Ako zvládnuť pôrod

Autor: Paula

Prvotné nadšenie z dvoch čiarok na tehotenskom teste postupne vystriedajú obavy. Keď sa blíži termín, každá nastávajúca mamička znervóznie, že už sa to blíži. Cítime sa neisté, v hlave nám víri množstvo otázok, tešíme sa a zároveň máme strach. Ako zvládnuť pôrod, aby všetko prebehlo podľa predstáv a hlavne  bez komplikácií?

 

Príprava na pôrod

Tehotenstvo nie je choroba. Tehotná žena sa musí šetriť, to je jasné, avšak pokiaľ nemá vážnejšie zdravotné problémy, nemala by zostávať deväť mesiacov v posteli. Príprava na pôrod začína už v prvom trimestri. Na bábätko predsa od samého začiatku vplýva to, ako jeho mama žije. Životný štýl mamičky ovplyvňuje zdravý vývoj jej nenarodeného dieťatka. Čo konzumujeme, či a ako sa hýbeme, koľko spánku a oddychu si doprajeme, akú máme náladu, či vieme zvládnuť stres, či fajčíme alebo pijeme alkohol, toto všetko sa zásadne podpisuje na zdraví dieťatka, a tým pádom to ovplyvňuje aj na priebeh samotného pôrodu.

Predpôrodný kurz

Najlepšie odpovede na otázku, ako zvládnuť pôrod, dostane budúca mamička na predpôrodnom kurze. Tieto kurzy organizujú pôrodnice, ale k dispozícii sú aj iné predpôrodné kurzy v rôznych rodinných centrách a podobne. Môžete si vyhľadať na internete, aké kurzy sa organizujú vo vašom meste, a potom sa len rozhodnúť pre jeden z nich. Predpôrodný kurz pritom nie je vhodný iba pre prvorodičky. Je síce pravda, že práve tým dokáže pomôcť asi najviac, keďže s pôrodom ešte nemajú skúsenosti. Kurzy nie sú ohraničené počtom detí, takže sa môžu prihlásiť aj viacnásobné mamy. Rozoberajú sa tu témy ako napríklad: kedy ísť do pôrodnice a kedy možno ešte zostať doma, ako zvládnuť kontrakcie, ako dýchať počas kontrakcií, polohy pri pôrode, bonding, zoznam do pôrodnice, ako predísť nástrihu hrádze, ako rozbehnúť pôrod, sprevádzajúca osoba pri pôrode, úloha duly, a podobne.

Ako zvládnuť pôrod

Blížiaci sa pôrod síce môže mamičku vystrašiť, ale netreba v žiadnom prípade podliehať panike. Aj na pôrod sa dá pripraviť. Štúdiom, správnym cvičením a tiež pozitívnym myslením.

Študujte

Existuje množstvo kníh o tehotenstve a pôrode, bezhraničný objem informácií nájdete aj na internete. Tiež tam však je veľa poloprávd, ktoré dokážu ženu akurát tak vydesiť. Siahnite radšej po odbornej literatúre a čítajte, alebo sa otvorene porozprávajte so svojim gynekológom. Čím viac informácií budete mať, tým budete pokojnejšia. Budete vedieť, čo sa s vašim telom deje a čo v tej chvíli pre seba a dieťatko môžete urobiť. Alebo čo pre vás môže urobiť váš partner či iná sprevádzajúca osoba.

Prechádzky a vhodné cvičenie

Štúdie ukazujú, že aktívne ženy majú ľahší a rýchlejší pôrod. Keď žena zistí, že je tehotná, nemusí prestať s cvičením. Je však potrebné zjemniť tempo a vyvarovať sa takým cvikom, ktoré by namáhali brucho. Ak však žena predtým necvičila, tehotenstvo nie je ideálnym obdobím na začiatok tréningu. Aj správnym cvičením je možné uľahčiť si pôrod. Vhodná a obľúbená je napríklad tehotenská joga (gravid joga) ale nemusíte sa báť ani návštevy fitnescentra. Cvičenie v tehotenstve dokáže mnohým ženám udržať dobrú náladu a tiež urýchliť návrat k pôvodnej postave.

Ako zvládnuť pôrod? Nebuďte na to sama

Všetko sa lepšie zvláda, keď pri nás stojí niekto, kto nás podporí, objíme, kto nám pomôže a povzbudí nás. A dvojnásobne to platí o pôrode. Aj bolesť sa ľahšie znáša, keď je pri nás druhý človek a môže nás držať za ruku, alebo masírovať chrbát. Najčastejšie býva pri pôrode manžel alebo partner, a ak je povolená aj tretia osoba, zväčša ide o dulu. Ak partner odmieta byť pri pôrode, pochopte ho a nenúťte ho. Vezmite so sebou sestru, maminu či najlepšiu kamarátku, ktorá jeho miesto nahradí (i keď nie stopercentne, otec dieťaťa je predsa len jeden).

Napíšte si pôrodný plán

Každá tehotná žena má svoju predstavu o tom, ako by mal jej pôrod prebiehať. Samozrejme, taká vec akou je pôrod, sa naplánovať úplne nedá, vždy sa môže objaviť čosi nepredvídateľné. Je však dobré napísať si pôrodný plán. Je to v podstate zoznam toho, čo si budúca mamička počas pôrodu želá a čo, naopak, odmieta. Stačí si ho napísať jednoducho, v odrážkach a stručne. Zhrňte doň všetky svoje požiadavky, ale napíšte tam aj to, čo nechcete. Samozrejme, môže sa stať, že niečo z toho, čo odmietate, bude potrebné vykonať, aby ste neboli ohrozená vy alebo bábätko – napríklad nástrih alebo amniotómiu (prepichnutie plodových obalov). V niektorých pôrodniciach pôrodné plány akceptujú, v iných, žiaľ, nie. Je dobré zistiť si to dopredu.

Ako zvládnuť pôrod

Nebojte sa opýtať

Ako zvládnuť pôrod, keď nevieme, čo sa bude diať? Počas pôrodu by žena mala byť informovaná o všetkom, čo sa s ňou a bábätkom deje, aké úkony plánuje personál urobiť, aké lieky dostane. Nebojte sa preto pýtať na všetko, čo vám nie je jasné. Ak sa zdráhate, môže vám s tým pomôcť váš manžel alebo partner, ktorý môže robiť akéhosi tlmočníka medzi personálom a vami. Je to pre ženu veľká pomoc a podpora, keď má pri sebe človeka, ktorý sa „bije“ za jej práva a za jej potreby.

Polohy pri pôrode

Sme rôzne a každej žene vyhovuje niečo iné. Kým jedna sa cíti pohodlne v ľahu na chrbte, druhej počas pôrodu pomáha státie alebo poloha na štyroch. Vo väčšine slovenských pôrodníc však v súčasnosti nie je príliš dovolené rodiť v inej polohe, než v ľahu na chrbte. V každom prípade je však dobré, aby žena poznala, aké rôzne polohy počas kontrakcií môže zaujať. Aj vhodná poloha dokáže pomôcť k lepšiemu zvládaniu pôrodných bolestí. Veľkým pomocníkom mnohých rodiacich žien je fitlopta.

Ideálna je gravitačná poloha, kedy dieťatko môže v podstate samé silou gravitácie schádzať pôrodnými cestami. Ide o polohu v stoji, na štyroch alebo v drepe. Tieto polohy vám priblížia na predpôrodnom kurze a keď už bude váš pôrod rozbehnutý, sami uvidíte, ktorá poloha vám bude v tej chvíli najviac vyhovovať.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť