8 viet, ktoré potrebujú (nielen) deti počuť každý deň

Autor: spokojná mama

Nedávno sme pridali článok o tom, ktoré vety by sme deťom určite hovoriť nemali. Netreba zabúdať, že deti sú našim zrkadlom a tak, ako sa správame my k nim, tak sa aj oni budú správať (nielen) k nám. Deti sú na naše slová veľmi citlivé a preto potrebujú našu lásky nielen cítiť, ale aj počuť. Ak z nich chceme vychovať sebavedomých a empatických ľudí, toto sú vety, ktoré by sme im mali hovoriť každý deň.

 

1. Ďakujem

Jedno z čarovných slovíčok, ktoré sa snažíme deťom vštepiť už od malička. V tomto prípade platí, že ak ho budeme sami používať v komunikácii s deťmi, tak sa ho naučia úplne prirodzene používať aj samé bez toho, aby sme ich museli na to upozorňovať – sú predsa našim zrkadlom.

 

2. Prepáč

Tu platí to isté ako pri slove “Ďakujem”. Ruku na srdce – koľkokrát sa stalo, že ste reagovali na to, čo spravilo vaše dieťatko, prehnane, možno len preto, že vy ste mali zrovna zlý deň, a potom vás to mrzelo. Ale išli ste za ním a povedali mu “prepáč”? Ak nie, nemôžete to potom očakávať od neho, keď spraví niečo zlé.

 

3. Odpúšťam ti 

Deti by sme mali naučiť, že všetci robia chyby a nie je hanba si to priznať. Preto keď si vaše dieťatko prizná chybu a príde sa ospravedlniť, potrebuje od vás počuť, že mu odpúšťate a že sa už na neho nehneváte. Každý sa učí na vlastných chybách, tak sa pokojne spolu porozprávajte o tom, či si je vedomé toho, čo urobilo zle a ako by nabudúce mohlo v danej situácii reagovať vhodnejšie. Aj týmto ich učíme zvládať svoje emócie.

 

4. Počúvam ťa

Žijeme uponáhľanú dobu. Každý z nás zažíva situácie, kedy okolo nás pobehuje naše dieťa a dookola opakuje “Mami, počúvaj! alebo “Mami, vieš čo”…, a my v skutočnosti nepočúvame, len odpovedáme “Áno” alebo “Dobre”. Aj keď sa nám môže niekedy zdať, že sú to nepodstatné veci, pre vaše dieťa je to dôležité a chce sa s vami o to podeliť. Nájdite si preto chvíľku a venujte mu ju. Povedzte mu, že ho počúvate a porozprávajte sa o všetkom, čo vám chce povedať.

5. Verím, že to zvládneš

Deti potrebujú podporu vo všetkom, čo robia. Ak sa im niečo podarí, treba ich pochváliť, povedať im, že ste na nich hrdý. A ak to aj nevyjde, nevadí. Treba ich naďalej motivovať v ich snahe. Ani nám dospelým sa predsa všetko nepodarí hneď na prvýkrát.

 

6. Pomôžem ti, ak potrebuješ

Deti treba naučiť, že je úplne v poriadku požiadať o pomoc, ak treba. Keď vás o ňu požiadajú, snažte sa im ju vždy poskytnúť. Dávate im tým pocit istoty, že sa na vás môžu vždy spoľahnúť a že ste tu stále pre nich.

 

7. Je v poriadku, že plačeš/ hneváš sa/ si sklamaný/á

Zvládať negatívne emócie je ťažké aj pre nás dospelých, nie ešte pre deti. Deti sa ešte len učia spoznávať emócie a preto by sme ich v nich nemali potláčať. Treba im pokojne vysvetliť (opätovať im krik a hnev naozaj nemá zmysel), že ho chápete, že má právo sa hnevať, alebo byť sklamaný. No zároveň mu nezabudnite vysvetliť, prečo nie je možné, aby dostal to, čo chce. A určite ho nezabudnite ubezpečiť, že aj keď sa na vás hnevá, že ho stále ľúbite.

 

8. Ľúbim ťa

Slová, ktoré potešia každého. Aj keď lásku toho druhého cítime, tieto slová vždy radi počujeme.  Tieto slová majú rovnako veľký význam pre deti, obzvlášť,  keď vidia, že sa na nich hneváte. Potrebujú vtedy počuť, že ich napriek všetkému ľúbite. Zároveň sa tak naučia, že sa za prejavovanie citov nemusia hanbiť, ale naopak, že je to prirodzené.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť