Ako zvládnuť stres

Autor: spokojná mama

Stres je odjakživa súčasťou života každého človeka. Jedná sa o prirodzenú, biologickú reakciu nášho tela. Stres nás ako ľudský druh vlastne po stáročia chránil tým, že nás nútil okamžite konať v situáciách, kedy bol náš život v ohrození. Dnes ho však mnohí z nás zažívajú dennodenne a to aj v situáciách, ktoré nie sú život ohrozujúce. Stres z pracovných úloh, stres zo zlyhania, stres pri hádkach, stres pri šoférovaní, či zakaždým, keď niekam meškáme. Ako zvládnuť stres, ktorý v zásadnej miere negatívne ovplyvňuje kvalitu nášho života?

 

Akútny stres

V mnohých prípadoch zažijeme akútny stres, ktorý prekonáme za krátku dobu a bez problémov, alebo pomoci. Je to napríklad, keď sa zľakneme, sme svedkom nejakej nehody, alebo máme tesne pred ťažkou skúškou. Po ukončení stresovej situácie sa telo vráti do rovnováhy. Pulz aj krvný tlak sa stabilizuje a nadobličky prestanú vylučovať kortizol – stresový hormón. Tento stres nemusíme nijako „riešiť“ a k nášmu životu jednoducho patrí. Problém vzniká, ak sa stresujeme príliš často a stres pretrváva hodiny, alebo dni.

 

Ako zvládnuť stres? Identifikujte jeho fázu a konajte!

Pri otázke ako zvládnuť stres sa najprv zamerajme na to, aby sme ho pochopili. Možno ste netušili, že stres má svoje fázy, ktoré sú známe aj pod pojmom všeobecný adaptačný syndróm. Jedná sa o tri fázy a to fázu poplachu, fázu rezistencie a fázu vyčerpania.

 

1. Fáza poplachu

Počas prvej fázy sa v ľudskom tele zvyšuje pulz a vylučovanie kortizolu, ktorý nazývame aj stresovým hormónom. Nadobličky potom začnú vylučovať adrenalín. Vplyvom adrenalínu sa zvyšuje srdcová frekvencia a sila sťahov srdcového svalu. Adrenalín tiež stimuluje náš centrálny nervový systém, čím sme čulejší a „nabudenejší.

 

2. Fáza rezistencie

Aj keď môžeme mať dojem, že je to najhoršie za nami, nadobličky stále vylučujú kortizol a krvný tlak je stále vysoký.  Práve v tejto fáze by sme mali nájsť spôsoby ako zvládať stres, relaxovať a upokojiť sa, lebo ak tak neurobíme, časom plynule prejdeme do fázy vyčerpania, ktorá je pre nás najhoršia.

 

3. Fáza vyčerpania

Tuto fázu je už najťažšie opustiť, preto potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme sa do nej nedostali. Vo fáze vyčerpania nevidíme situáciu v ktorej sa nachádzame realisticky. Vzdávame sa a cítime beznádej. Fázu vyčerpania môžeme definovať ako stav úzkosti, či depresie.

ako zvládnuť stres

 

Ako zvládnuť stres skôr, ako budeme v jeho najhoršej fáze

Z vyššie uvedeného je nám zrejmé, že by sme si mali osvojiť techniky na zvládanie stresu, resp. činnosti, ktoré v nás uvoľňujú napätie. Uvedené aktivity vám budú slúžiť nielen na vymanenie sa zo stresových pocitov, ale aj lepšie zvládanie stresu z dlhodobého hľadiska.

Tak, ako každého dostane do stresu úplne iná situácia, tak sa aj metódy, ako zvládať stres od človeka k človeku líšia. Iné stresové situácie prežíva mamička na materskej dovolenke a iné človek, na ktorého sa valí neúmerné množstvo pracovných povinností.  Ponúkame vám rôzne možnosti a tipy, ktoré vo všeobecnosti môžu do určitej miery stres odbúrať. Ideálna je ich kombinácia, resp. čím viac ich v prvej, či druhej fáze stresu nakombinujete, tým väčšiu máte šancu na upokojenie.

 

Postupné prelaďovanie

Dôležité je ešte vedieť, že každý človek prechádza akýmsi postupným prelaďovaním. To znamená, že jednoducho nie je možné prejsť z depresie, rovno do pocitov šťastia, alebo zo smútku hneď do úprimného záchvatu smiechu. Majte so sebou súcit, nečakajte okamžité zmeny a uvedomujte si aj malý pozitívny krôčik k lepším pocitom.

 

Naše tipy, ako zvládať stres a predchádzať chronickému stresu:

1. Fyzická aktivita
2. Pozitívne myšlienky
3. Odpočinok
4. Smiech
5. Obľúbená hudba, jedlo, vôňa
6. Telefonát s priateľom
7. Dotyky

Fyzická aktivita

Bicyklovanie, beh, cvičenie, či tanec. Akákoľvek dostatočne intenzívna fyzická aktivita vyplavuje endorfíny, ktoré znižujú hladinu stresu.

Pozitívne myšlienky

Je ťažké myslieť na to pozitívne, keď vám práve hlavou víria čierne myšlienky. Jedinou metódou je sústrediť sa na to pozitívne vedome. Pozrite si napríklad fotky z dovolenky, alebo si vymenujte 10 vecí za ktoré ste vďačný.

Odpočinok

Obľúbený seriál, spánok, či relaxačný kúpeľ. Doprajte si práve ten druh odpočinku, ktorý vás najviac uvoľní a upokojí.

Smiech

Ako sa smiať, keď ste v strese? Pozrite si vtipné video, napríklad smiech batoliat, ktorý je mimoriadne nákazlivý. Nemusíte sa hneď rehotať, úplne stačí, keď vám jemne zdvihne kútiky. Pamätajte, že ide o postupné prelaďovanie.

Obľúbená hudba, jedlo, vôňa

Karol Duchoň, Queen, alebo Metallica? Určite existujú piesne, pri ktorých máte príjemné pocity a len vy viete ktoré to sú. Liečivé účinky hudby potvrdzujú aj mnohé výskumy a odborníci. Dr. Oliver Sacks, svetoznámy britský neurológ a autor bestsellerov celý svoj život razil teóriu, že by sa mala hudba zakomponovať do medicínskych postupov. Ideálne je potešiť všetky zmysly a dopriať si v bežný deň aj obľúbené jedlo a zapálenie vonnej sviečky.

Telefonát s priateľom

Môže to byť najlepšia priateľka, ale aj mamina, či sestra. Nemusíte jej pritom „vylievať svoje srdce“. Možno bude stačiť, že sa porozprávate o tom, ako sa má daná osoba a razom prídete na iné myšlienky.

Dotyky

Nežné dotyky a objatia milovaných osôb vyplavujú do tela „hormóny šťastia“ sérotonín a dopamín. Tieto hormóny regulujú našu náladu, zbavujú nás stresu a úzkosti a vyvolávajú pocity šťastia.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť