Dvojročné dieťa – Čo by malo vedieť, ako sa správa a vyvíja

Autor: Paula

Dva roky, teda 24 mesiacov, sú vekom, kedy sa dieťa začína viac zaujímať o iné deti a teší ho hrať sa spolu s nimi. Hoci v hre je zatiaľ naďalej radšej samé, baví ho hrať sa v blízkosti iných detí. Zdokonaľuje sa reč a komunikácia, dieťa kopíruje správanie a opakuje konanie druhých. Čo by malo vedieť dvojročné dieťa?

Dvojročné dieťa – poriadok vo všetkom

Pre dvojročné dieťa je typické, že má rado vo všetkom poriadok. Nemáme na mysli krásne upratanú detskú izbu (hoci to by nebolo na škodu) ale najmä to, že dieťa začína kategorizovať a usporadúvať, a teda robiť veci tak, aby to bolo správne. Triedi, premiestňuje a venuje tomu veľa času a energie. Dieťa v tomto veku potrebuje takmer pri všetkom dodržiavať postupnosť, na akú je zvyknuté. Neraz sa stáva, že ak sa táto postupnosť a rutina výraznejšie naruší, dieťa to dokáže úplne vyviesť z miery. Dvojročné dieťa nedokáže predvídať tak, ako dospelý. Preto je vhodné s dieťaťom komunikovať a pripraviť ho na to, čo sa bude diať, respektíve si s ním prejsť, čo máte v pláne robiť počas dňa.

Dvojročné dieťaSprávanie a vývoj dvojročného dieťaťa

Pre dieťa vo veku dvoch rokov je typické, že sa teší z pohybu a má veľa energie. Pohyb je preň hrou, zároveň sa aj vďaka nemu rozvíja hrubá a jemná motorika, dozrieva mozog dieťaťa a vyvíja sa osobnosť. Doprajte svojmu dieťaťu dostatok pohybových aktivít a hier. Koordinácia dieťaťa je už v dvoch rokoch lepšia, dieťa dokáže kopnúť loptu, alebo ju rodičovi hodiť. Zvládne tiež nosiť niečo v rukách a zároveň kráčať, pričom preň nie je problémom zmena smeru chôdze. Veľkej obľube sa v tomto veku tešia odrážadlá, dvojročné dieťa na odrážadle jazdí rýchlo, ale dáva si pozor, pretože ešte nevie dobre zabrzdiť. Vzdialenosť ešte dieťa v tomto veku nedokáže správne odhadnúť, preto musia byť rodičia pripravení napríklad zakryť dlaňou roh stola, aby sa dieťa bolestivo neudrelo, keď spod stola vylieza.

Čo by malo vedieť dvojročné dieťa

Dvojročné dieťa je fascinované kľučkami a kľúčmi. Neustále sa usiluje otvárať a zatvárať dvere, preto dávajte pozor, aby vám dieťa neodišlo z bytu. Zlepšilo sa aj vyzliekanie, dieťa sa chce vyzliekať samo. Dokáže si dať dole čiapku z hlavy, vyzuť si topánky a ponožky. Vie sa napiť z hrnčeka tak, že ho drží za uško a položiť pohár na stôl bez rozliatia. V tomto veku už dieťa rozpoznáva, že mu treba cikať alebo kakať a rodičov o tom informuje. Síce neskoro – v momente, keď už potrebu vykonáva, ale aj to sa ráta. Ak ste teda ešte nezačali, vo veku dvoch rokov môžete začať skúšať naučiť dieťa na nočník. V období medzi druhým a tretím rokom života dieťaťa nastáva prudký vývoj reči, dieťa podstatne viac rozpráva, reč sa zlepšuje. Niektoré deti dokonca začínajú odvrávať.

Dvojročné dieťaAko sa hrať s dvojročným dieťaťom

Dvojročné dieťa baví nielen pohyb, ale aj hra, pri ktorej používa svoje prsty. V tomto veku už dieťa opúšťa úchop dlaňou a v hlavnej úlohe vystupujú práve prsty. Preto dieťa zabavia, okrem iných, tiež hračky ako napríklad puzzle alebo mozaiky. Pri takejto hre sa rozvíja nielen jemná motorika, ale aj trpezlivosť a schopnosť sústrediť sa.

Dvojročného drobca bavia rozličné stavebnice a lego, z ktorého môže niečo zaujímavé postaviť. Môžete ho zoznámiť aj s plastelínou, s vodovými alebo prstovými farbami a niečo si spolu namaľovať. Alebo dieťa hravou formou zapojte do domácich prác, ktoré potrebujete doma urobiť. V tomto veku ho zaujíma všetko a rado vás bude napodobňovať napríklad pri utieraní prachu. Takmer všetky deti v tomto veku určite zabaví aj detská kuchynka.

Čo bude nasledovať? Prečítajte si, čo by malo vedieť trojročné dieťa.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť