Inšpiratívna mama – Katka Fojcíková

Autor: Paula

Dvojnásobná mamina, dula a laktačná poradkyňa. Žilinčanka Katka Fojcíková sprevádza ženy na ich ceste životom a materstvom. Je autorkou mnohých programov a webinárov pre ženy, predovšetkým pre mamy. 

 

Katka, si mamou 8-ročnej Agátky a 5-ročného Martinka. Aké je to pre teba byť mamou? V čom je to náročné a čo si, naopak, užívaš?

V tejto fáze je to už veľmi fajn. Dávno sú zabudnuté plienky a neprespaté noci. Deti sú skvelí parťáci a veľmi si užívam chvíle s nimi – špeciálne naše randíčka, kedy zoberiem vždy len jedno dieťa niekde von a máme čas pre sami pre seba.

Nachádzaš si popri deťoch čas aj pre seba a svoje záľuby? Čomu sa vtedy najradšej venuješ?

Áno, čas pre seba nie je luxus, ale nutnosť. Milujem tanec v rôznych formách, turistiku a celkovo pobyt v prírode, rada si zájdem do sauny a na masáž.

Venuješ sa intenzívne téme materstva, sprevádzaš ženy a matky na ich ceste materstva a výchovy. Kedy si sa tomu začala viac venovať a čo ťa k tomu viedlo?

Síce som vyštudovala aplikovanú matematiku na Žilinskej univerzite a niekoľko rokov som pracovala na analytických pozíciách v bankovníctve, ale po dvoch materských dovolenkách som sa rozhodla pre zmenu zamerania. Začala som sa venovať práci so ženami, špeciálne mamami. Začalo to vlastnou skúsenosťou. Vždy, keď sa ma nejaká téma začne osobne dotýkať, ponorím sa do štúdia a chcem získať čo najviac informácií, aby som robila dobré rozhodnutia. A téma pôrodov, dojčenia a výchovy ma chytili tak silno, že už nepustili.

Si zástankyňou kontaktného rodičovstva a vzťahovej/ vnímavej výchovy. Prečo práve táto cesta? Vždy si išla touto cestou aj vo svojom vlastnom živote v úlohe mamy?

Vzťahová výchova má veľa názvov, ale podstata je vždy rovnaká – napĺňanie potrieb dieťaťa. Aktuálny vedecký konsenzus je jednoznačný – tento spôsob výchovy prináša najlepšie dlhodobé výsledky pre zdravý psychický, fyzický a emocionálny vývoj dieťaťa. Kontaktné rodičovstvo som si vybrala už od začiatku, našťastie sa ku mne tieto informácie dostali už počas tehotenstva, ale napriek tomu som mala problém odložiť spoločnosťou nastavené očakávanie novorodenca, ktorý spokojne sám spí v postieľke.

 

Na pôrode veľmi záleží. Rodí sa tam nielen dieťa, ale aj nová mama. A pokiaľ žena zvládne pôrod vo svojej sile, môže z tohto zážitku čerpať celý svoj život. Je požehnaním byť svedkom tejto transformácie.

 

Si autorkou viacerých webinárov, v ktorých rozoberáš rôzne žensko – materské témy. Čo je podľa teba dnes najviac diskutovanou a vyhľadávanou oblasťou, v ktorej ženy – matky potrebujú poradiť a usmerniť? S čím za tebou prichádzajú?

Najčastejšie ženy prichádzajú s pocitom vyčerpania z materstva a zlyhania vo výchove. Majú informácie o škodlivosti kriku a trestov, ale nemajú potrebné zručnosti, aby náročné situácie zvládli s chladnou hlavou. Najdôležitejšie je, aby sa mamy samotné naučili pracovať so svojimi emóciami, aby vo vypätých chvíľach dokázali reagovať racionálne. V druhom kroku sa potom môžu zamerať na samotné výchovné zručnosti.

Vytvorila si aj viaceré online programy a kurzy pre ženy. Čo ti dáva táto práca sprievodkyne na ceste materstvom? Akú máš spätnú väzbu od žien, ktoré sa ti zveria?

Táto práca mi dáva najmä zmysel. Nechcem upadnúť do lacného klišé, ale verím, že spokojné mamy vychovajú šťastné deti, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu. Ženy po absolvovaní programu zdieľajú vyššiu spokojnosť v materstve a nižšiu mieru kriku na dieťa. To je pre mňa skutočnou odmenou.

Jeden z tvojich programov sa volá Mama plná radosti. Je aj Katka Fojcíková mamou, ktorá má radosti na rozdávanie? Čo ti robí najväčšiu radosť?

Myslím, že je to súčasťou mojej povahy. Väčšina ľudí hovorí, že sa v mojej prítomnosti cíti dobre. Ale nie každý zvládne môj hlasný smiech 🙂 . Radosť mi určite robí moja rodina, príroda, dobrý humor a cestovanie.

Katka Fojcíková

Pôsobíš aj ako laktačná poradkyňa. K tomu si sa ako dopracovala?

Brala som to ako súčasť práce duly, rada poskytujem ženám komplexné služby. Sama som obe deti dojčila do prirodzeného odstavenia, takže téma mi je veľmi blízka.

Aké sú najčastejšie problémy, ktoré ako laktačná poradkyňa pomáhaš ženám riešiť?

Problémy sú rôzne, ale mnohé majú spoločný základ – obavy, nedôvera vo vlastné telo a nereálne očakávania. Žiaľ, stále v spoločnosti pretrváva obraz novorodenca, ktorý prespí celý deň v postieľke a stačí mu dojčenie raz za 2-3 hodiny. To ale väčšina dojčených detí nezvládne, a tak sú nespokojné, plačú, dožadujú sa kontaktu s mamou a dojčenia. Väčšina mojej práce laktačnej poradkyne pozostáva z upokojovania mamy, že jej telo produkuje dosť mlieka a je v poriadku, keď dieťa chce byť stále pri nej.

Tvoja cesta duly začala v roku 2020. Čo ťa viedlo k rozhodnutiu stať sa dulou?

Vlastná skúsenosť. Pri prvom tehotenstve som si myslela, že bude stačiť, keď si všetko  sama naštudujem a bude ma sprevádzať muž, ale sama som zažila, že žene pri pôrode vypne racionálny mozog a na väčšinu naštudovaného som skrátka zabudla. K druhému pôrodu som si už vybrala sprevádzajúcu ženu a veľmi mi to pomohlo.  Pocítila som veľkú túžbu podporovať ženy pri pôrode. Chvíľu som sa tomu bránila, pretože to znamenalo úplne zmeniť kariéru, „zahodiť“ roky štúdia a praxe. Dodnes si ďakujem, že som tú odvahu našla, pretože byť svedkom zrodu nového života je neopísateľne krásny zážitok.

Aká je úloha duly, čo všetko dula robí?

V prvom rade chcem povedať, čo dula nerobí. Dula nie je zdravotníčka, takže nevykonáva žiadne medicínske úkony ani nedáva zdravotné rady. Dula je sprievodkyňa ženy v tehotenstve, pri pôrode a počas šestonedelia. Počas tehotenstva podporuje ženu v zdravom životnom štýle, pripravuje ju na pôrod, rozprávajú sa o preferenciách ženy. Prítomnosť duly preukázateľne znižuje riziko cisárskeho rezu, skracuje prvú pôrodnú dobu a znižuje počet žiadostí o epidurál. Bezprostredne po pôrode podporuje ženu pri bondingu s dieťatkom a je jej k dispozícii aj počas šestonedelia – či už ako laktačná poradkyňa, alebo emocionálna podpora.

Zrejme si na telefóne k dispozícii nonstop pre ženy, ktoré si ťa vybrali. Nie je to pre teba aj trochu stresujúce?

Pôrodná pohotovosť je neviditeľná a pritom najnáročnejšia časť práce duly. V noci sa budím a kontrolujem, či mám zapnutý mobil, aj víkendovú dovolenku musíme plánovať pol roka dopredu a nejem cesnak, aby mi nesmrdelo z úst 🙂

Podporuje ťa manžel v tejto tvojej práci? Predsa len, napríklad na dlhšiu dovolenku zrejme ísť nemôžete, keďže pôrody sa môžu rozbehnúť hocikedy.

Áno, podporuje ma veľmi. Už pred podaním prihlášky do kurzu som si s ním musela vyjasniť, či to spoločne zvládneme. Je skvelý otec, ktorý sa vie plnohodnotne o deti postarať, bez neho by to nešlo.

Sprevádzať ženu počas pôrodu musí byť náročné. Alebo nie? Čo si ty ako dula „berieš na starosť“ na pôrodnej sále?

Všetko, čo je treba. Každý pôrod je iný, takže sa snažím nacítiť sa na ženu a podľa situácie jej navrhujem rôzne možnosti, či už ísť do sprchy, bylinnú napárku, masáž rebozo šatkou alebo zmenu polohy. Som jej najväčšou fanúšičkou a podporovateľkou. Ako najdôležitejšie však vnímam to, že ženu plne rešpektujem v jej voľbách a verím jej.

Stretávaš sa s tým, že musíš v pôrodniciach bojovať za práva rodičky? Predsa len, väčšina slovenských pôrodníc neumožňuje všetko to, čo by si ženy priali pri pôrode zažívať…

Toto je náročná téma. Z právneho hľadiska nemám možnosť hovoriť za ženu. Riešime to najmä prípravou – informovaný výber pôrodnice, pôrodným plánom a edukáciou o právach rodičky.

Často chodia Slovenky rodiť do Čiech, kde ich tiež sprevádzaš. Čím to je podľa teba, že Česi umožňujú rešpektujúce pôrody a u nás sa ich musíme domáhať?

Máme šťastie, že mnohé pôrodnice na Morave sú naozaj pokrokové (čo v pôrodníctve znamená najmä návrat k prirodzenosti) a zo Žiliny to máme relatívne na skok. Celkový stav slovenského zdravotníctva je zlý – nedostatok personálu, financií. Pôrodníctvo je toho len súčasťou. Zmena sa však postupne deje, ale tlak musí prichádzať najmä od samotných rodičiek. Je dôležité, aby informované ženy išli vopred do pôrodnice, zisťovali si možnosti v danej nemocnici, žiadali si napríklad výber polohy alebo neprerušený bonding s dieťatkom.

Je vidieť, že ťa práca duly veľmi napĺňa. Čím to je?

Vnímam ju ako veľké naplnenie svojho poslania. Akoby sa pri pôrode mohli prejaviť všetky moje dary a pomôcť tak zrodeniu nového života v pokoji, bezpečí a láske. Na pôrode veľmi záleží. Rodí sa tam nielen dieťa, ale aj nová mama. A pokiaľ žena zvládne pôrod vo svojej sile, môže z tohto zážitku čerpať celý svoj život. Je požehnaním byť svedkom tejto transformácie.

Čo by si chcela odkázať alebo poradiť ženám, ktoré zvažujú, že sa tiež stanú dulami?

Poďte do toho! Je to síce náročná, ale krásna práca s veľkým presahom.

1 komentár

Naďka 4. júla 2023 - 17:30

Viac takychto zien na Slovensku ❤️

Odpovedať

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť