Bicyklovanie s deťmi – Vyberáme prilbu a vhodné cyklotrasy pre deti

Autor: Paula

Cyklovýlety sú obľúbenou rodinnou aktivitou, ktorej sa môžete venovať aj s bábätkom (ktoré už dokáže sedieť samé). Stačí ho posadiť do cyklosedačky a vyraziť. Keď deti podrastú, nasadnú na vlastné bicykle a celá rodina si môže užiť výlet. Bicyklovanie s deťmi posilňuje rodinné vzťahy, buduje dobrú kondičku a prináša aj kopec zábavy. Pýtate sa, kam s deťmi na bicykli? Inšpirujte sa našimi tipmi na cyklotrasy pre deti.

 

Bicyklovanie s deťmi

Deti a bicykle patria k sebe. Už odmalička majú deti rady odrážadlá, prvé motorky, neskôr prvé bicyklíky, niektoré deti najskôr s pomocnými kolieskami, iné od začiatku bez nich. Detské nadšenie pre tento šport treba využiť a zúročiť ho aj v podobe rodinnej cykloturistiky.

Keď je dieťa ešte veľmi malé, budete potrebovať kvalitnú cyklosedačku. Pri výbere detskej sedačky na bicykel dbajte hlavne na umiestnenie, bezpečnostné prvky a pohodlie. Dôležité je tiež zvážiť, či bude pre dieťa lepšie sedieť vpredu pred vami, alebo za vami. Najčastejšou voľbou sú sedačky na zadné umiestnenie – je to praktickejšie a pre rodiča aj pohodlnejšie na pedálovanie, ako keď dieťa sedí vpredu.

Bicyklovanie s deťmi a váš spoločný cyklovýlet si vždy dopredu poriadne naplánujte. Deti sa budú potrebovať niekde zastaviť a oddýchnuť si, myslite aj na dostatočný pitný režim pre všetkých členov „posádky“, niečo na zahryznutie a informujte sa vopred aj o prípadných atrakciách, ktoré by ste chceli počas cesty navštíviť.

Ako vybrať detskú cyklistickú prilbu

Aby bolo bicyklovanie s deťmi činnosťou, do ktorej sa aktívne zapojí každý člen rodiny, prvým krokom je naučiť dieťa bicyklovať. K tomu potrebujete nielen trpezlivosť a vhodný detský bicykel, ale tiež dôležitú výbavu malého cyklistu. Je ňou predovšetkým detská cyklistická prilba, ale aj reflexné prvky, zvonček či fľaša na bicykel. Veľkú pozornosť treba venovať hlavne výberu detskej prilby. Aby nebola ani príliš malá, ani príliš voľná, aby správne sedela na hlave. Prilbu nikdy nevyberajte bez dieťaťa. Aby ste vybrali naozaj dobre, dieťa si ju musí vyskúšať. Zamerajte sa najmä na to, aby prilba:

– sedela rovno na hlave a nekĺzala do strán
– netlačila
– priliehala pevne k hlave dieťaťa
– nezakrývala uši
– páči sa dieťaťu

Okrem toho si všímajte, či sa remeň s uzáverom nezarezáva a či dieťa netlačí – mal by pevne sedieť pod bradou. Pozor na to, aby uzáver pri zapínaní nepricvikol kožu na krku. Pozornosť venujte aj tomu, aby boli odvetrávacie otvory po bokoch prilby dostatočne veľké.

Bicyklovanie s deťmi – Cyklotrasy pre deti

Na Slovensku máme až 13 – tisíc kilometrov cyklistických trás. Niektoré sú len pre zdatných a skúsených cyklistov, ale po iných sa zvládnu previesť aj rodiny s malými deťmi. Bicyklovanie s deťmi je skvelým spôsobom, ako spojiť spoločne strávený čas so športom, zábavou a ešte to celé obohatiť poznávaním nových miest. Za odmenu v cieli zmrzlina pre každého cyklistu a lepší výlet si deti ani nemohli predstaviť 🙂

Cyklotrasa Žilina – hrad Strečno

Jednou z najznámejších cyklotrás na strednom Slovensku je trasa z Vodného diela Žilina po hrad Strečno. Okruh, ktorý zaberie necelé dve hodiny, zvládnu prejsť aj malé deti, pretože ide o rovinku, stúpanie je minimálne. Trasa je dlhá 18,6 km a prevýšenie je 140m. Ide o značenú cyklotrasu z vodného diela Žilina popri obciach Strečno, Nezbudská Lúčka, Varín a Mojš. Ak sa tu vyberiete na výlet, určite sa zastavte na hrade Strečno. V stredovekej dedinke Paseka si prídu na svoje najmä vaše deti.

Cyklotrasa Poprad – Svit – Lopušná dolina

Ďalšia trasa s minimálnym prevýšením, po ktorej sa bez problémov preveziete aj s deťmi. Začiatok je na Námestí sv. Egídia v Poprade. Ďalej cyklotrasa pokračuje súbežne s riekou Poprad do Svitu. Cieľ je v Lopušnej doline. Túto 15,7 kilometrov dlhú cestu zdoláte za približne 1,5 hodiny. Počas jazdy sa môžete zastaviť pri informačných tabuliach, občerstviť sa na lavičke. Bicyklovanie s deťmi po tejto trase môžete v prípade záujmu predĺžiť – cez obec Šuňava pokračuje cesta až k Čiernemu Váhu. Tam sa následne cyklotrasa napája na Liptovskú cyklomagistrálu.

 

 

Cyklotrasa Golianovo – Janíkovce

V Nitrianskom kraji nájdete menšiu cyklotrasu vhodnú aj pre najmenších. Má dĺžku 4 km. Trasa začína na viniciach Golianovo a končí v obci Janíkovce. Nachádza sa tu detské ihrisko, kde sa deti určite po príjazde do cieľa rady zabavia.

Cyklotrasa Bratislava – Devín – Zámok Schloss Hof

Ide o trasu s dĺžkou 22 km. S deťmi ju zvládnete absolvovať za približne 2 – 2,5 hodiny. Začiatok tejto cyklotrasy je pod Prístavným mostom. Následne trasa vedie popod most Apolo a cez Sad Janka Kráľa na druhú stranu Dunaja, kde pokračuje až do Devína. Napojíte sa na záhorskú cyklomagistrálu, prejdete Cyklomostom slobody (označuje sa aj ako most Chucka Norrisa) k zámku Schloss Hof. Prevýšenie na tejto ceste predstavuje približne 170 m.

Cyklotrasa Topoľčianky – Zubria zvernica

Bicyklovanie s deťmi môžete obohatiť o návštevu jediného miesta na Slovensku, kde žijú zubry. Budete mať za sebou super výlet a aj fotografiu s nevšedným zvieraťom. Cyklotrasa začína v obci Topoľčianky a vedie po asfaltovej i lesnej ceste k obci Žikava. Okolo vodnej nádrže sa dostanete až k Zubrej zvernici.

Cyklotrasa Banská Bystrica – Zvolen

Ide o jednoduchú trasu, ktorá je ako stvorená pre rodiny s deťmi. Veď práve pre jej nenáročnosť dostala tiež pomenovanie rodinná cestička. Táto cyklotrasa s prevýšením 105 m má 22 km a spolu s deťmi ju prejdete za približne dve hodiny. Začiatok trasy je v banskobystrickej časti Radvaň pri informačnej tabuli na Radvanskej ulici.

Následne vedie cez most ponad rieku Hron, a popri rieke cez dediny Iliaš, Vlkanová, Hronsek, Veľká Lúka a Sliač, kde treba prejsť cez most a pokračovať po Barborskej ceste. Je to druhá cyklotrasa, ktorá vás privedie až do Zvolena. Trasa má svoj koniec pred kostolom Svätej Trojice.

 

 


Zdroj fotografií: www.najsport.sk/blog

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť