Kontaktné rodičovstvo – prirodzenosť, ktorá opäť „prišla do módy“

Autor: Paula

Jedným z prístupov k dieťaťu, k starostlivosti o dieťa a k jeho výchove je kontaktné rodičovstvo. Ako z názvu vyplýva, je založené na úzkom kontakte medzi rodičom a dieťaťom. O čo teda vlastne ide?

Kontaktné rodičovstvo 

Vzťahová výchova, ako sa kontaktné rodičovstvo tiež nazýva, vzišla od pediatra Williama Searsa v roku 1982. Základom kontaktného rodičovstva je vzájomná komunikácia medzi rodičom a dieťaťom, pričom je kľúčová prítomnosť mamy a jej neustály kontakt s bábätkom.

Takmer každá mama je vo veľmi úzkom kontakte so svojím bábätkom už od jeho narodenia. Začína to bondingom na pôrodnej sále hneď po narodení. Niekedy tento kontakt najmä zo zdravotných dôvodov nie je možný,  hlavne ak je v ohrození života matka alebo dieťa.  Ale v ideálnom prípade si mama (alebo otec) buduje silnú väzbu s dieťaťom už týmto prvým kontaktom koža na kožu.

Toto puto pokračuje ďalej a obrovský význam v ňom má dojčenie na požiadanie.  To znamená, že matka neobmedzuje dojčenie na presne stanovené časové úseky, ale dojčí tak často, ako si bábätko pýta. Je to veľmi dôležité najmä v začiatkoch.

Možno sa žene zdá, že nerobí nič iné, iba dojčí, pretože bábätko si neustále vyžaduje prsník. Avšak treba si uvedomiť, že dojčenie nie je iba o kŕmení. Dojčenie má množstvo ďalších benefitov tak pre matku, ako aj pre dieťa.

Komunikácia medzi rodičom a bábätkom 

Môže sa zdať, že komunikácia je spočiatku jednostranná a vedie iba od rodiča k dieťaťu. Veď to malé predsa ešte nerozpráva. Ale opak je pravdou. Bábätko nám síce nepovie celú vetu, ale komunikuje s nami neustále svojím vlastným spôsobom – cez signály a prejavy svojho telíčka a najmä prostredníctvom plaču. Plač je zo začiatku jeho jediný nástroj na to, ako rodičov na niečo upozorniť.

Potreby dieťatka a ich napĺňanie sú v kontaktnom rodičovstve prioritou. Tým, že sú rodičia cez nosenie, spoločné spanie a dojčenie v neustálom kontakte so svojím bábätkom, postupne sa naučia „čítať“ jeho signály, a teda vedia na potreby dieťaťa reagovať včas. Od toho sa odvíja napríklad aj bezplienková metóda, keď sa rodičia práve vďaka nepretržitému kontaktu s dieťaťom naučia rozpoznávať, ako dieťa dáva najavo, že sa potrebuje vyprázdniť. Následne vedia včas zakročiť.

Kontaktné rodičovstvo a dojčenie

Malé novonarodené bábätko sa neorientuje podľa zraku. Dôležitá je preň najmä vôňa a hmat. Matkine bradavky mu po pôrode voňajú tak ako prostredie, v ktorom bolo v brušku, preto je jej hruď pre dieťa bezpečným prístavom, v ktorom chce neustále byť. Nielen kvôli materskému mlieku, ktoré pije, aby sa zasýtilo. Dojčenie zároveň reguluje telesnú teplotu bábätka, uľavuje od bolesti, upokojuje bábätko, stabilizuje dôležité životné funkcie, funguje ako prostriedok uspávania dieťaťa, vytvára pocit bezpečia a prijatia.

U matky časté dojčenie napomáha tvorbe materského mlieka, podporuje sťahovanie maternice po pôrode, spôsobuje vyplavovanie hormónov šťastia a v neposlednom rade buduje láskyplnú vzťahovú väzbu. Aj keď je to niekedy naozaj náročné, predsa len s odstupom času každá mama s láskou spomína na chvíle dojčenia, ktoré patrili iba jej a bábätku.

Nosenie bábätka

Ďalším z princípov, na ktorých sa zakladá kontaktné rodičovstvo, je nosenie bábätka. Šatka na nosenie detí alebo ergonomický nosič je v tomto veľkým pomocníkom. Mnohé mamičky nosia svoje bábätko hneď po príchode z pôrodnice. Má to mnohé výhody. Dieťatko je na mame spokojné, pretože má poruke všetko, čo potrebuje. A mama sa môže venovať aj niečomu inému, ako len starostlivosti o bábätko, keďže má voľné ruky.

Vďaka noseniu je bábätko v úzkom kontakte so svojou mamou a táto blízkosť podporuje aj tvorbu materského mlieka. Zároveň bábätko upokojuje, lebo cíti matkin tlkot srdca a vníma jej dýchanie.

Kontaktné rodičovstvo – Spoločné spanie s bábätkom

Je jasné, že novorodeniatko a malé bábätko spáva v jednej izbe s mamou, aby ho mohla dojčiť alebo kŕmiť umelým mliečkom tak, ako v noci potrebuje. Pri kontaktnom rodičovstve však spoločné spanie s bábätkom znamená spánok nielen v jednej izbe, ale hlavne v jednej posteli. Mamička a dieťatko spia vedľa seba a bábätko sa v noci dojčí na požiadanie. Takéto spoločné spanie má okrem budovania vzťahovej väzby a okrem úzkeho kontaktu výhody aj v tom, že mama nemusí k dieťaťu vstávať. Stačí, keď si ho priloží k prsníku aj v polohe po ležiačky (ak je to možné a ak jej to vyhovuje). Často takto mamy lepšie spia, lebo sa ani nemusia celkom prebudiť.

Na druhej strane stoja obavy, či je spoločné spanie s dieťaťom v jednej posteli bezpečné. Každá mama chce len to najlepšie pre seba a svoje dieťa, preto sa musí riadiť sama sebou a svojou materskou intuíciou. Ak jej spoločné spanie vyhovuje, niet čo namietať. Ak nie, je to tiež v poriadku. Kontaktné rodičovstvo podporuje tiež myšlienku spania bábätka v postieľke, ktorá by však mala mať preč bočnicu a mala by byť prisunutá k manželskej posteli tak, aby mohlo byť bábätko v kontakte s mamou.

Plač bábätka má vždy nejaký dôvod 

Kontaktné rodičovstvo a vzťahová výchova dôverujú detskému plaču. Plač dieťatka má vždy dôvod, a preto by rodičia nemali nikdy nechať dieťa vyplakať. Podľa Searsa mu tým dávajú najavo, že sa o neho a jeho potreby nezaujímajú. Ak je dieťa najedené, prebalené, vylúčili sme choroby a bolesť, a napriek tomu stále plače, môže prežívať stres a potrebuje kontakt s mamou.

Kontaktné rodičovstvo… a čo partnerstvo?

Potreby dieťatka sú vo vzťahovej výchove na prvom mieste. Avšak rodičia by nemali zabúdať ani na seba a svoje potreby. Je veľmi dôležité, aby si na seba vedeli nájsť čas. Jednak na svoje vlastné záujmy, ale aj na seba navzájom. Svoje potreby sa treba snažiť zladiť s kontaktnou výchovou.

Rozhodli ste sa pre vzťahovú výchovu? Verte si

V dnešnej dobe existuje veľké množstvo výchovných princípov. Reakcie okolia teda môžu byť rôzne, preto by si rodičia, ktorí sa rozhodli pre kontaktné rodičovstvo, mali dôverovať. Mali by byť presvedčení že to, čo robia, je správne. Negatívne rady by ich nemali rozrušiť.

Za ideálne sa považuje dodržiavanie všetkých uvedených princípov kontaktného rodičovstva. Ak sa vám však v niečom nedarí (napríklad nedojčíte), nevešajte hlavu. Vzťahovú väzbu s bábätkom je vždy možné vytvoriť. To, že žena nedojčí, alebo svoje bábätko nenosí, predsa neznamená, že tu preňho nie je na sto percent.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť