Esenciálne oleje a ich využitie v chrípkovom období

Autor: spokojná mama

Leto je fuč a s príchodom nového školského roku je čas pripraviť sa aj na novú chrípkovú sezónu. Preto ak máte doma večne choré dieťa alebo často maróduje i váš manžel, zbystrite pozornosť. Rýchlu úľavu od upchatého nosa, kašľa a ďalších príznakov respiračných ochorení vám dokážu priniesť esenciálne oleje. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme všetko podstatné, čo by ste o esenciálnych olejoch mali vedieť.

Kde sa vzali esenciálne oleje

Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované rastlinné extrakty. Vo väčšine prípadov obsahujú zložité chemické zlúčeniny, ktoré majú rozsiahle antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Jednotlivé zložky olejov sú také silné, že predstavujú účinnú alternatívu nielen k voľne predajným liekom, ale i medikamentom na predpis. Ako používať esenciálne olejeAj preto sa v posledných rokoch rozšíril fanklub nadšencov esenciálnych olejov z radov alternatívnej medicíny k širokým vrstvám spoločnosti, ktoré hľadajú prírodne spôsoby na zvládnutie nepríjemných chrípkových stavov.

Esenciálne oleje a ich benefity

Rýchlejšia úľava pri nachladnutí je však len jeden z mnohých benefitov esenciálnych olejov. Tie totiž dokážu pomôcť pri celom rade ťažkostí ako aj zlepšiť náladu, spánok a zmierniť stres. Okrem toho eliminujú bolesti hlavy a ich priaznivé účinky sa preukázali taktiež v boji s plesňami. Kvôli širokému spektru ich použitia je tak dôležité, akým spôsobom ich budete doma aplikovať.

Mohlo by vás zaujímať:

Ako odstrániť strie

Ako používať esenciálne oleje

Najbežnejšou formou použitia esenciálnych olejov je za pomoci difuzéra. Môžete si ich však pridať aj do kúpeľa alebo užívať v podobe telového spreja. Sila esenciálnych olejov sa naplno prejaví tiež pri masáži.Esenciálne oleje a ich benefityAplikujte pár kvapiek na krk, hrudník či dutiny. Pomôžete tak vnútornému prekrveniu a uvoľneniu dýchacích ciest. Na škodu nie je ani stará dobrá náparka spojená s inhaláciou či teplé obklady s esenciálnymi olejmi. Ak to bude váš zdravotný stav dovoľovať, vyskúšajte tiež arómaterapeutický kúpeľ. Stačí len, ak do teplej vody nakvapkáte vybraný esenciálny olej a doprajete si nerušenú polhodinku pre seba.

Najpoužívanejšie esenciálne oleje

V nadchádzajúcom chrípkovom období sa zásobte predovšetkým eukalyptovým olejom. Dostanete ho v každom obchodíku so zdravou výživou, ale aj lekárni. Eukalyptus je výborným pomocníkom v boji s upchatým nosom. Taktiež zmierňuje bolesť a jeho výsledky sa preukázali i pri liečbe herpesu simplex. Skvelým pomocníkom je v chrípkovom období aj šalviový a mätový esenciálny olej. Okrem toho v obchode určite neprehliadnite ani citrónové či pomarančové esenciálne oleje. Tie sa okrem posilnenia imunity bohato využívajú na liečbu kožných ochorení spojených s baktériami a plesňami. Esenciálne oleje však dokážu pohladiť nielen telo, ale aj dušu. Arómaterapia formou levanduľového esenciálneho oleja alebo oleja z kadidla má skvelé výsledky pri boji s depresiou a nespavosťou. Takže i tie zaraďte do vašej rodinnej lekárničky.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť