Kedy ísť s dieťaťom prvýkrát k zubárovi?

Autor: spokojná mama

Odpoveď na túto otázku, ktorú si kladie snáď každý rodič, vás možno prekvapí. Ísť s dieťaťom prvýkrát k zubárovi, až keď už má nejaký problém, je totiž neskoro. Prvá a hneď negatívna skúsenosť môže v ňom do budúcna vybudovať strach z návštevy zubára a spôsobiť, že dieťatko nebude chcieť spolupracovať. Názory na otázku kedy ísť s dieťaťom prvýkrát k zubárovi sa môžu rôzniť, my vám však povieme, aký by mal byť správny postup.

 

Kedy ísť s dieťaťom prvýkrát k zubárovi?

Niektorí ľudia ešte stále zastávajú názor, že mliečne zuby nepotrebujú extra starostlivosť, keďže aj tak časom vypadnú. Avšak u niektorých detí sa môže vyskytnúť včasný zubný kaz, ktorý môže mať za následok problémy aj do budúcna.
Väčšina zubárov vám povie, že prvú návštevu by dieťatko malo absolvovať približne vo veku 2-3 rokov, nakoľko menšie deti nechcú často otvoriť ústa. Odborníci ale odporúčajú prvú prehliadku už v čase, keď sa objavia prvé mliečne zúbky, najneskôr vo veku okolo 1 roka.

Možno si poviete, že je to priskoro, že dieťatko nebude spolupracovať. Táto návšteva má však úplne iný význam. Ide o to, aby sa dieťa zoznámilo s ambulanciou, vytvorilo si k tomuto miestu pozitívny vzťah a do budúcna sa nebálo. Treba s ním chodiť pravidelne 2x do roka na kontrolu, dieťatko túto návštevu začne tak vnímať ako niečo bežné. Zároveň zubár vysvetlí rodičovi a neskôr aj dieťaťu, keď je už väčšie, ako sa správne starať o prvé zúbky a názorne ukážu aj správny postup čistenia.

Ako vybrať zubára pre dieťa

Ideálna voľba je vybrať detského zubára, ktorý vie, ako s deťmi pracovať, je trpezlivý, vie ich ukľudniť pred prehliadkou, všetko im primerane veku vysvetliť. Na Slovensku nájdete v niektorých mestách aj takýchto zubárov, zväčša ide však o súkromné kliniky. Prípadne existujú aj tzv. rodinné ambulancie, kde sa môžete zaevidovať všetci, rovnako sa však jedná väčšinou o súkromné ambulancie, čiže treba počítať aj s vyššími výdavkami.

 

 

Ďalšou variantou, ktorú si volí asi väčšina rodičov, je dať dieťatko k zubárovi, ku ktorému sami chodia. V tomto prípade, aj keď ste so svojim zubárom spokojný, určite sa ho opýtajte vopred, či má skúsenosti s malými deťmi a či ho zoberie, niektorí berú totiž až staršie detičky.

Aj tu platí – treba ísť príkladom

Veľa ľudí má zo zubára strach. Preto ak k ním patríte aj vy, určite to nehovorte svojmu dieťatku a rovnako mu nespomínajte, ak ste mali nejakú negatívnu skúsenosť ani o “ukrutnej” bolesti pri vŕtaní alebo vytrhávaní zubu. Je dôležité, aby dieťatko bralo návštevu u zubára ako bežnú záležitosť a cítilo sa pri tom príjemne. Tento pozitívny vzťah v ňom však treba vybudovať. Začať môžete pri samotnom čistení zúbkov.

 

Spoločné návštevy zubára 

Umývajte si zuby tak, aby vás pri tom videlo, prípadne spoločne, čím sa z toho stane aj pre neho rituál. Vysvetlite mu, prečo je pravidelné čistenie aspoň 2x denne dôležité a že správnou starostlivosťou sa dá zubným kazom a teda aj bolesti zúbkov predchádzať. A pritom mu viete zároveň vysvetliť, že rovnako dôležité sú aj pravidelné prehliadky u zubára, aby skontroloval, či zuby rastú správne a či sú v poriadku. Ak už je náhodou potrebné aj plombovanie, tak mu určite neklamte, že je to úplne bezbolestivé.  Ak máte spoločného zubára, plánujte si aj spoločné preventívne prehliadky, či návštevy, pri ktorých môže dieťatko vidieť, že sa to dá zvládnuť.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť