Prečo si zlá mama? Lebo na tebe nezáleží!

Autor: spokojná mama

Článok patrí do sekcie blogu a prezentuje úvahy a názory jeho autora.

Donekonečna počúvané, zaužívane frázy, sa stávajú tvojou realitou. Matka je pre mnohých synonymom nielen láskavosti, ale aj obety. Často nadobúdame samé o sebe pocit, že na nás nezáleží. Na prvom mieste sú predsa deti. Ak nemáš čas na seba a svoje záľuby, si frustrovaná. Ak si často smutná a frustrovaná, si zlá mama.

Mnoho matiek si automaticky osvojilo teóriu svojich babičiek a prababičiek. Matka by mala dať deťom aj posledné. Vidíme to aj vo filmoch. Matky sú hrdinky, čo položia aj život za svoje dieťa. Posledné peniaze míňajú na dieťa a doslova si odtrajú od úst. Má táto láska svoje hranice?
Neposúva nás občas táto spoločnosťou a časom vyformovaná rola obetavej matky zbytočne do skutočnej role obete? Nevzďaľuje nás tak celkom pomaly a nenápadne od sebalásky, zdravého vnímania vlastnej hodnoty a tak aj od spokojného života? Zamysli sa, ako by si odpovedala na nasledujúce otázky:

 

1. Pripravíš občas dobré jedlo sama sebe?

Vysvetlenie:
Povedzme, že tvoj muž sa stravuje v práci a malému dieťatku varíš samostatne len dusenú zeleninku. Pripravila by si chutné a zdravé jedlo, aj keď vieš, že bude len pre teba? Aebo si jednoducho povieš, že len pre teba sa neoplatí pripravovať teplé jedlo a nájdeš si niečo v chladničke?

Zamyslenie:
Ak dokážeš s radosťou pripraviť dokonalú večeru, či obľúbený koláč pre manžela, pretože mal ťažký deň v práci, mala by si to dokázať aj sama pre seba.

zlá mama

2. Venuješ sa aspoň raz do týždňa v pokoji a bez detí svojej záľube?

Vysvetlenie
Manžel chodí na ryby, či na pivo, pretože potrebuje „vypnúť“. Deti brávaš na výlety, a vozíš na krúžky, hráš sa s nimi. Každý v domácnosti má uspokojené svoje potreby. Určite? Aj ty?

Zamyslenie:
Mnoho žien na materskej dovolenke sa 24 hodín denne venuje deťom a domácnosti. Ak však dokážete v rodine zabezpečiť čas pre napĺňanie manželových koníčkov, aj čas na aktivity s deťmi, rozhodne zvládnete naplánovať aj čas, ktorý bude vyhradený len pre maminku. Každý človek musí dobíjať svoje baterky a na tvojej pohode záleží rovnako, ako na psychickej pohode ostatných členov domácnosti. Ak ťa prepadne pocit, že keď odídeš od svojich detí a ideš sa sama niekam „baviť“ si zlá mama, porozmýšľaj nad tým, aké je to absurdné! Nezabudni, že deti nemajú byť jediným zmyslom tvojho života. Mali by byť len jedným z nich.

 

3. Ideš na záchod, vždy keď ti treba, alebo to hodnú chvíľu držíš, kým ešte niečo v domácnosti dorábaš?

Vysvetlenie:
Táto otázka znie možno zvláštne, ale zamysli sa. Koľkokrát si sa nešla vycikať, keď si mala potrebu, lebo si si vravela, že ešte dokončíš toto a tamto.
Zamyslenie:
Mať sa rada a vážiť si samú seba, znamená klásť sa na prvé miesto, aj v tak banálnych veciach, ako sú základné potreby. Rovnako to platí pre pocit hladu, zimy, či akýkoľvek iný pocit nekomfortu. Ak potrebuješ urobiť niečo pre to, aby si sa cítila dobre, urob to hneď.

Zlá mama je taká, čo má seba na poslednom mieste

Postoj, aký máš sama k sebe, vysielaš aj smerom k ľuďom. Ak sa sama k sebe správaš tak, akoby na tebe nezáležalo, ostatní ľudia nemajú dôvod správať sa tak, akoby na tebe záležalo. Hovorí sa, že matka je žena, ktorá ak má posledné tri kúsky koláča a v domácnosti sú štyria, tvrdí, že nie je hladná.

Mnohé to možno vnímame ako hrdinstvo a obetu z lásky. Čo keď je matka skutočne hladná? Potom ako ostatným rozdá a sama sa nenaje, ostane nervózna a nepríjemná. Na koho? No predsa na deti a manžela. Má to zmysel? Jeden z koláčov sa predsa dá rozkrojiť a rovným dielom rozdeliť medzi rodičov. A tak je to s akýmkoľvek bremenom, trápením, či úlohou v domácnosti. Nebuďme hrdinky nasilu, ak to v konečnom dôsledku nikomu neprospeje. Buďme radšej šťastné a spokojné mamy, lebo len také mamy dokážu vychovať šťastné a spokojné deti. Nespokojná mama je zlá mama. Chcete aby boli vaše deti šťastné? Žite šťastne a uvidíte, že deti sa k vám pridajú.
Stavajte sa neustále do role trpiteľa a obete a deti sa k vám, bohužiaľ, časom tiež pridajú.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť