Tehotenská cukrovka

Autor: Paula

Jedným z vyšetrení, ktoré podstupuje žena počas tehotenstva, je glukózový tolerančný test. Jeho cieľom je včas odhaliť problém s názvom tehotenská cukrovka. O čo ide a čo robiť v prípade, že test skončí pozitívnym výsledkom?

 

Tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka sa nazýva tiež gestačný diabetes. Ide o typ cukrovky, ktorý sa objavuje vo väčšine prípadov v druhom alebo treťom trimestri tehotenstva. Po pôrode spravidla vymizne. Zvykne sa však opakovať v ďalšom tehotenstve a je rizikovým faktorom pre rozvoj cukrovky aj v neskoršom období.

Počas deviatich mesiacov, kedy sa v maternici ženy vyvíja nový život, musí budúca mamička navštevovať ambulanciu svojho gynekológa pravidelne niekoľkokrát. V závislosti od svojho zdravotného stavu a od stavu bábätka je sledovaná a v rámci poradní sa vykonáva tiež kontrola moču a krvi. Súčasťou vyšetrení v tehotenstve je aj záťažový test na prípadné odhalenie vzniku tehotenskej cukrovky. Čo to vlastne je?

V tehotenstve prechádza ženské telo obrovskými zmenami. Jednou z nich je aj využitie cukru v krvi. Organizmus ženy reaguje zvýšenou produkciou inzulínu v pankrease. Ak je však prítomná tehotenská cukrovka, pankreas v tomto smere nefunguje dostatočne, v dôsledku čoho stúpa hladina cukru v krvi. Telo matky nie je na inzulín dostatočne citlivé, preto ani inzulín, ktorý matka produkuje, neúčinkuje tak, ako by mal. Keď je v krvi vysoká hladina cukru počas tehotenstva, znamená to riziko vzniku ďalších vážnych komplikácií tak pre matku, ako aj pre dieťa. Práve preto sa kladie dôraz na to, aby sa tehotenská cukrovka odhalila včas. Slúži na to orálny glukózový tolerančný test.

Príznaky tehotenskej cukrovky

Cukrovku možno jednoznačne určiť až pomocou testu. Avšak už pred jeho vykonaním môžete spozorovať jej príznaky. Niekedy je ťažké ich odhaliť, keďže sa môžu prejavovať ako iné príznaky tehotenstva. Patrí medzi ne najmä:

– pocit smädu
– únava
– zvracanie
– závrate alebo rozostreté videnie
– opakujúce sa kvasinkové infekcie
– časté močenie
– chudnutie aj pri bežnej chuti do jedla

Neliečená tehotenská cukrovka stojí za vznikom ďalších problémov

Hoci vykonanie testu nie je povinné, nestáva sa, že by ho ženy odmietali. Ochorenie sa totiž môže objaviť aj u úplne zdravej ženy, ktorá pred otehotnením nemala vôbec žiadne zdravotné problémy. Neliečená tehotenská cukrovka môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, preto sa s ňou neradno zahrávať. Môže mať za následok problémy, ako najmä:

– preeklampsia (vysoký krvný tlak)
– neprimerane rýchly rast dieťaťa v dôsledku nezvyčajného množstva cukru v jeho krvi
– väčšie riziko rozvoja novorodeneckej žltačky
– riziko rozvoja cukrovky u ženy neskôr po pôrode
– predčasný pôrod
– ťažkosti pri pôrode najmä v dôsledku veľkosti dieťaťa
– v najzávažnejších prípadoch môže spôsobiť až spontánny potrat

Test odhalí prítomnosť tehotenskej cukrovky. Ako prebieha a na čo sa pripraviť?

Záťažový test sa vykonáva na prelome druhého a tretieho trimestra. Zisťuje sa, ako si organizmus ženy dokáže poradiť so zvýšeným prísunom cukru. Test pozostáva z odberu krvi, vypití glukózového roztoku a z následného opätovného krvného odberu. Testovanie prebieha v štyroch krokoch.

1. Krvný odber zo žily – Na vyšetrenie treba prísť nalačno. Z krvi sa zisťuje hladina glykémie, teda hladina cukru v krvi.

2. Vypitie roztoku glukózy – Glukózový roztok dostať kúpiť v lekárni. Pre zmiernenie sladkej chuti si doň môžete pridať šťavu z citróna.

3. Čakanie 2 hodiny – Žena sa na 2 hodiny posadí do čakárne. Okrem vypitého roztoku zatiaľ nemôže nič iné zjesť. Počas tejto doby sestrička odoberie krv ešte dvakrát. Ak vás tento test čaká, vezmite si so sebou knihu alebo časopis, prípadne niečo iné, čím sa v čakárni zabavíte.

4. Vyhodnotenie výsledkov testu– Výsledky testu sa dozviete v ambulancii lekára. Podľa výsledkov lekár určí ďalší postup.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Ako naučiť bábätko spať?

 

Pozitívny test na tehotenskú cukrovku. Čo robiť?

Ak glukózový tolerančný test dopadol negatívne, nič sa pre vás nemení. Avšak v prípade, že test odhalil tehotenskú cukrovku, dostanete odporúčania a usmernenia k ďalšiemu postupu. Budete musieť navštíviť diabetológa, ktorý vás bude pravidelne sledovať. Tiež musíte upraviť svoju stravu. Dôležité je merať hladinu cukru v krvi pred jedlom i po jedle, na čo sa používa kvapka krvi z prsta. 

Raz za mesiac vám skontrolujú hladinu cukru v krvi odberom zo žily. Sleduje sa tzv. glykovaný hemoglobín. Vyšetrenie ukazuje hladinu cukru v krvi za posledné týždne.

Súčasťou výbavy sa stane glukomer

Kontrola v ambulancii diabetológa sa vykonáva približne každé 2-4 týždne. Diabetológ žene poskytne prístroj na domáce meranie cukru – glukomer. Jeho používanie je rýchle a pomerne jednoduché, i keď možno nie veľmi prijemné. Tenučkou ihlou si pichnete do prsta a odoberiete kvapku krvi, ktorú nanesiete na testovací prúžok. Ten zasuniete do glukomeru, ktorý vyhodnotí výsledok a na jeho základe sa zariadite. Pri vysokej glykémii sa treba viac hýbať, naopak, ak je glykémia nízka, musíte sa najesť.

Tehotenská cukrovka – Čo môžem jesť?

Keď vyšetrenie odhalí, že sa tehotenská cukrovka týka aj vás, musíte sa zamerať najmä na svoju stravu. Prísna diéta v tomto prípade však nie je namieste, pretože dieťatko, ktoré vám rastie pod srdcom, potrebuje pestré zdroje živín, a vy koniec koncov takisto. Ide však o to, aby ste obmedzili sacharidy. Čo to teda znamená?

Stop sladeniu – Na nejaký čas sa treba vzdať sladenia. Do kávy, čaju ani iných nápojov si nepridávajte cukor. Z jedálnička vyškrtnite sladkosti a vylúčte aj polotovary, do ktorých je tiež často pridávaný cukor.

Pozor na škrob – Vyhýbajte sa potravinám obsahujúcim zložité cukry (škrob). Ide o zemiaky, ryžu, cestoviny, jedlá z bielej múky. Vyberajte si potraviny s nízkym obsahom cukrov a škrobov, ale s vyšším obsahom vlákniny.

Bezpečné potraviny pri tehotenskej cukrovke

Pestrá strava je namieste pri každom človeku, aj pri tehotnej žene s cukrovkou. Pri tomto type diabetu sa neobávajte dopriať si hlavne potraviny s obsahom vlákniny, tukov a aj bielkovín.

Vlákninu nájdete najmä v zelenine, strukovinách, pšeničných otrubách alebo v ľanových semiačkach. Doprajte si ju v každej porcii jedla. Môžete ňou nahradiť prílohy ako ryža či zemiaky. Za ideálne množstvo vlákniny na deň považujeme približne 30g. nezabúdajte však na dostatočný pitný režim.

Bielkoviny sú pre naše zdravie nevyhnutné. Na tanieri by vám nemalo chýbať biele mäso, vajíčka, ryby, mliečne výrobky. Rastlinným zdrojom bielkovín sú predovšetkým strukoviny.

Tuky si vyberajte tie, ktoré sú pre organizmus prospešné. A dávajte si pozor aj na množstvo. Za zdravé tuky považujeme oriešky (denne maximálne za hrsť), ryby alebo avokádo.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť