Ako naučiť dieťa bicyklovať

Autor: Paula

Je to ako bicyklovanie, raz sa to naučíš a už to nezabudneš. Aj vy ste už počuli tento výrok? Jazdu na bicykli využívame takmer všetci. Niekto len príležitostne, iný aj každý deň. Je super, keď sa môže celá rodina vybrať na výlet na bicykloch. Aby to tak mohlo byť, rodičia musia najskôr vyriešiť otázku: Ako naučiť dieťa bicyklovať?

 

Učíme sa bicyklovať – Kedy je ten správny čas?

Počas teplých dní, ale aj v suchom chladnom období môžeme vonku stretnúť mnoho cyklistov, deti nevynímajúc. Tie najmenšie jazdia na odrážadlách, staršie už majú bicykle – s pomocnými kolieskami, alebo bez nich. Kedy je však ideálny čas na to, aby sme dieťa začali učiť bicyklovať?  Vo všeobecnosti sa dá povedať, že je to vtedy, keď samé dieťa prejaví o bicyklovanie záujem. Optimálny vek, kedy je už dieťa schopné naučiť sa bicyklovať, je 4 – 6 rokov.

Ako naučiť dieťa bicyklovať

V prvom rade si treba uvedomiť, že na dieťa nemáme tlačiť, ani ho nútiť, ak sa mu do bicyklovania veľmi nechce. Rodičia by mali navodiť príjemnú atmosféru a urobiť z učenia zábavu. Tak sa dieťa veľmi rado pridá a bude spolupracovať.

Na bicyklovanie dieťa pripravte

Bicyklovanie nie je len o tom, posadiť sa na bicykel a vyraziť. Aj tu sú potrebné určité teoretické znalosti. Preto by mal rodič dieťaťu ukázať bicykel, oboznámiť ho s jednotlivými časťami, vysvetliť, ako čo funguje. Ukážte dieťaťu, ako sa brzdí a že po brzdení treba vždy dať nohy na zem.

Ako naučiť dieťa bicyklovaťRozprávajte mu o bicyklovaní, môžete si spolu vymyslieť aj veselú rozprávku. V neposlednom rade treba dieťa na bicyklovanie aj vybaviť – vezmite ho do obchodu. Základom je prilba, ktorá dobre sedí, a prípadne tiež chrániče a reflexné prvky.  A keďže deti milujú všetko, čo môže urobiť nejaký zvuk, určite ich poteší aj zvonček na bicykel.

Prvý krok: Odrážadlo

Takmer všetky deti vo veku okolo 1,5 – 2 roky začínajú jazdiť na odrážadlách. Je to skvelý spôsob, ako v deťoch pestovať pozitívny vzťah k cyklistike už v útlom detstve. Zároveň dieťa na dvojkolesovom odrážadle získava potrebnú rovnováhu. Z odrážadla potom môže dieťa plynule prejsť na bicykel.

Dieťaťu chvíľu trvá, kým pochopí, ako pedálovať. Preto je vhodné zo začiatku odmontovať z prvého detského bicykla pedále a nechať dieťa, aby sa odrážalo. Sedlo je potrebné nastaviť dieťaťu do takej výšky, aby mohlo mať celú plochu chodidla na zemi.

Pedále

Keď sa dieťa zoznámilo s bicyklom a dokáže bežať a odrážať sa, prichádza na rad zoznámenie sa s pedálmi. Spočiatku mu pridržte bicykel a nechajte ho, nech vyloží nohy na pedále a následne ich spustí znova na zem. Tento pohyb je dôležitý, pretože pri bicyklovaní ho používame.

Ako naučiť dieťa bicyklovať s pedálmi?

Najskôr je dobré, aby si dieťa položilo jednu nohu na pedál a druhou sa odrážalo – podobne ako na kolobežke. Keď už tento pohyb dobre zvláda, môže prejsť na samotné pedálovanie. Ak sa mu podarí nabrať rýchlosť, môže si vyložiť na pedál aj druhú nohu a pedálovať.

Nič sa nedeje, ak sa to zatiaľ nedarí podľa predstáv. Keď sa dieťa bojí, primontujte mu pomocné kolieska. Niektoré deti sa bicyklovať naučia veľmi rýchlo, iným to chvíľku potrvá. V každom prípade by mal rodič zostať pokojný a trpezlivý.

Buďte fanúšikom svojho dieťaťa a každý úspech oceňte. Dieťa bude vaša radosť z neho motivovať.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť