Rastové bolesti detí

Autor: spokojná mama

Možno ste sa už stretli s tým, že sa vaše dieťatko zrazu zobudí v noci s plačom a sťažuje sa na silné bolesti nožičiek. Dôvodom sú pravdepodobne rastové bolesti. Vyskytujú sa až u 25 – 40 % detí, najčastejšie vo veku 3-5 rokov a potom v predpubertálnom veku medzi 8 až 12 rokom. Netreba sa však obávať, rastové bolesti detí nie sú choroba a časom samé odznejú. Môžu ale veľmi negatívne vplývať na pohodu a kvalitu života vášho dieťaťa aj vás. Prečo vlastne vznikajú a ako môžete svojmu dieťatku v tomto období pomôcť?

 

Rastové bolesti detí – ich vznik a príčina

Presná a jednoznačná príčina nie je doteraz známa. Odborníci pracujú s troma teóriami, ktoré by výskyt rastových bolestí vysvetlili. Prvou je, že vznikajú v dôsledku zvýšenej fyzickej námahy, kedy dochádza k preťaženiu pohybového aparátu. Často sa vyskytujú práve u detí, ktoré sa niekoľkokrát týždenne intenzívne venujú nejakej športovej aktivite. Druhá teória dáva rastové bolesti do súvisu s ortopedickými poruchami ako je nesprávne držanie tela, alebo ploché nohy. Tretia hypotéza spája tieto bolesti s psychologickým faktorom, kedy sa u detí často objavujú aj bolesti brucha a hlavy. Tieto deti majú znížený prah bolesti a môžu sa u nich prejaviť poruchy učenia a správania.

 

Príznaky rastových bolestí

Rastové bolesti detí sa prejavujú kŕčovitými sťahmi v obidvoch dolných končatinách naraz a to najmä v oblasti lýtok a zákolennej jamky. Prichádzajú prevažne večer a v noci a deti sa budia s plačom a sťažujú sa na silnú bolesť v nohách. Zvyčajne bolesť trvá 10 – 30 minút.

rastové bolesti detí

Diagnostika

Keďže rastové bolesti nie sú chorobou, diagnostikujú sa vlastne vylúčením iných zápalových, reumatologických alebo nádorových ochorení, kedy je bolesť obvykle jednostranná, pretrváva neustále a postihuje aj kĺby. Na začiatku urobí veľa lekárov jednoduchý dotykový test – ak sa dieťa dotyku vyhýba, lebo mu spôsobuje ďalšiu bolesť, ide pravdepodobne o nejaké ochorenie. Naopak, ak je mu naťahovanie a masírovanie nôh príjemné, ide o rastové bolesti.

Následne sa vykoná laboratórne vyšetrenia aj röntgen. Lekár ďalej sleduje, či bolesť pretrváva 3 mesiace, či má striedavý priebeh (objavuje sa nepravidelne), či dieťa nemá bolesti v oblasti kĺbov a či bolesť narušuje bežný denný režim dieťaťa.

 

Liečba

Skôr ako dieťaťu podáte lieky proti bolesti, skúste využiť iné možnosti. V prvom rade treba dieťa uistiť, že je to len dočasné a bolesť pominie. Môžete mu nožičky jemne masírovať, dajte mu obklady alebo termofor na bolestivé miesta. Podanie analgetík je naozaj poslednou možnosťou, keďže bolesť pominie väčšinou do pol hodinky, kedy liek ešte ani nezačne pôsobiť.

 

Prevencia

Dôležitá je vyvážená strava, v období rastu bohatá najmä na vápnik. Nezabúdajte ani na vitamíny pre deti. V lekárni nájdete napríklad aj zmes vitamínov a minerálov na podporu zdravého rastu a vývoja dieťaťa. Významnú úlohu pri rastových bolestiach zohráva aj kvalitná obuv – zmierňuje bolesti a zabezpečujú aj správny vývoj chrbtice, čiže tu sa ozaj neoplatí šetriť. Netreba samozrejme zabúdať ani na pravidelný pohyb. Ak bolesti neustupujú, odporúčajú sa aj fyzioterapeutické cvičenia.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť