Inhalátor pre deti – pomôže pri nádche, kašli aj prechladnutí

Autor: spokojná mama

Bojujú aj vaše deti často s nádchou, alebo kašľom? Pri prechladnutí, kašli ale aj alergii pomôže inhalátor, odborne nazývaný nebulizér, ktorý je určený na cielenú liečbu horných aj dolných dýchacích ciest. Tým, že premieňa kvapaliny na drobné kvapôčky, ktoré sa následne miešajú so vzduchom, dostáva sa inhalačný roztok priamo do dýchacích ciest, čiže presne tam, kde je to potrebné.

 

Aké typy inhalátorov poznáme?

Kompresorový je určený najmä na pravidelné a dlhodobé inhalovanie, je vhodný pre všetky typy náplní, má ale väčšie rozmery a je dosť hlučný.
Membránový nájdete aj v menších veľkostiach, čiže je ľahko prenosný, spotrebuje menej liečiva, nemusí ale dobre premeniť hustejšie lieky .
Ultrazvukový je najtichší, je vhodný aj na prevenciu a odporúča sa v chrípkovom období a počas peľovej sezóny, nie je ale vhodný na rozprašovanie hustejších liekov.
Parný je najjednoduchší na používanie a zároveň najlacnejší, je určený skôr na použitie s Vincentkou, má ale slabší liečebný účinok oproti ostatným.

 

Ako vybrať inhalátor pre deti?

Asi každý z nás pozná, ako dieťa reaguje, keď vytiahnete vysávač, aby ste mu odsali soplíky.  Spúšťačom strachu, či negatívnych emócií pritom často nie je samotné odsávanie, ale hučanie vysávača.  Z tohto pohľadu sú pre dieťa najvhodnejšie ultrazvukové inhalátory, ktoré sú najtichšie.  Čo sa týka nadstavca, pre deti je určite lepšie inhalovanie cez masku, najmä pre tie menšie, ktoré nemusia vedieť správne používať náustok. Dôležitý je aj výkon, ktorý sa udáva v ml/min. Platí, že čím vyšší výkon, tým rýchlejšie sa lieky dostanú do dýchacích ciest a tým kratšia je zas doba použitia.

V ponuke nájdete aj inhalátory 2v1 – s nosnou sprchou alebo odsávačkou hlienov, čo vám umožní vyčistiť dieťatku noštek pred inhaláciou samotnou. Dnes už máte možnosť kúpiť detský inhalátor s rôznymi hravými detskými motívmi, takže dieťa oveľa jednoduchšie presvedčíte k používaniu inhalátora. Malé detičky asi ťažko prehovoríte samotným argumentom, že je to pre jeho zdravie. Väčšina detí má z takýchto prístrojov skôr strach, ale taký inhalátor v tvare mačičky alebo milého tučniačika bude dieťa vnímať ako hračku a inhalácia samotná sa tak môže preň stať príjemnou hrou.

 

Ako vybrať vhodnú náplň do inhalátora?

Výber náplne závisí od toho, aký je želaný účinok, či uvoľnenie, prevencia alebo liečba. Pri výbere náplne je potrebné si aj skontrolovať, či je vhodná do toho ktorého inhalátora.

Lieky – vhodné na uvoľnenie dýchacích ciest a rozpúšťanie hlienov
Vincentka/Slaná voda – vhodné na nádchu a liečbu ľahších ochorení dýchacích ciest
Éterické oleje – určené skôr na relax a uvoľnenie (čo môže byť počas ochorenia rovnako žiaduce)
Bylinky – pôsobia upokojujúco, vplývajú na lepší spánok a sú vhodné aj pri prechladnutí

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť