Epidurálka a všetko čo o nej potrebuješ vedieť

Autor: spokojná mama

V prípade cisárskeho rezu sa celkovej alebo epidurálnej anestézii nevyhneš. Ak ťa ale čaká prirodzený pôrod a máš možnosť sa rozhodnúť, či si ho pomocou „epidurálky“ uľahčíš alebo nie, mala by si mať všetky potrebné informácie.

V mamičkovských fórach sa bežne stretneš s názormi ako „Kedysi ženy rodili bez toho a prežili“ alebo naopak „Prečo trpieť, keď nemusíš“. Ak ti ale tieto múdrosti pri tak dôležitom rozhodnutí nestačia, mala by si vedieť aké sú kontraindikácie či vedľajšie účinky po podaní tzv. „epiduralky“.

 

Ako sa epidurálka podáva?

Podá ti ju anestéziológ, špeciálnou ihlou do epidurálneho priestoru (medzi 2. a 3. alebo 3. a 4. stavec) v spodnej časti chrbta.
Jej účinok trvá 60-90 minút a po uplynutí tejto doby sa podáva ďalšia dávka.

 

Môže ju dostať každá žena?

Epidurálka ti nemôže byť podaná ak trpíš poruchou zrážanlivosti krvi, ťažkým infekčným ochorením, si alergická na lokálne anestetiká alebo príliš obézna.

 

 

Koľko sa za ňu platí?

Cena bola v minulosti cca 150€. Momentálne je v plnej výške hradená zdravotnou poisťovňou.

 

Epidurálka a jej výhody

Potláčanie bolesti

S potlačením bolesti sa často zmierňuje aj stres budúcej mamičky.
Strach z bolesti je u budúcich mamičiek často najdôležitejším a rozhodujúcim faktorom.

 

 

Epidurálka a jej nevýhody, resp. možné vedľajšie účinky

Každé podané liečivo môže mať vedľajšie účinky a ty by si o nich mala vedieť.
Výskyt vedľajších účinkov môže súvisieť aj s nesprávnym podaním anestetika (množstva alebo samotnej aplikácie).

Spomalenie pôrodu

Z dôvodu znecitlivenia môže byť značne obmedzená tvoja schopnosť reagovať na signály svojho tela. Bolesť s príchodom kontrakcie obvykle ženu núti k dostatočne silnému tlačeniu. S predĺžením doby pôrodu a nedostatočnej spolupráce s pôrodníkom sa potom môže spájať nutnosť použitia klieští alebo vákuumextraktora pri pôrode.

Zvýšená teplota

Po podaní epidurálky postihuje viac ako 20% žien.

Ťažkosti s močením

Anestetikum môže ovplyvniť nervy močovej sústavy. To znamená, že ešte niekoľko hodín po pôrode nemusíš cítiť potrebu močiť a na vyprázdnenie močového mechúra by tak bolo nutné tzv. cievkovanie.

Nízky krvný tlak

Lokálne anestetiká ovplyvňujú nervy, vedúce k cievam, ktoré sa roztiahnu a krvný tlak môže náhle poklesnúť. Tento náhly pokles sa ti potom môže prejaviť malátnosťou.

Bolesti hlavy

Lekári uvádzajú, že silné bolesti hlavy sa môžu vyskytovať na druhý deň po pôrode. Samotnými rodičkami sú ale tieto bolesti často popisované ako pretrvávajúce aj niekoľko týždňov po pôrode.
Dôvod bolesti je nesprávne zavedenie ihly anesteziológom. Ak ihlu zavedie hlbšie ako má, prepichne tvrdú plenu (obal v chrbticovom kanáli). Okrem silnej bolesti hlavy toto prepichnutie nie je nebezpečné.

Bolesti v mieste vpichu

Niekoľko dní môžeš pociťovať bolesti chrbta v mieste v pichu anestetika.

Medzi ďalšie, no menej časté nepríjemné vedľajšie účinky môže patriť infekcia, ktorá môže vzniknúť v mieste vpichu alebo epidurálny hematóm.

 

Epidurálka a jej vplyv na dieťatko

Nespochybniteľným faktom je, že sa epidurálka cez placentu dostane v určitom množstve aj k dieťatku. Názory na jej vplyv na dieťa sú nejednotné aj medzi odborníkmi.

V minulosti bolo takmer všeobecným názorom lekárov, že malé množstvo, ktoré sa k dieťatku dostane, naň nemá žiaden vplyv. V poslednej dobe sa ale čoraz viac stretávame s názormi odborníkov, ktoré poukazujú na negatívne pôsobenie anestetík na novorodenca. Najčastejšie sa uvádzajú spomalené reakcie novorodenca a tak aj dlhší čas potrebný na prvé prisatie novorodenca na prsník.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť