Ako naučiť dieťa plávať

Autor: Paula

Leto je v plnom prúde a spolu s ním aj návšteva kúpalísk, či dovolenka pri mori. Pre nás rodičov, a aj pre deti je lepším zážitkom, ak sa o ne nemusíme pri vode neustále strachovať. Ako naučiť dieťa plávať, ak to ešte nevie? Poradíme vám.

 

Plávanie je zábava – Kedy s ním začať?

Zoznamovať dieťa s vodou môžete v podstate už od narodenia. Samozrejme, spočiatku ide iba o kúpanie vo vaničke alebo vo vedierku pre bábätká. Neskôr môžete drobcovi pridať do vaničky hračky a spríjemniť mu tým pobyt vo vode. Ak vás láka vyskúšať plávanie bábätiek (baby plávanie), vhodné je s ním začať najskôr vo veku 5 – 6 mesiacov. Je to skvelý spôsob, ako v dieťati budovať pozitívny vzťah k pohybu vo vode pod dohľadom skúsených odborníkov. A k tomu, ako naučiť dieťa plávať, je to potom už len krôčik.

Hrajte sa s vodou aj počas všedných dní, napríklad nechajte dieťa prelievať vodu z jednej misky do druhej lyžicou alebo naberačkou, počas leta mu napustite bazénik a dovoľte mu hrať sa, až kým ho to neomrzí. Takto postupne si dieťa bude zvykať na vodu ako na niečo prirodzené, až kým nenastane čas, kedy sa spolu vyberiete do bazéna s cieľom naučiť sa plávať.

Ako naučiť dieťa plávať?

Hlavne postupne a s veľkou dávkou trpezlivosti. Zo všetkých možných činností majú deti najradšej tie, pri ktorých môžu zistiť, čo všetko dokážu. Medzi takéto aktivity bezpochyby patrí aj plávanie. Majte však na pamäti, že učenie nepôjde rýchlo a dieťa sa nenaučí plávať z minúty na minútu. Deti sú rôzne, niektoré sú pohybovo zdatnejšie a tým môže aj plávanie ísť rýchlejšie. Iné deti budú potrebovať viac času a úsilia, aby sa to naučili. V žiadnom prípade na dieťa natlačte, ak sa napríklad vody bojí. Nekričte naňho, ale oceňte jeho snahu. Je dôležité, aby malo dieťa z vody radosť a nie strach. To je prvým krokom na ceste za tým, ako naučiť dieťa plávať.

Vo vode je dobre. Poďme sa hrať!

Dieťa musí v prvom rade pochopiť, že voda je „kamarátka“ a že sa jej nemusí báť. Samozrejme, určitý rešpekt musí mať, aby si dávalo na seba pozor a nevrhalo sa hlava – nehlava do hlbokého bazéna. Nechajte dieťa, nech sa vo vode hýbe ako ono chce. Môžete tiež na seba vzájomne špliechať vodu a fúkať do nej bublinky. Takto sa dieťa presvedčí, že je úplne normálne, ak sa mu dostane voda aj do nosa alebo do očí.

S kolesom alebo bez neho?

Malé deti najčastejšie púšťame do vody jedine s nafukovacím kolesom alebo s rukávnikmi. Názory odborníkov na tieto plavecké pomôcky sú rôzne. Niekto ich zatracuje, iný odporúča. Samozrejme, ako rodičia sa o deti bojíme, a tak ich bez kolesa či rukávnikov do vody nechceme pustiť. Zo začiatku je to v poriadku, avšak mali by sme používanie týchto pomôcok postupne skracovať. Dieťa musí zistiť, že dokáže plávať aj bez nich. Navyše, koleso môže byť nebezpečné, pretože z neho môže dieťa vykĺznuť.

Ako naučiť dieťa plávať? Choďte príkladom

Deti sa všetko učia pozorovaním a napodobňovaním. Hlavne nás, rodičov, sa snažia napodobniť takmer vo všetkom, čo robíme. Využijete to aj pri snahe naučiť dieťa plávať. Ukážte dieťaťu, ako sa vo vode hýbete, ako zapájate ruky a čo robíte s nohami. Vysvetľujte mu všetko, každý pohyb, ktorý urobíte. Naučte dieťa, že prsty na rukách musia byť vždy spojené a že si pri plávaní majú z dlaní urobiť „mištičky“. Pridŕžajte dieťa vo vode zospodu na bruchu a postupne skúšajte zapojiť obidve činnosti – pohyb rúk a aj pohyb nôh. Sledujte, ako sa dieťa hýbe a opravte ho, ak niečo robí nesprávne. Zároveň si všímajte, ako pri plávaní dýcha. Stáva sa totiž veľmi často, že je dieťa také zaujaté, až zabudne správne dýchať. Najlepšie je preto dýchať spolu s ním – nádych je pri každom dokončení záberu.

Zahrajte sa na potápačov

Aby výučba plávania bola kompletná, je potrebné primäť dieťa aj k tomu, aby sa naučilo ponárať. Spočiatku sa toho môže báť. Pomôcť vám v tom môže jeho obľúbená hračka. Ponorte ju a potom ju spolu môžete pod vodou pohľadať. Najskôr sa s dieťaťom ponárajte len na pár sekúnd. Ak sa dieťa bojí otvoriť pod vodou oči, dajte mu plavecké okuliare pre deti. Zahrajte sa na potápačov, ktorí skúmajú svet pod hladinou. Aj v tomto prípade platí, že dieťa nenútime, ale jemne a s úsmevom ho vedieme a povzbudzujeme. Nechceme v ňom vyvolať negatívne pocity alebo strach. Ponáranie je dôležité, aby sa dieťa naučilo pracovať s dychom a aby ho vedelo zadržať, keď treba.

Opakovanie je matkou múdrosti – aj vo vode

Nikto učený z neba nespadol, hovorí sa. A je to pravda, aj čo sa týka plávania. Ako naučiť dieťa plávať za pár dní? Jedine pravidelným tréningom. Keď už vidíte, že je vaše dieťa na správnej ceste a robí pokroky, treba jednoducho plávať, plávať, plávať. Ono to postupne príde a vy budete mať doma malého šikovného plavca.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť