Holenie – never mýtom a rob to správne

Autor: spokojná mama

Holenie a najväčšie mýty o ňom

 

Čím viac holíš, tým viac rastie?

Asi najrozšírenejším nezmyslom o holení je, že čím častejšie sa holíš, tým hrubšie a tmavšie ti chĺpky rastú. Ak sa teda potrebuješ holiť napríklad 3x do týždňa a máš pritom výčitky, že sa čoskoro budeš podobať na bájneho Yetiho, zahoď starosti.

Holenie nestimuluje rast ani žiadnu inú zmenu chlpov. Aké bude počas života tvoje ochlpenie určujú tvoje gény a hormóny.

Čerstvo vyrastajúci chlp, ti môže pripadať tvrdší, lebo je kratší. Chlpy ktoré sa neholia, sa ku koncu postupne stenčujú, preto sú aj na dotyk jemnejšie. Keď chlp oholíš, skrátiš ho v jeho najhrubšom bode preto sa ti môže zdať, že ti vyrastá po oholení hrubší ako predtým.

 

 

Dospievajúce dievča má chĺpky jemné a bledé, až pokým nezačne s holením…

Mnoho mamičiek sa rozčuľuje keď sa chce ich mladá dáma začať holiť. Ak si myslíš, že dievčatá majú jemné a bledé chĺpky až kým sa nezačnú holiť, veríš len celkom rozšírenému mýtu.

Dievčatá sa obvykle začnú holiť v období puberty, kedy sú chĺpky ešte jemné či dokonca svetlé. Po určitom čase začnú ale vyrastať tmavšie či pevnejšie. Mylne si potom môžeme myslieť, že je to práve procesom holenia.

V skutočnosti je puberta samotná, dôvodom zmeny vlastnosti ochlpenia. Táto zmena by teda nastala či sa mladý muž či žena holiť začne alebo nie. V období puberty sa totiž folikuly (vlasové vačky) v dôsledku zaplavenia organizmu hormónmi zväčšujú a tvoria tak hrubšie a tmavšie chĺpky.

 

 

 

Holenie a pravidlá, ktoré ťa neprekvapia:

 

Jednorázové sú na jedno použitie

Drvivá väčšina žien používa jednorázové žiletky opakovane. Žiletka sa zdá aj po použití stále ostrá a tak ti je ľúto ju po jednom oholení vyhodiť.
Žiletka je po použití ale plná baktérií, ktoré sa môžu pri nasledujúcom použití dostať do vlasového vačku.
Okrem toho, čím ostrejšia je žiletka, tým hladšie chlp prereže.

 

Nikdy nie na sucho

Ak pri holení nepoužívaš penu na holenie, ktorej účelom je zjemniť suché a tuhé chlpy, ohol sa až po sprchovaní. Niekoľko minút pôsobenia teplej vody a mydla, tvoje chlpy zmäkčí.
Ďalším dôvodom je, že pokožka by pred holením mala byť čistá. To znamená zbavená antiperspirantu, potu či rôznych krémov (vynímajúc krém na holenie).

 

Holenie v smere rastu?

Pravdou je, že ak sa holíš v protismere rastu chĺpkov a napínaš si pritom pokožku, dosiahneš hladší a efektívnejší výsledok. Pri tomto spôsobe holenia je ale oveľa pravdepodobnejšie, že ti budú chĺpky zarastať a následne sa folikuly zapaľovať. Tu si teda musíš sama vybrať to „menšie zlo“.

 

Starostlivosť „po“

Po oholení by si si mala pokožku opláchnuť studenou vodou. Ošetriť čerstvo podráždenú pokožku určite nie je vhodné prípravkom s obsahom alkoholu alebo parfumu. Ak chceš predísť podráždeniu, skús napríklad kalciovú masť či kokosový olej.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť