Dokedy musí mať dieťa autosedačku alebo podsedák?

Autor: spokojná mama

Dokedy musí mať dieťa autosedačku, odkedy možno použiť podsedák a kedy môže byť dieťa už úplne bez sedačky? To sú veľmi časté otázky rodičov a mnoho ľudí si pamätá ešte podmienku dovŕšenia veku 12 rokov, čo už ale neplatí. Presnú odpoveď stanovuje zákon č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách.

Autosedačka vs. podsedák

Podľa daného zákona platí, že dieťa nižšie ako 150 cm musí byť prepravované v detskej sedačke. Pri výbere správnej autosedačky sú rozhodujúce telesné rozmery dieťaťa, najmä jeho hmotnosť. Podľa toho sa delia do týchto kategórii: skupina 0 – do 10 kg, skupina 0+ – do 13 kg, skupina I – od 9 do 18 kg, skupina II – od 15 do 25 kg, skupina III – od 22 do 36 kg. Dokedy musí mať dieťa autosedačku a kedy ju vymeniť za podsedák, nie je v zákone priamo stanovené.  Autosedačky sa však obvykle používajú do hmotnosti 36kg. V prípade, že už má dieťa väčšiu hmotnosť, no ešte nemeria 150cm, musí byť prepravované v podsedáku.

Dokedy musí mať dieťa autosedačku

Podsedák môžete začať používať aj oveľa skôr, odborníci sa ale zhodujú, že používanie autosedačky je oveľa bezpečnejšie ako používanie podsedáku a ak sa predsa len rozhodnete vymeniť autosedačku za podsedák skôr, dieťa by malo mať aspoň 5 rokov a vážiť viac ako 15kg.

Môže dieťa sedieť na strane spolujazdca?

Aj v tomto prípade v minulosti platilo, že dieťa môže sedieť vpredu až po dovŕšení 12 rokov. Dnes je to však už jedno, kde dieťa sedí, zo zákona je len dané, že musí byť do dovŕšenia výšky 150cm umiestnené v autosedačke alebo podsedáku. Platí však, že ak je dieťa na prednom sedadle spolujazdca umiestnené v sedačke v protismere jazdy (vo vajíčku), je povinnosťou vypnúť na danej strane čelný airbag. Samozrejme čo sa týka bezpečnosti, odporúča sa dieťa umiestniť vždy na zadnom sedadle, ideálne na strane spolujazdca.

V taxíku bez sedačky? Výnimiek je viac

V danom zákone sú stanovené aj výnimky, kedy môže byť dieťa nedosahujúce podmienku výšky 150 cm, prepravované aj bez detskej sedačky. Je to napr. v prípade, ak to neumožňuje jeho zdravotný stav, oslobodenie od používania bezpečnostných systémov treba však preukázať osvedčením od lekára. Ďalšou výnimkou je preprava detí záchrannými
zložkami. Výnimku má aj preprava taxíkom. Tu však platí, že dieťa musí byť staršie ako 3 roky, musí sedieť vzadu a byť pripútané bezpečnostnými pásmi a musí ísť o jazdu v rámci mesta alebo obce. Poslednou výnimkou je, keď prevážate viac detí a v aute už sú umiestnené vzadu 2 sedačky a tretia by sa tam už nezmestila, v tom prípade môže tretie dieťa staršie ako 3 roky sedieť uprostred bez sedačky pripútané iba bezpečnostným pásom.

Za prevážanie bez sedačky hrozí pokuta 

Za porušenie zákona a prevážanie dieťaťa bez detskej sedačky (okrem výnimiek) hrozí pokuta vo výške 50 – 100 €, v prípade správneho konania to môže byť aj viac. Netreba však zabúdať, že v prvom rade ide o bezpečnosť detí a teda určite sa neoplatí riskovať, ani keď sa jedná možno “len” o kratšiu vzdialenosť.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť