Po narodení sú bábätká najspokojnejšie v náručí mamy. Tie dojčené sa spočiatku dojčia takmer stále. Dojčenie im okrem zasýtenia prináša aj pocit bezpečia, nastoľuje pokoj, uľavuje od bolesti, či buduje pevnú väzbu. Neskôr však môže nastať obdobie, kedy bábätko začne dojčenie odmietať, odťahuje sa od prsníka, je nespokojné a plače. Dojčenský štrajk dokáže poriadne potrápiť bábätko i mamičku. Aj vystrašiť, hlavne ak ide o prvorodičku. Čo s tým, keď dieťatko pri dojčení takto „vystrája“?
Toto sú prejavy, že u vás nastal dojčenský štrajk
Dojčenský štrajk sa objavuje väčšinou v období 3. – 5. mesiaca života dieťaťa, ale môže sa vyskytnúť aj skôr alebo neskôr. Ako už z názvu vyplýva, pri dojčenskom štrajku dieťatko skutočne akoby štrajkuje. Odmieta sať z prsníka, prisaje sa a vzápätí prsník pustí, ťahá bradavku, púšťa ju a opäť sa za ňou opakovane naťahuje, odťahuje sa od mamy, je nespokojné a plačlivé. Môže dojčenie odmietať úplne počas dňa a lepšie sa dojčiť v noci, keď sa v polospánku bez problémov prisaje. Stáva sa však, že dieťatko štrajkuje aj v noci, čo je pre obidvoch, mamičku i dieťa, naozaj náročné. Ak dieťatko dostatočne nepije, máva suchú plienku, čo je taktiež signálom, že niečo nie je v poriadku. Bábätko počas dojčenského štrajku nechce sať z prsníka a aj napriek hladu uprednostní napríklad satie svojej ručičky.
Dojčenský štrajk – Prečo dieťa odmieta sať?
Najčastejšou príčinou dojčenského štrajku je znížená tvorba materského mlieka. Hoci ide o prirodzený jav, keď už materské mlieko netečie „prúdom“, ako tomu bolo po narodení bábätka, ale tvorba sa ustáli, dieťatko to vníma inak. Doposiaľ bolo zvyknuté, že mu mlieko tečie rýchlo a že je ho veľa a odrazu sa musí samé viac namáhať, aby sa dostatočne nasýtilo. Toto sa mu, samozrejme, nepáči, a preto sa jeho nespokojnosť môže prejaviť ako dojčenský štrajk.
Za zníženou tvorbou materského mlieka však môžu byť aj iné príčiny, ako len spomínaný prirodzený pokles. Tvorba mlieka klesá vtedy, ak mamička dodržiava intervaly dojčenia, napríklad dieťa dojčí iba každé tri hodiny a nie na požiadanie. Aj málo fyzického kontaktu s dieťaťom – koža na kožu, alebo v náručí, môže zhoršiť tvorbu mlieka. Používanie cumlíka a dojčenskej fľaše môže tiež situáciu zhoršiť (ale nemusí, je to individuálne).
Dojčenský štrajk sa objavuje aj u mamičiek, ktoré paradoxne mali spočiatku veľmi veľa mlieka. A hoci naďalej produkujú dostatok materského mlieka, bábätko spomalený tok mlieka pocíti a hnevá sa.
Takto dojčenský štrajk porazíte
Prvým krokom k tomu, aby ste nepríjemnú situáciu s dojčením zvládli, je zvýšenie tvorby materského mlieka. Netreba k tomu robiť špeciálne opatrenia, stačí byť čo najviac s dieťaťom a nechať prírodu, nech robí svojeJ Naše „materské hormóny“ pracujú bez toho, aby sme ich vedome ovládali. Treba ich však nejako povzbudiť. Najlepší je v tomto blízky fyzický kontakt s dieťaťom.
Ako uspať bábätko
Ako zvýšiť tvorbu materského mlieka
Na zvýšenie tvorby mlieka môžete postupovať podľa týchto krokov:
– Vyzlečte sa do pol pása, dieťatko vyzlečte iba do plienky a trávte spolu čas v kontakte koža na kožu.
– Noste dieťatko v šatke alebo ergonomickom nosiči – aj tu môžete byť v kontakte koža na kožu.
– Okúpte sa s bábätkom.
– Vezmite si ho k sebe do postele. Spoločné spanie s bábätkom je pre tvorbu mlieka prospešné.
– Zmeňte polohu pri dojčení. Možno zistíte, že vám lepšie vyhovuje iná poloha.
– Prestaňte používať cumlík a dojčenskú fľašu.
– Postarajte sa o to, aby ste počas dojčenia mali v miestnosti ticho a pokoj, ideálne aj prítmie.
Aby bol dojčenský štrajk minulosťou
Okrem zvýšenia tvorby materského mlieka treba ešte podniknúť určité kroky k tomu, aby sa dojčenie celkovo vrátilo do normálu. Odstráňte všetky veci, ktoré vám môžu akýmkoľvek spôsobom brániť v dojčení. Ide najmä o používanie cumlíka, fľaše, ale aj klobúčikov. Keď sa dieťa prisaje, zvýšte prísun mlieka tým, že budete prsník stláčať správnym spôsobom (od podpazušia smerom k bradavke, akoby ste z neho mlieko vytláčali smerom k bábätku). Keď treba, dokŕmte dieťa laktačnou pomôckou. Na dokŕmenie nepoužite fľašu, ale radšej lyžičku či pohárik – pri starších deťoch.
Ďalším z tipov, ako dojčenský štrajk poraziť, je začať podávať prvé príkrmy. Samozrejme, len v prípade, že ide o bábätko staršie ako 4 mesiace. Je to žiaduce najmä vtedy, keď dieťa odmieta prsník úplne a my ho teda potrebujeme nakŕmiť. Často sa stáva, že keď už dostane výdatný pokrm, a teda už nebude hladné, začne sa opäť lepšie aj prisávať na prsník a dojčiť.
Keď je problém v ústach dieťaťa
Ak ste už vyskúšali všetko možné a napriek tomu sa vám zdá, že dieťatko sa nechce alebo nevie prisať, nemusí ísť iba o dojčenský štrajk. Za nesprávnym prisatím bábätka môže stáť aj iný problém. Odhalí ho pediater alebo laktačná poradkyňa. Reč je o uzdičke. Nachádza sa pod jazykom a pod hornou perou. Ak je veľmi tuhá alebo krátka, môže bábätku spôsobovať problém s prisatím. Riešením je jej prestrihnutie. Niekedy je potrebné prestrihnúť obidve uzdičky, hore aj dole, aby došlo k zlepšeniu. Zákrok je veľmi rýchly, bezprostredne po ňom si mamička bábätko priloží na prsník a ono sa rýchlo upokojí. Netreba sa toho báť. Keď je to potrebné, môže vám to celé trápenie s dojčením úplne vyriešiť.