložme na spodok ako prvé. Keď nám vzniknú prázdne miesta, vyplňme ich napríklad ponožkami, zrolovaným tričkom, opaskom, alebo inými drobnosťami. Na vrch ukladáme mäkké veci. Pri ceste lietadlom uložte priehľadné vrecká s tekutinami v 100 ml nádobách niekde poruke na vrchu kufra, pretože ich budeme musieť vyberať na kontrolu pred vstupom do lietadla.


Tip pri ceste lietadlom: V lietadle je zapnutá klimatizácia, ktorá môže niektorým cestujúcim prekážať. Aby deťom nebola zima, vezmite si so sebou aj menšiu deku, ktorou v prípade potreby deti prikryjete.


Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť