Symptotermálna metóda

Autor: Paula

Spôsobov, ako sa snažiť o bábätko, je viacero. Rovnako tak aj spôsobov, ako nepočať. Antikoncepcia je najznámejším z nich. Existuje však aj metóda, ktorá sa označuje ako prirodzené plánovanie rodičovstva. V čom je symptotermálna metóda špecifická?

 

Symptotermálna metóda

Metóda prirodzeného plánovania rodičovstva sa od antikoncepcie odlišuje tým, že sa pri nej nepoužívajú žiadne lieky ani iné prostriedky ochrany pred otehotnením. Symptotermálna metóda je založená na poznaní toho, ako funguje ženské telo. Základom je teda vedieť, ako sa ženský organizmus prejavuje v jednotlivých fázach menštruačného cyklu. Podľa prejavov tela, akými sú predovšetkým bazálna teplota a hlien krčka maternice, dokáže žena určiť, kedy má plodné dni a kedy ich, naopak nemá. Vďaka tomu sa s manželom môže snažiť o bábätko, alebo, ak si tehotenstvo neželá, vie, kedy sa pohlavnému styku vyhýbať. Symptotermálna metóda je teda prostriedkom, ako dosiahnuť tehotenstvo, alebo ako sa od neželaného tehotenstva uchrániť.

Poznanie svojho cyklu je základom

Ženské telo podlieha cyklickosti, to znamená, že každý mesiac prechádza určitými zmenami. Menštruačný cyklus je súčasťou fyziologického fungovania pohlavnej a hormonálnej sústavy ženy. Počas jedného cyklu sa striedajú štyri fázy – menštruačná, folikulárna, ovulačná a luteálna. V každej z týchto fáz sa deje niečo iné a je dobré o tom vedieť, aby žena vedela sama určiť, v ktorej fáze sa práve nachádza.

Menštruačná fáza
Hlavným prejavom tejto fázy je krvácanie z pošvy, ktoré trvá spravidla 2 – 7 dní. Telo sa krvácaním zbavuje nepotrebného tkaniva sliznice maternice a neoplodneného vajíčka. Pre menštruačnú fázu sú typické prejavy ako únava, náladovosť, chuť na sladké, melanchólia až depresia, môžu sa objaviť aj tráviace problémy, bolesť brucha, kŕče a citlivosť prsníkov.

Folikulárna fáza
Názov dostala podľa hormónu, ktorého vyplavovaním sa vo vaječníku ženy vyvíja vajíčko v obale (folikule). Počas tejto fázy folikul produkuje zvýšené množstvo estrogénu a maternica sa pripravuje na prípadné oplodnenie vajíčka. Folikulárna fáza trvá približne 6 dní. V tomto období sa žena cíti dobre, má dostatok energie a nápadov, rada je v spoločnosti iných ľudí.

Ovulačná fáza
Ovulácia, teda uvoľnenie vajíčka z vaječníku, prebieha väčšinou v strede menštruačného cyklu. Ak je cyklus pravidelný, povedzme 28 dní, ovulácia s najväčšou pravdepodobnosťou prebehne na 12. -14. deň cyklu. Poznanie toho, kedy ovulácia prebieha, je kľúčové pre páry snažiace sa o bábätko. Samotná ovulácia totiž trvá 24 – 48 hodín a iba toto je čas, kedy je vajíčko schopné oplodnenia. Väčšina žien ani nepostrehne, že ovulácia prebehla, niekedy sa však môže objaviť bolesť v podbruší, alebo pocit akoby pichnutia v podbrušku. Pre ovuláciu je charakteristický vodnatý hlien krčka maternice, ktorého konzistencia je v tomto čase cyklu uspôsobená na to, aby pomohla spermiám preniknúť k vajíčku. Žena je počas ovulačnej fázy najplodnejšia, čo sa prejavuje zvýšeným libidom, ale aj kreativitou a produktivitou. Takmer každá žena sa v tomto období cíti veľmi atraktívne a sebaisto.

Luteálna fáza
Luteálna poovulačná fáza trvá približne 16 dní. Hladina estrogénu klesá a stúpa hladina progesterónu. Prasknutý folikul sa mení na žlté teliesko, ktoré produkuje množstvo progesterónu. Tento hormón sa stará o to, že sliznica maternice narastá, aby bola schopná uchytiť oplodnené vajíčko. Ak k oplodneniu nedôjde, vajíčko zanikne a spolu s výstelkou maternice sa vyplaví z tela ženy v podobe menštruácie, čím celý cyklus začne odznova.

Symptotermálna metóda – Meranie bazálnej teploty

Bazálna teplota je jedným zo základných znakov plodnosti, ktoré hodnotí symptotermálna metóda. Bazálna teplota je teplota organizmu bezprostredne po zobudení. Ak sa žena rozhodne pre symptotermálnu metódu, je dôležité, aby si teplotu merala každé ráno v približne rovnakom čase hneď po prebudení. Najlepším pomocníkom je v tom digitálny teplomer s dvomi desatinnými miestami. Prečo je sledovanie teploty také dôležité?

Počas menštruačného krvácania a pred ovuláciou je teplota tela nižšia. V deň po ovulácii teplota vzrastie a vyššia zostane až do posledného dňa pred menštruáciou, kedy opäť klesne. Sledovaním teploty teda žena dokáže určiť, kedy má ovuláciu a vie vyhodnotiť svoje plodné a neplodné dni.

Ako merať bazálnu teplotu?

Teplotu je potrebné merať vždy rovnakým spôsobom. Môžeme ju merať v ústach, alebo v pošve. Hodnoty namerané v pošve sú o 0.3 až 0.6°C vyššie. Je tiež dôležité merať teplotu v rovnakom čase, pretože platí, že čo hodina navyše, to o 0.1°C vyššia bazálna teplota.

Ďalším pravidlom je vyvarovať sa pohybu pred meraním teploty. Teplomer musíme mať preto pripravený na dosah na nočnom stolíku. Aj vstatie z postele alebo striasanie teplomera môže ovplyvniť hodnotu merania. Namerané hodnoty si hneď poznačíme do zápisníka, alebo do aplikácie v mobile.

Symptotermálna metóda – Sledovanie zmien cervikálneho hlienu

Ďalším z prejavov ženského tela, ktorý sa v priebehu cyklu mení, je konzistencia hlienu krčka maternice – cervikálneho hlienu. Hlien produkuje krčok maternice a jeho konzistencia sa v priebehu cyklu výrazne mení. Tieto zmeny žene naznačia, že má plodné dni a blíži sa ovulácia, zároveň majú vplyv aj na životnosť spermií.

Foto: Fertility.sk

Zamerať sa treba na to, aké má hlien vlastnosti. Buď nie je žiadny, alebo môže byť lepkavý, hustý krémový, pripomínajúci vaječný bielok – ten je najplodnejší počas obdobia okolo ovulácie. Keď hlien chýba, spermie neprežijú ani niekoľko hodín. Keď je hlien plodný, spermie dokážu v tele ženy prežiť aj 5 dní.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť