Siedma choroba (ruky, nohy, ústa) – takéto sú príznaky a liečenie

Autor: spokojná mama

Určite ste sa už aj vy stretli s pomenovaniami typických detských chorôb ako piata, šiesta alebo siedma choroba. Viete, o aké ochorenia sa jedná? Toto číslovanie vzniklo ešte v období, keď sa nevedelo, čo tieto choroby spôsobuje. Ich spoločným znakom je vyrážka a vysoká infekčnosť, šíria sa prevažne kvapôčkovou cestou. Ako sedem detských chorôb v chronologickom poradí sú označované osýpky, šarlach, rubeola, nepravý šarlach, infekčný erytém, tzv. trojdňová horúčka a siedma choroba, ktorá je známa ako ruky, nohy, ústa.

Všetky „číselné“ choroby sú vírusového pôvodu, okrem šarlachu, ktorý je nutné liečiť antibiotikami. Ostatné choroby sa liečia len symptomaticky. Po ich prekonaní sa vytvára doživotná imunita, opäť okrem šarlachu, no výnimkou je aj siedma choroba, kedy sa vytvorí imunita iba na daný kmeň. Pri tejto chorobe sa môžete stretnúť aj s označením syndróm HFMD, čo je z anglického hand-foot-and-mouth disease. Aké príznaky má siedma choroba a ako sa lieči si priblížime v tomto článku.

 

Siedma choroba – takto ju spoznáte 

Príznaky sa môžu líšiť od človeka k človeku, ale prvotným príznakom býva zväčša horúčka. Potom sa pridruží aj bolesť hrdla, strata chuti do jedla a u niekoho aj vracanie alebo hnačka. Ďalšími príznakmi môže byť aj bolesť svalov a nadmerné slinenie, u menších detičiek je typická podráždenosť a apatia. Následne sa tvoria afty na jazyku, ďasnách alebo vnútornej strane líc a typické drobné červené vyrážky niekedy aj s pľuzgiermi na dlaniach a chodidlách, občas aj na chrbte, zadku alebo v oblasti podpazušia. Vyrážka najprv spôsobuje pocit brnenia, neskôr svrbí a môže byť bolestivá. 1 – 2 mesiace po infekcii môže dôjsť k odlupovanie nechtov.

siedma choroba

Neobchádza ani dospelých

Ide o vírusové a vysoko infekčné ochorenie, ktoré postihuje prevažne deti do 10 rokov (najvyšší výskyt je u detí do 4 rokov). Možno vás však prekvapí, že siedma choroba neobchádza ani dospelých, pričom priebeh môže byť u nich ešte ťažší, ako je tomu napríklad u kiahni.

siedma choroba

Ako sa prenáša?

Pôvodcom je enterovirus, prevažne Coxsackie A10 a A16, ktorý kolonizuje tráviaci trakt a preto ochorenie vypukne napr. keď sa dieťa po použití toalety dotkne kontaminovanými rukami tváre alebo úst. Stolica je dokonca infekčná až 2 mesiace po prepuknutí choroby. Ide o kvapôčkovú infekciu, čiže sa ľahko a veľmi rýchlo šíri najmä v detských kolektívoch alebo na verejných miestach ako sú napr. detské ihriská alebo herne. Môže sa prenášať dotykom, vdýchnutím kvapôčok pri kýchnutí alebo kašľaní alebo aj tekutinou z pľuzgierikov.

 

 

Ako sa siedma choroba lieči?

Keďže ide o vírusové ochorenie, antibiotiká nepomôžu, liečia sa len symptómy. To znamená lieky proti horúčke a bolesti (nie aspirín!), na vyrážky môžete dávať obklady prípadne gély s upokojujúcimi účinkami, v prípade svrbenia antihistaminiká a na afty v ústach ústne spreje alebo protizápalové gély. Dieťatko by malo ostať doma až pokiaľ neodznejú všetky príznaky, čo je približne 7 – 10 dní, resp. dovtedy, pokiaľ sa mu nevysušia všetky vyrážky. Dovtedy je infekčné.

Dôležitý je najmä oddych, ľahká strava (nič korenisté, mastné ani sladkosti, odporúčajú sa skôr chladené nápoje a jedlá), zvýšený príjem tekutín a vitamínov. Deti môžu kvôli vyrážkam v ústach a bolesti hrdla odmietať väčšinu stravy. Siahnuť vtedy môžete po detskej výžive alebo melóne, ktoré ste predtým jemne zachladili v chladničke. Určite sa treba vyhnúť aj pobytu na slnku, keďže môže spôsobiť zhoršenie vyrážok. Ochorenie je menej závažné a teda návšteva lekára je nevyhnutná iba v prípade, ak by napr. afty v ústach bránili dieťaťu prijímať tekutiny alebo ak by sa príznaky aj po pár dňoch stále zhoršovali. Závažnejší priebeh môžu mať novorodenci, ľudia s oslabenou imunitou alebo s kožným ochorením a obzvlášť opatrné by mali byť tehotné ženy najmä v prvom trimestri, kedy by mohlo dôjsť k samovoľnému potratu.

 

Prevencia

Najdôležitejšie je prísne dodržiavanie hygieny, pravidelné umývanie rúk, obzvlášť po použití toalety alebo prebaľovaní, lebo ako sme písali, dieťa je infekčné asi 10 dní, ale vírus v stolici môže pretrvať aj 2 mesiace. Aby sa zabránilo šíreniu vírusu v rodine, treba dezinfikovať všetky povrchy a predmety ako napr. hračky.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť