Mamografia a čo by ste o nej mali vedieť

Autor: spokojná mama

Práve v októbri sa ženám každoročne pripomína boj proti rakovine prsníka a dôležitosť včasnej diagnostiky tohto ochorenia. O mamografií sa hovorí ako o najlepšom spôsobe včasného odhalenia rakoviny prsníka, ktorý je najčastejším zhubným nádorom u žien. Kedy by ste mali takéto vyšetrenie absolvovať a ako prebieha?

 

Čo je mamografia?

Mamografia je röntgenové vyšetrenie určené na skríning rakoviny prsníkov. Na mamografiu má žena u nás nárok v rámci preventívnej prehliadky u gynekológa od veku 40 rokov až do veku 69 rokov, a to raz za 2 roky. V prípade, že bola  v rodine u niektorej ženy z matkinej strany diagnostikovaná rakovina prsníka, je nárok na toto vyšetrenie každý rok. U žien vo veku 20 – 40 rokov sa na vyšetrenie prsníkov využíva sonografia. Dôvodom je, že sa vekom mení tkanivo prsníkov. Do 40 rokov sú prsia ešte príliš žľaznaté a sonografia môže lepšie odhaliť prípadné zmeny.

 

Ako mamografia prebieha a na čo sa pripraviť?

Na mamografiu je potrebný výmenný lístok od gynekológa. Termín vyšetrenia by mal byť ideálne až týždeň po skončení menštruácie. V deň vyšetrenia nie je potrebné prísť nalačno, vynechať však treba deodorant, krém, parfém resp. akúkoľvek kozmetiku, ktorá sa aplikuje na hrudník. V rámci vyšetrenia vám rádiologická technička vloží prsník medzi 2 dosky mamografického zariadenia, ktoré ho sploštia, aby bol počas snímania v pokoji. Pritom možno cítiť tlak a vyšetrenie môže byť teda trochu nepríjemné a pre niekoho možno aj bolestivé. Vyšetrenie oboch prsníkov trvá celkovo pár minút a výsledky sa dozviete hneď príp. do pár dní alebo týždňov (záleží od jednotlivých rádiologických centier). Pri ďalšom vyšetrení je potrebné so sebou priniesť aj predchádzajúce snímky.

 

 

Môže byť vyšetrenie nebezpečné?

Mamografické vyšetrenie je odporúčané najmä z toho hľadiska, že dokáže odhaliť predrakovinové zmeny a podozrivé ložiská v prsníku skôr ako sa vôbec prejavia prvé príznaky rakoviny. V posledných rokoch sa však viac diskutuje o tom, či je mamografia skutočne bezpečná, keďže sa v konečnom dôsledku jedná o RTG žiarenie. Vieme, že pri vystavení veľkého množstva röntgenového žiarenia, vzniká riziko vzniku indukovaného karcinómu – zhubného nádoru. Podľa tvrdenia odborníkov však súčasná mamografia zaťažuje prsník prakticky zanedbateľnou dávkou žiarenia.

 

Prevencia

Rozhodnutie, či absolvovať mamografiu, je na každej žene. Gynekológ môže toto vyšetrenie v rámci prevencie len odporučiť a vždy je na mieste sa so svojim lekárom o danom vyšetrení, priebehu a možných rizikách otvorene porozprávať. V rámci prevencie netreba zabúdať aj na samovyšetrenia prsníkov, ktoré by sa mali vykonávať krúživými pohybmi postupuje od hornej vonkajšej časti prsníka smerom k bradavke.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť