Vitamíny pre deti

Autor: Paula

Každý človek potrebuje pre svoje zdravie denne vitamíny. O to viac deti, ktoré rastú a vyvíjajú sa. Ktoré sú vhodné a potrebné vitamíny pre deti? Poradíme vám.

 

Vitamíny pre deti

Najlepší spôsob, ako detský organizmus zásobiť vitamínmi a minerálmi, je podávať ich na tanieri. Strava má byť pestrá a vyvážená s obsahom čerstvej sezónnej zeleniny a čerstvého ovocia, najlepšie vypestovaného u nás. Nedostatok alebo zvýšenú potrebu niektorých vitamínov môžeme pokryť vhodnými výživovými doplnkami pre deti. Najmä v sychravom, chladnom jesennom a zimnom období je dobré posilniť imunitu detí.

Vitamíny pre deti v zelenine a ovocí

Deti by mali konzumovať ovocie a zeleninu každý deň. Už najmenšie detičky začínajú jesť prvé príkrmy, ktoré pozostávajú práve zo zeleniny. Ideálne je príkrmy nesladiť a nesoliť, aby si dieťa zvyklo na pravú chuť zeleniny a ovocia. Ani v staršom veku by sme nemali deťom pokrmy príliš dochucovať. Môže sa stať, že kvôli „lepšej“ chuti začnú potom zeleninu a ovocie odmietať.

Vitamíny pre detiAko deti motivovať k jedeniu, keď zeleninu či ovocie nechcú? Fantázii pri príprave pokrmov pre deti sa medze nekladú. Vitamíny pre deti pripravte hravou formou. Nakrájajte zeleninu a ovocie na kúsky a vytvorte z nich na tanieri nejaký obrázok. Alebo jedlu spoločne vymyslite nejaký vtipný názov, napríklad podľa obľúbenej rozprávky vašich detí. Zeleninu môžete v jedlách „schovávať“ napríklad rozmixovanú v polievke.

Vitamíny pre deti vo výživových doplnkoch

Väčšina detí prijíma dostatočné množstvo vitamínov v strave, takže ich nepotrebuje dopĺňať inou formou. V niektorých situáciách však môže lekár odporučiť výživové doplnky.

Vitamín K

Ide o vitamín rozpustný v tukoch, ktorý je veľmi dôležitý už pre novorodencov. Vitamín K sa významne podieľa na procese zrážania krvi, malým bábätkám sa dáva ako prevencia proti krvácavej chorobe novorodencov. Je to ochorenie spôsobené práve nedostatkom vitamínu K. Deficit tohto vitamínu sa prejavuje spontánnym krvácaním bábätka. Zdrojom vitamínu K je predovšetkým listová zelenina.

Vitamín C

Pre naše telo je vitamín C nenahraditeľným antioxdantom. Podporuje imunitu, prispieva k tvorbe kolagénu, stará sa o správnu funkciu ciev, je dôležitý aj pre nervový systém a látkovú premenu. Vitamín C zvyšuje aj vstrebávanie železa. Ak sa zaujímate o vitamíny pre deti, vitamín C by ste nemali opomenúť. Zvlášť preto, že organizmus si ho nevie vyrábať sám. Medzi dobré zdroje vitamínu C patrí brokolica, kel, petržlen, čierne ríbezle, citrón, pomaranč, kivi, jahody, mango, paradajky.

Vitamín D

Vitamín D sa podáva deťom už od dovŕšenia 10 dní. Tento vitamín je nevyhnutný pre naše zdravie, pretože sa stará o zdravé kosti, vlasy a zuby, udržiava zdravé svaly, vplýva tiež na mozog, srdce a imunitný systém. Naše telo tvorí vitamín D hlavne vďaka slnečnému žiareniu. Samozrejme, nemal by chýbať ani na tanieri. Vitamín D sa nachádza v tučných rybách, ako je losos, tuniak či makrela. Obsahuje ho tiež vaječný žĺtok, pečeň, šampiňóny. V období, keď je slniečka menej, sa mnoho ľudí rozhodne dopĺňať tento vitamín umelo. Nedostatok vitamínu D môže spôsobiť mäknutie kostí. Odporúčaná denná dávka vitamínu D pre deti do 1 roka je 400 MJ, pre ľudí od 1 roka až do 60 rokov je denná dávka 600 MJ za deň.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť