Depilácia a epilácia – majte v tom jasno!

Autor: spokojná mama

Asi každá žena túži po dokonale hladkej pokožke a zvádza večný boj s nechceným ochlpením. Depilácia a epilácia sú  dva podobné pojmy, ktoré si veľa z nás často mýli. Líšia sa v spôsobe odstraňovania chĺpkov, v trvácnosti hladkej pokožky, v miere bolestivosti a v neposlednom rade aj v cene. Pozrime sa teda spolu, aký je medzi nimi rozdiel a aké majú výhody a nevýhody.

 

Depilácia

Depilácia a epilácia sa líšia spôsobom odstraňovania chĺpkov. Depilácia odstráni iba tú  časť chĺpku, ktorá je viditeľná. Výhodou je, že je bezbolestná a rýchla. Na druhej strane nemá dlhodobý účinok a je teda potrebné ju vykonávať častejšie. Aké sú možnosti depilácie?

 

1. Žiletkové holiace strojčeky

Asi najznámejší a stále najviac využívaný spôsob depilácie. Tu sa určite oplatí investovať, pretože lacné žiletky sú nekvalitné a často spôsobia podráždenie pokožky alebo neželané pupienky. Určite sa skôr poobzerajte po žiletkách s viacerými čepieľkami a vymeniteľnými hlavicami. Počas holenia používajte ideálne penu alebo gél. Po holení nezabudnite na upokojujúci gél, najmä ak máte citlivú pokožku. Chĺpky by sa mali holiť vždy v smere rastu. Aj holenie má svoje pravidlá, ktoré by ste mali ovládať.

 

2. Elektrické holiace strojčeky

Modernejší spôsob depilácie, ktorý vám pomôže sa jednoducho a bez podráždenia zbaviť neželaných chĺpkov na celom tele. Strojčeky sa dajú kúpiť aj s rôznymi nadstavcami napr. so zastrihávačom, ktorý slúži na skrátenie chĺpkov alebo nadstavec na oblasť bikín.

 

3. Depilačné krémy

Ďalšia varianta, ako sa bezbolestne zbaviť ochlpenia. Zaberie síce trochu viac času, ale efekt je dlhodobejší ako pri klasickom holení. Stačí rovnomerne naniesť na pokožku, nechať chvíľu pôsobiť a zotrieť. Na odstránenie chĺpkov na tvári je však vhodnejšie použiť krém priamo na to určený. Vždy je vhodné vyskúšať krém najprv na kúsku tela, či nedôjde k alergickej reakcii. Predsalen obsahuje chemické látky, čiže môže spôsobiť nežiadúce podráždenie.

depilácia a epilácia

Epilácia

Vďaka epilácii odstránite chĺpok aj s korienkom, čo vám zabezpečí hladkú pokožku na niekoľko týždňov alebo aj mesiacov. Výhodou je teda trvácnosť a dorastajúce chĺpky nie sú už potom také tvrdé a časom sa predĺži aj odstup medzi jednotlivými ošetreniami. Väčšina foriem je však dosť bolestivá, aj keď po istom čase sa dá na tú bolesť zvyknúť. Myslite aj na to, že po epilácii pokožka potrebuje čas na regeneráciu, takže si ju nenechávajte na poslednú chvíľu a určite sa vyvarujte aj slnku hneď po nej.

 

1. Epilácia voskom alebo cukrovou pastou 

Je dosť bolestivá, u ľudí s citlivou pokožkou môže spôsobiť podráždenie pokožky a chĺpky musia byť dlhé cca. 5mm. Najrýchlejšie je použitie voskových páskov, ktoré len nahrejete v rukách, priložíte a následne strhnete v protismere rastu chĺpkov. Ďalšou možnosťou je nanášanie vosku pomocou aplikátora alebo špachtle a pomocou depilačných páskov strhnete.
Alternatívou je epilácia cukrovou pastou, ktorá je šetrnejšia a menej bolestivá ako epilácia voskom a vhodná najmä na citlivé miesta. Treba dodržať správny postup – naniesť v protismere rastu chĺpkov, ale strhávať v smere rastu.

 

2. Elektrické epilačné strojčeky

Sú veľmi praktické, rýchle a fungujú na báze vytrhávania chĺpkov pomocou pinziet umiestnených v hlavici. Veľa z nich disponuje viacerými nadstavcami na jednotlivé časti tela. Pokiaľ máte citlivejšiu pokožku, určite si zvoľte epilátor s masážnym nadstavcom príp. epilátor vhodný aj do vody – zmierni to podráždenie a bolesť. Aby ste sa vyhli zarastajúcim chĺpkom, odporúča sa pred samotnou epiláciou použiť peeling.

 

3. IPL epilátory

Najnovšia, ale aj najdrahšia varianta na odstránenie chĺpkov v pohodlí domova, avšak s účinkom až na niekoľko mesiacov. Želaný efekt dlhodobo hladkej pokožky je v tomto prípade časovo náročnejší (procedúru treba opakovať niekoľko krát), ale je to úplne bezbolestný spôsob. Nevýhodou je, že nie je vhodný na svetlé chĺpky. Intenzívne pulzné svetlo sa pod pokožkou totiž viaže na melanín (ktorého je u svetlých chĺpkov nedostatok), čím zničí koreň chĺpku, ktorý následne vypadne a zároveň odďaľuje aj jeho opätovný rast.

 

4. Epilácia laserom

Najúčinnejšia metóda bezbolestného a najmä trvalého odstránenia chĺpkov, za ktorú si ale riadne priplatíte, keďže ošetrenie treba zopakovať niekoľkokrát. Táto metóda je vhodná na všetky typy pokožky, ale aj tu platí, že pri svetlých chĺpkoch nemusí byť až tak účinná. U niektorých žien môže dokonca v dôsledku veľkých hormonálnych zmien dôjsť k opätovnému rastu ochlpenia.

Veríme, že na základe našich rád si aj vy nájdete ten najvhodnejší spôsob odstránenia chĺpkov. Možností je veľa a nie vždy platí, že pre krásu treba trpieť. Pri rozhodovaní pozerá asi každá z nás aj na cenu, ale netreba zabúdať ani na to, že to čo je na prvý pohľad príliš drahé, je zväčša len jednorazová investícia a to čo vychádza lacnejšie, musíte zas kupovať opakovane.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť