Prerušovaný pôst – spôsob ako konečne schudnúť?

Autor: spokojná mama

Intermittend fasting alebo prerušovaný pôst je populárna forma chudnutia nielen u nás, ale najmä v zahraničí. Existuje niekoľko jeho foriem ako aj spôsobov použitia. No je jedálniček založený na prerušovanom pôste naozaj bezpečný? Aké riziká so sebou prináša a za aký čas uvidíte výsledky pôstu na váhe? Všetko potrebné sa dozviete v našom článku o prerušovanom pôste.

Prerušovaný pôst nie je o hlade

Ľudia pôst držia od nepamäti. Vedie ich k tomu najmä náboženské presvedčenie, ale napríklad starovekí Gréci už niekoľko stoviek rokov pred naším letopočtom verili, že pôst pomáha k samoliečbe tela. Vďaka moslimskému sviatku Ramadám zas vedci môžu pozorovať, čo sa deje s našim organizmom, keď od východu slnka po jeho západ konzumujeme len tekutiny.

 Čo je prerušovaný pôst Prekvapujúco výsledky boli viac ako pozitívne a potvrdili tak predpoklady starých Grékov.

Čo je prerušovaný pôst

Prerušovaný pôst podľa nich dokáže naozaj pomôcť pri niekoľkých zdravotných ťažkostiach ako je zvýšený krvný tlak, citlivosť na inzulín či vysoký cholesterol. Ale striedanie obdobia hladu s časom jedenia má ešte jeden veľký benefit. Ľudia vďaka nemu začnú chudnúť. Stačí, ak vaše telo nastavíte na jeden z režimov prerušovaného pôstu, z ktorého asi najznámejší hovorí o tom, že 16 hodín z dňa budete hladovať a len 8 jesť. Pod týmto stravovacím oknom si však nepredstavujte, že do úst vložíte čokoľvek, čo sa vám zjaví pred očami. Práve naopak. Jedálniček by mal byť vyvážený podobne ako pri každej inom racionálnom stravovacom režime bez rafinovaných cukrov a polotovarov. Celé tajomstvo tejto diéty drieme v tom, že počas hladovania telo postupne spáli všetky cukry a zameria sa na nechcené tuky. Samozrejme nemôžete tiež zabúdať na kvalitný pitný režim, ktorý sa dodržiava aj v čase pôstu. Prichystajte si teda zásoby fliaš s vodou, verte nám, že ich pri niekoľkohodinových hladovkách budete potrebovať.

Pripravte sa na ťažké začiatky

Nebudeme vám klamať. Prerušovaný pôst je v prvom rade o hlade. Nastaviť sa na režim obmedzeného času prijímania potravy a nekonečných hodín pôstu nemusí každému vyhovovať. Zo začiatku sa preto musíte psychicky pripraviť na výkyvy nálad, únavu a možné bolesti hlavy. Prvé dni bez jedla vám budú pripadať ako večnosť, no časom si zvyknete a výsledky sa za pár týždňov objavia aj na váhe. Ak si však chcete úbytok hmotnosti zachovať do budúcnosti, musí sa prerušovaný pôst stať vašim životným štýlom.

Pri prechode na klasický spôsob stravovania vás totiž nemusí obísť jo-jo efekt a zhodené kilá rýchlo naberiete späť aj s úrokmi.

Prerušovaný pôst a jeho druhy

Na internete, ale aj medzi bežnými vyznávačmi prerušovaného pôstu sa môžete stretnúť s niekoľkými jeho podobami. K najznámejším patria modely:

  • 16/8 alebo 14/10 – vyhovuje vám jesť prvé jedlo na obed a posledné o 20.00 večer? Tak metóda 16/8 je ideálna práve pre vás. Ak ste skôr ranné vtáča, skúste interval 14/10. Raňajky si pokojne dajte o 8.00 a posledné jedlo dňa o 18.00.
  • Diéta bojovníka 20/4 – odvážlivci sa môžu pustiť aj do drastickejšieho modelu, kedy počas dňa jedia len 4 hodiny.
  • 5/2 – no a zaujímavý je aj model pôstu, kedy počas týždňa 5 dní jete normálne a dva potom držíte pôst. Počas neho konzumujete len nápoje a ľahké jedlo tak, aby ste neprijali viac ako 600 kalórií.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť