Kam na výlet s deťmi v Žiline a okolí

Autor: Paula

Metropola severného Slovenska – aj takéto označenie patrí mestu Žilina. V meste a jeho okolí sa nachádza množstvo zaujímavých miest, ktoré stoja za to, aby ste sa tam išli so svojimi deťmi pozrieť. Inšpirujte sa našimi tipmi a urobte si s rodinkou pekný spoločný deň. Parádny výlet s deťmi v Žiline a okolí? Nech sa páči.

 

Park Ľudovíta Štúra na Bôriku

Park v žilinskej mestskej časti Bôrik prešiel v roku 2016 komplexnou rekonštrukciou. Dnes ponúka veľa aktivít a možností oddychu pre všetky vekové kategórie, takže tu môžete vziať bábätko, ale aj starých rodičov. Trávnaté plochy lemuje chodník elipsového tvaru, po ktorom sa s obľubou denne pohybujú chodci, bežci i cyklisti. Na začiatku parku si prídu na svoje všetky deti, pretože sa tu nachádza rozsiahla fontána, ktorej prúdy vody vytryskujú zo zeme v zaujímavých zostavách. Pre deti sú v parku k dispozícii preliezky, hojdačky, pieskoviská či kolotoče. Mládež a dospelí si môžu zacvičiť na work-out ihriskách, starí rodičia si oddýchnu v tieni stromov na lavičkách. Môžete si so sebou vziať aj občerstvenie a urobiť rodinný piknik na deke, alebo vám padnú vhod aj lavice so stolmi, ktoré sú v parku umiestnené, vďaka čomu môžete pohostiť celú rodinu. Na konci parku sa nachádza trávnatá plocha, ktorú radi využívajú psičkári – ale pozor, ak na výlet plánujete vziať aj svojho štvornohého miláčika, majte na pamäti, že voľný pohyb psov je v parku zakázaný. Vždy keď neviete kam na výlet s deťmi v Žiline, zbaľte deťom ruksačik a vyrazte do parku!

kam na vylet s detmi v ziline


Lesopark

Miesto oddychu v prírode, a predsa v meste – žilinský lesopark je úžasným miestom plným stromov a lesných cestičiek, v strede ktorého sa nachádza rozsiahly areál pre rodiny s deťmi. Možno si tu oddýchnuť, zašportovať a pohrať sa. Lavičky, množstvo detských preliezok a atrakcií pre deti, pohostenie na letnej terase Brasserie Lesopark a ohniská na opekanie, toto všetko si užijete v mestskom lesoparku. Ak vyberáte nenáročný a pohodový výlet s deťmi v Žiline, tento lesopark určite neobíďte.

 výlet s deťmi v žiline

Foto: lesoparkzilina.sk


Koliba Panoráma a Rozprávkový les v Nezbudskej Lúčke

Ktoré dieťa by nemalo rado rozprávky? Obľúbené rozprávkové postavičky nájdete v príjemnom prostredí Rozprávkového lesa v Nezbudskej Lúčke. Táto zaujímavá atrakcia sa nachádza iba desať minút chôdze od železničnej stanice. Z druhej strany Váhu sa tu dostanete mostom pre peších približne za 25 minút. Môžete si spestriť výlet aj použitím kompy, ktorá cez rieku Váh premáva v pravidelných intervaloch. Celý areál Rozprávkového lesa je dostupný aj s kočíkom, keďže sa kráča po chodníku. Po ľavej i po pravej strane chodníka sú umiestnené domčeky a rozprávkové postavičky, niektoré sú doplnené aj hudbou, milými pesničkami, alebo sa pohybujú. Vyčaria úsmev na tvárach nielen deťom, ale aj dospelým. V areáli Koliby Panoráma sa sezónne striedajú rôzne atrakcie, napríklad kolotoče. Nachádzajú sa tu aj zvieratká, uvidíte somárika, prasiatka, ovečky, sliepky a kuriatka, ale aj exotické papagáje. Môžete si tiež vyskúšať chôdzu na chodúľoch a v neposlednom rade vychutnať nielen dobré jedlo, ale aj krásny výhľad.

výlet s deťmi v žiline

Foto: panoramapark.sk

výlet s deťmi v žiline
Vrch Straník

Iba šesť kilometrov od Žiliny sa nachádza kopec Straník. Prechádzka na vrchol nie je náročná, preto sa tu môžete pokojne vybrať aj s deťmi. Začína sa v obci Zástranie, odkiaľ vedie asfaltová cesta, ktorú križuje turistická značka. Straník je obľúbeným miestom paraglajdistov, ktorých tu môžete stretnúť. Z vrchu si užijete nádherný výhľad na okolité dediny, na Malú Fatru, Vodné dielo Žilina, a dokonca aj Strečno. Ak sa sem plánujete vybrať s bábätkom alebo s malým dieťaťom, stavte radšej na nosič, kočík na túto vychádzku neodporúčame. Auto zaparkujte pri kostole a ďalej pokračujte peši.

výlet s deťmi v žiline
Vyhliadková veža Dubeň

Krásna prechádzka zakončená výhľadom na celé mesto – toto ponúka vyhliadková veža Dubeň. Nachádza sa na vrchu Dubeň vo výške 613 m. n. m. Samotná veža má výšku 27,4m a pozostáva z 10 podlaží. Rozhľadňa Dubeň je prístupná celoročne, dovedú vás sem turistické chodníky zo Zástrania, Zádubnia alebo z Budatína. Pod vežou sa nachádzajú lavičky so stolmi, takže si tu môžete posedieť a občerstviť sa.


Budatínsky hrad a park

Ak hľadáte miesto, kde sa budete môcť prejsť, posedieť si v tieni stromov, urobiť piknik na deke alebo sa s deťmi zahrať s loptou či lietajúcim tanierom, park Budatínskeho hradu je pre vás to pravé orechové. Rozľahlý park s početnými chodníčkami, lavičkami a s množstvom zelene je vyhľadávaným miestom nielen pre rodiny s deťmi, ale do tohto krásneho prostredia sa chodievajú fotiť aj svadobné fotografie. Celý areál sa nachádza na sútoku riek Váh a Kysuca. Keď už teda budete nasýtený pobytom v parku, môžete sa ísť prejsť popri rieke. Prípadne vysadnite na bicykle a užite si jazdu popri Váhu, keďže tu vedie cyklotrasa. Ak sa chcete o Budatínskom parku dozvedieť viac, môžete si prečítať informačné panely umiestnené v areáli parku. Sezónne sa tu konajú aj rôzne akcie, ako jarmoky či koncerty. Svojho štvornohého miláčika tu však neberte, pretože vstup so psom je zakázaný (platí to aj pre psov na vôdzke).

História Budatínskeho hradu siaha do 13. storočia a v súčasnosti je hrad múzeom. V hospodárskej budove z 18. storočia sa nachádza Drotársky pavilón, po zakúpení vstupeniek uvidíte hradné expozície. Bezplatne môžete navštíviť park a kaplnku.

Foto: pmza.sk


Hrad Lietava

Iba 10 kilometrov od Žiliny sa na vysokom kopci nad obcou Lietava týči zrúcanina hradu Lietava – je to výborný tip na výlet pre celú rodinu. Areál zrúcaniny je prístupný neobmedzene. K hradu vedie cesta cez lúku a les, ktorú zvládnu prejsť aj malé deti. Pre najmenších odporúčame vziať kočík alebo ešte lepšie nosič, pretože lesná cestička je plná koreňov stromov, po ktorých by kočík len tak ľahko neprešiel. Pripravte sa na miernu turistiku – nie je to však nič náročné. Z hradu je nádherný výhľad na Strážovské vrchy, Malú a Veľkú Fatru.

výlet s deťmi v žiline Hrad Strečno

Bezpochyby jedným z najznámejších hradov na Slovensku je i hrad Strečno. Chystať výlet s deťmi v Žiline a okolí a obísť pritom hrad Strečno, by bol hriech. Hrad sa nachádza len 11km od mesta Žilina. Dnes je to zrúcanina, dejiny hradu však siahajú do 14. storočia, kedy bol hrad symbolom feudálnej moci na strednom Považí. V troch výstavných priestoroch si môžete prezrieť exponáty zo zbierok archeologického fondu Považského múzea v Žiline. V prvej miestnosti uvidíte pamiatky staršej a mladšej doby kamennej aj exponáty pochádzajúce z doby bronzovej. Keď prejdete do druhej miestnosti, ocitnete sa v dobe bronzovej, pokračovať budete dobou železnou, slovanským obdobím až sa dostanete do stredoveku. Ak chcete spoznať históriu hradu Strečno, okolitého regiónu a odhaliť tajomstvá najznámejšej historickej osobnosti, ktorá na Strečne žila, Žofii Bosniakovej, neváhajte sa tu vybrať na výlet.

Okrem toho si môžete spríjemniť deň v podhradí hradu – v oddychovej zóne so stredovekou dedinou Paseka. Na hrade Strečno sa pravidelne konajú zaujímavé podujatia ako Beh do hradných schodov, Nočná prehliadka hradu, Noc múzeí a galérií, Hradné hry Žofie Bosniakovej, či Noc duchov, tekvíc a strašidiel. Termíny konania týchto a ďalších podujatí nájdete na stránke Považského múzea v Žiline.

Foto: pmza.sk


Parky v Rajeckých Tepliciach

Rajecké Teplice sú známe svojimi kúpeľmi. Tieto služby využijú najmä dospelí. Detičky si však v Rajeckých Tepliciach tiež prídu určite na svoje. Nachádzajú sa tu totiž krásne parky plné (nielen) detských atrakcií. Začať môžete romantickou prechádzkou v parku okolo vody, na ktorej sa kolíšu kačky a labute. Tie sú už zvyknuté, že ich tu ľudia prichádzajú kŕmiť, čo iste poteší každé dieťatko. Ďalším krásnym miestom je Park s fontánou Spa Aphrodite. V areáli Activity parku Hotela Skalka sa deti môžu vyblázniť dosýta na preliezkach, zatiaľ čo rodičia si môžu vychutnať kávu či pivko. V parku si tiež môžete zahrať petang, adventure golf, discgolf, alebo si skočiť na zmrzlinu.

Foto: skalkahotel.sk

Foto: skalkahotel.sk

Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach

Pre deti bude skvelým zážitkom už samotná cesta do Rajeckých Teplíc – vlakom, Rajeckou Ančou. Keď vystúpite, priamo na železničnej stanici sa nachádza Múzeum dopravy. Nájdete tu zaujímavé exponáty od výmyslu sveta, ktoré nejakým spôsobom súvisia s dopravou. Môžete sa posadiť do historického auta, obliecť si uniformu výpravcu vlakov, uvidíte staré motocykle, prezriete si historické cestovné lístky a spôsoby komunikácie, a mnoho ďalšieho. Vašu pozornosť zaručene upúta pohybujúca sa zmenšená železnica s domčekmi, budovami a pohyblivými postavičkami.

Farma Bardy

Priamo v srdci Rajeckej doliny, v prostredí obce Kľače a Jasenové sa nachádza rodinná farma Bardy. Farma patrí k najväčším spracovateľom kozieho mlieka na Slovensku. V reštaurácii sa celá rodinka môže najesť alebo občerstviť, a potom si užiť prechádzku v prostredí farmy. Okrem poctivých farmárskych výrobkov ako kozie výrobky, čerstvé a zrejúce syry, tvaroh, jogurty, kefír či syrové nátierky, ktoré si na farme môžete zakúpiť, si tu môžete obzrieť zblízka aj samotné zvieratká. Domáce kačky, húsky, kozy, mačky, ale aj exotické a dokonca hovoriace papagáje, nechýbajú kone a poníky. Kým sa deti budú hrať na preliezkach a v pieskovisku, rodičom iste padne vhod posedieť si v tieni stromov pri zurčiacej Rajčianke alebo pri rybníku.

výlet s deťmi v žiline a okolí

Foto: farmabardy.sk

Máte svoj tip na pekný výlet s deťmi v Žiline a okolí? Potešíme sa, ak nám ho napíšete do komentára.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť