Obedy zadarmo

Autor: spokojná mama
0 komentár

Od septembra čaká rodičov všetkých školákov zmena v uhrádzaní poplatkov za obedy. Deti čoskoro nastupujú do školy, no množstvo rodičov ešte v úhradách za „obedy zadarmo“ nemá jasno.

 

Za obedy zadarmo skutočne neplatíš?

Ako už iste vieš, obedy zadarmo nie sú úplne zadarmo. Štátna dotácia 1,20€ /deň samozrejme nepokryje celkové náklady na obed dieťaťa. Koľko mesačne teda musíš ako rodič doplatiť?

Rodič resp. zákonný zástupca musí uhradiť každý mesiac režijné náklady školskej jedálne za stravníka. Táto suma je v rôznych školách (mestách) odlišná. Zväčša je to od 2€ do 7€ mesačne. Konkrétnu sumu už aktuálne určite nájdeš na webovej stránky danej školy. Suma je fixná a platí sa každý mesiac bez ohľadu na to, koľko dní v mesiaci sa stravník odstravuje.

 

 

Kedy má dieťa nárok na obedy zadarmo?

Štátna dotácia na jedného stravníka je 1,20€/deň. Dotácia sa poskytuje len za deň, kedy sa dieťa zúčastnilo vyučovania. Ak teda dieťa príde do školy aspoň na jednu vyučovaciu hodinu, vzniká mu nárok na dotáciu.

Ďalšou podmienkou dotácie je skonzumovaný resp. odobratý obed. Ak napríklad dieťa počas vyučovania odíde k lekárovi, no nie je na daný deň odhlásené, rodič je povinný zaplatiť za stravu, ktorú dieťa paradoxne nemalo.

 

 

 

Neodhlásiš – zaplatíš

Dôležité je teda odhlasovať deti z obedov počas ich neprítomnosti v škole. V prípade neodhlásenia žiaka zo stravy je rodič povinný uhradiť celý poplatok za stravu za všetky dni kedy sa dieťa nezúčastnilo vyučovania a pritom nebolo z obeda odhlásené. Dôvodom je, že školská jedáleň pre dieťa obed uvarí ale nedostane naň žiadnu dotáciu, keďže dieťa v škole nebolo.

Pri neodhlásení by mal teda rodič okrem režijných nákladov ďalšie výdavky. Odhlasovanie bude vo väčšine škôl možné osobne, telefonicky ale aj prostredníctvom aplikácie.

 

 

Gymnazisti si obedy zadarmo zrejme nezaslúžia

Novela zákona akosi pozabudla na osemročné gymnázia. Štátna dotácia obedov sa sťahuje iba na základné školy a tak budú musieť rodičia gymnazistov za obedy platiť tak ako doteraz.

 

Doplatky za obedy ako aj termíny úhrad sa podľa samospráv a škôl rôznia. Presnú sumu úhrad tak najspoľahlivejšie zistíš na webovej stránke konkrétnej školy.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť