Ako spoznám, že som tehotná?

Autor: spokojná mama

Niektoré z nás sa o bábätko usilovali dlhé mesiace, iné otehotneli bez toho, aby o to vôbec mali záujem. V každom prípade si žena môže všimnúť náznaky, ktoré napovedajú, že je tehotná.

 

Ako spoznám, že som tehotná?

Tieto riadky budú zaujímavé predovšetkým pre ženy, ktoré sa o dieťatko intenzívne snažia a každý mesiac hľadajú náznaky, ktoré by mohli nasvedčovať tomu, že sa im to konečne podarilo. Najspoľahlivejším spôsobom určenia tehotenstva je návšteva gynekológa a v domácom prostredí je to tehotenský test. Odporúčaný čas na vykonanie tehotenského testu, ktorý by nám už mohol ukázať relevantný výsledok, je 7 – 10 dní od poslednej očakávanej menštruácie.

Ak sa však po vynechanej menštruácií s očakávaním zaoberáte otázkou „Ako spoznám, že som tehotná?“ prinášame vám niekoľko tipov na príznaky, ktoré by mohli nasvedčovať tehotenstvo:

  • bolesti chrbta v krížovej oblasti
  • zvýšená teplota okolo 37°C
  • pocit napätia v prsníkoch
  • zápcha, alebo hnačka
  • bolesti v podbrušku
  • únava a ospalosť
  • nechutenstvo
  • zmeny nálad

ako spoznám že som tehotná

 

„Duch“ na tehotenskom teste

V ranných štádiách tehotenstva sa môže na tehotenskom teste objaviť tzv. duch. Jedná sa o to, že druhá čiarka, ktorá signalizuje tehotenstvo je veľmi slabá a len minimálne viditeľná. V tomto prípade nepomôžu opakované testy, len odloženie testovania na nasledujúci deň/dni, kedy sa zvýši hladina hCG hormónu. Ak si chcete svoje tehotenstvo potvrdiť čo najskôr, kúpte si testy s najvyššou citlivosťou. Testy s označením 10mIU/ml sú citlivejšie a potvrdia tehotenstvo skôr, ako testy s označením 25mIU/ml.

Mohlo by vás zaujímať:

Ako naučiť bábätko spať?

Obľúbený je tehotenský test Clearblue Digital, ktorý prostredníctvom digitálneho displeja určuje aj počet týždňov gravidity. Podľa údajov, ktoré uvádza výrobca môže test zobraziť relevantný výsledok už 4 dni pred začiatkom očakávanej menštruácie.

 

Snaha o bábätko – symptotermálna metóda 

Jednoduchou metódou ako dosiahnuť tehotenstvo je symptotermálna metóda. Je založená na všímaní si prejavov tela, akými sú predovšetkým bazálna teplota a hlien krčka maternice, ktoré napovedajú plodné dni. Ovulácia, teda uvoľnenie vajíčka z vaječníku, prebieha väčšinou v strede menštruačného cyklu. Ak je cyklus pravidelný, povedzme 28 dní, ovulácia s najväčšou pravdepodobnosťou prebehne na 12. -14. deň cyklu. Poznanie toho, kedy ovulácia prebieha, je kľúčové pre páry snažiace sa o bábätko. Viac o symptotermálnej metóde sa dočítate v tomto článku.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť