Ako naučiť dieťa na nočník

Autor: Paula

Míľnikov v živote dieťaťa je mnoho a jedným z tých prvých a veľmi dôležitých je prechod z plienok na nočník. Začiatok používania nočníka je pre dieťa obdobím skúšania, učenia sa niečoho nového. Rodič by nemal šetriť pochvalou pri prvých zdaroch, ale ani nekarhať, ak dôjde k nehode. Treba sa obrniť trpezlivosťou, pretože tá nielen ruže prináša, ale i výsledok v podobe plného nočníka.

 

Kedy dieťa začať učiť na nočník

Detičky sú rôzne a napredujú rozličným tempom. Niekomu sa podarí začať s nočníkom už okolo prvých narodenín, iný vyžaduje dlhší čas a naučí sa robiť potrebu do nočníka omnoho neskôr. Neexistuje univerzálne odporúčanie pre správny vek, kedy dieťa začať učiť chodiť na nočník. Pomocníkom môže byť bezplienková metóda, ak sa pre ňu rodičia rozhodli už od príchodu dieťatka na svet, takéto dieťa zrejme bude schopné samo používať nočník skôr. Prvé náznaky toho, že dieťatko si uvedomuje potrebu cikať a kakať, môžu rodičia spozorovať okolo 12. mesiaca. Avšak vo väčšine prípadov sú deti na nočník pripravené vo veku 18 – 24 mesiacov. Nech vás neodradia neúspechy, mokré nohavice a mláčky na dlážke. Dieťa prechádza dôležitým procesom učenia a váš hnev by ho mohol odradiť. Netlačte na dieťa a nikam sa neponáhľajte. Sú detičky, ktoré sú pripravené začať používať nočník až vo veku 2 – 2,5 roka, prípadne aj o niečo neskôr.


Ako zistiť, či je dieťa pripravené na nočník?

Keď je dieťa pripravené pohnúť sa vo svojom napredovaní ďalej a začať chodiť na nočník, môžu si rodičia všimnúť viacero signálov. Podľa nich sa dá posúdiť, že je vhodné začať viesť dieťatko k tomu, aby potrebu vykonávalo do nočníka. Ktoré signály to teda sú?


– Dieťa má suchú plienku po zobudení

– Vydrží so suchou plienkou cez deň aspoň dve hodiny

– Spolupracuje pri vyzliekaní

– Dieťatko si dokáže na nočník samo sadnúť a aj z neho vstať

– Dáva najavo, že mu treba vykonať potrebu (grimasy, gestá, rôzne pohyby, slová)

– Dokáže splniť jeden-dva jednoduché pokyny

– Sleduje rodiča na toalete a chce ho napodobňovať

– Prekáža mu špinavá plienka

– Dieťa máva pravidelnú stolicu, ktorú rodič môže predvídať

– Chce nosiť spodnú bielizeň pre väčšie deti


Ako naučiť dieťa na nočník

S nočníkom treba najskôr dieťa zoznámiť. Rozprávajte sa s ním o nočníku, vysvetlite mu, na čo sa používa. Veľmi dobrým pomocníkom sú knižky o nočníkoch, ktoré detskou rečou a obrázkami vzbudia v dieťati záujem a povzbudia ho. Základom úspechu je vytrvalosť v skúšaní. Posaďte dieťa na nočník často počas dňa, nechávajte nočník na mieste, kde ho dieťa vidí. Obliekajte dieťa do takého oblečenia, ktoré je jednoduché stiahnuť a znova natiahnuť. Každý úspech pochváľte. Pozor však na odmeny. Hoci mnoho mamičiek odmeňuje dieťa za vykonanú potrebu napríklad cukríkom, táto stratégia v konečnom dôsledku nemusí viesť k úspechu, keďže dieťa si zvykne, že zakaždým niečo dostane. Môže sa stať, že sa „zablokuje“ a nebude sa chcieť vyprázdniť bez odmeny.

Väčšina rodičov sa rozhodne začať s nočníkom na jar alebo počas leta, pretože v teplom počasí to ide predsa len jednoduchšie. Nechávajte dieťa počas dňa často bez plienky. Vonku, napríklad na prechádzke v prírode ho môžete nechať úplne „dole bez“, vďaka čomu bude môcť cikať bez toho, že by si zamokrilo nohavice. Zároveň uvidí, ako to vlastne vyzerá, keď ciká, čo mnoho detí fascinuje a motivuje k tomu, aby necikali do plienky.

Systém a pravidelnosť

Keď už sa raz rozhodnete začať s nočníkom, nevzdávajte sa a neprestaňte sa so svojim dieťaťom snažiť. Zaveďte určitý systém a pravidelnosť, nech sa nočník stane súčasťou denného režimu. Po každom zobudení posaďte dieťa na nočník, taktiež pred uložením do postele, alebo po jedle. Ak potrebu nevykoná, skúste to zasa neskôr. V žiadnom prípade dieťa nenúťte. Vhodné je ponúknuť dieťatku hračku alebo zaujímavú knižku, s ktorou sa môže zabávať počas sedenia na nočníku. Nezabudnite, že nielen dievčatká, ale aj chlapčekovia sa učia cikať v sede. Zároveň je veľmi dôležité viesť dieťa k hygienickým návykom, a to už od samého začiatku. Po potrebe sa utrieme, spláchneme a ideme si umyť ruky.

Ako odplienkovať dieťa

Zo začiatku treba rátať aj s tým, že bude dochádzať k nehodám. Netreba sa tým zaťažovať, je to úplne normálne. Dieťa potrebuje na vlastnej koži pocítiť, aké je to nepríjemné, keď sa pociká a má mokré nohavice, na druhej strane aj radosť z toho, že sa vycikalo do nočníka a mamička ho nemusí prezliekať. Ak dôjde k nehode, nereagujte negatívne. Dieťa len prezlečte, poupratujte a viac sa nehodou netreba zaoberať. Naopak, po úspešnom použití nočníka dieťa pochváľte, môžete sa s ním pomaznať a ukázať mu tak, akú máte radosť.

Keď sa už dieťaťu darí robiť potrebu do nočníka počas dňa, môžete prejsť aj na nočné odplienkovanie. Zaobstarajte si nepremokavú plachtu do postele vášho dieťaťa, ktorá vám výrazne eliminuje množstvo prania po nehodách. Objem tekutín, ktoré dieťa vypije, by večer nemal byť veľký. Pred uložením dieťaťa do postele ho posaďte na nočník, aby sa vycikalo. Mnoho rodičov usádza deti na nočník aj v noci, kedy sa ani nepreberú úplne, ale v polospánku sa vycikajú. Ak dieťa protestuje a odmieta vykonať potrebu, netlačte naňho. Sú deti, ktorým stačí vycikať sa ráno po zobudení a nepotrebujú aj v noci. Postupne sa to dieťa naučí. Len sa netreba vzdávať.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť