Skvelé aktivity pre predškolákov – spojte hru s učením!

Autor: spokojná mama

Len pred chvíľou ste so slzami v očiach vyprevádzali dieťa prvýkrát do škôlky a onedlho už nastupuje do školy? Čas neúprosne beží a ak je aj z vášho dieťaťa predškolák, rozvíjajte jeho vedomosti už teraz. Pomôcť vám môžu aktivity, prioritne určené pre predškolákov. Toto je niekoľko z nich.

Učíme sa hravo

Dieťa je ako špongia, nasáva informácie okolo seba. Namiesto času stráveného pred monitorom počítača, či televízorom ho zabavte tvorivými aktivitami, pri ktorých sa aj niečo nové naučí. Výbornou pomôckou na hravé učenie sú knihy. Možno vás prekvapí informácia, že čítanie kníh je skvelou aktivitou už pre bábätká. Na trhu nájdete nespočetné množstvo kníh, ktoré deti naučia hravou formou veršovačky, ale aj písmenká, či číslice. Mnohé knihy sú obohatené aj o rôzne úlohy, doplňovačky i príbehy. Deti zaujmú najmä tie, ktoré sú bohato ilustrované, plné pestrofarebných obrázkov a s minimom textu.

Na internete nájdete aj rôzne pracovné listy určené predškolákom. Tie si viete vytlačiť a následne zalaminovať. Ak na nich dieťa bude písať fixkou, môžete ich neskôr zmazať handričkou a opakovane používať. Deti si v pracovných listoch môžu precvičiť písanie písmen, číslic alebo rôzne čiary, či priraďovanie farieb.

 

Pripravte dieťa na školu

Veľmi pekne vysvetlenie toho, čo sa v škole robí a ako to tam vôbec funguje ponúkajú mnohé knihy o škole. Jednou z nich je kniha Kubko ide do školy, z knižnej série Kamarát Kubko. Ďalšou skvelou publikáciou, ktorá dieťa pripraví na školu je kniha Viktorka ide do školy. Vtipné i poučné príbehy dieťaťu dodajú pocit odvahy a dieťa sa tak bude do školy tešiť. Zapojte predškoláčika aj do výberu školských pomôcok a spravte z nákupu výbavy pre prváka výnimočnú udalosť.

Montessori aktivity pre predškolákov

Čoraz viac rodičov sa v dnešnej dobe uchyľuje k výchove s ohľadom na individualitu dieťaťa. Alternatívny vzdelávací program zvaný Montessori kladie dôraz na kreativitu, samostatnosť dieťaťa a rozvoj jeho schopností bez ohľadu na výkon. Dieťa sa učí spoznávať svet pomocou bežných činností a naplno využíva svoju tvorivosť.

Vytvorte si herbár

Vyberte sa s deťmi na prechádzku do prírody a z listov, ktoré pri prechádzke nájdu si potom doma vytvorte svoj vlastný herbár. Deti sa tak naučia poznávať stromy, ale aj vnímať okolitú prírodu. Alebo skúste s predškolákom zasadiť vo svojom okolí niekoľko kvietkov. Aj takýmito na prvý pohľad jednoduchými činnosťami dieťa naučíte láske k prírode, i trpezlivosti.

aktivity pre predškolákovMini bábkové divadielko

Ak je vonku sychravo, zabavte sa doma pomocou farebných papierov. Z tenkých prúžkov papiera môžete vytvoriť kruhy a na nich nalepiť nakreslené zvieratká. Zvieratká si nasaďte na prsty a zahrajte sa s deťmi bábkové divadlo.
Kreativitu môžu deti naplno rozvinúť pri tvorbe zaujímavej záložky do knihy, či pri maľovaní cestovín temperovými farbami. Vymaľované cestoviny po zaschnutí už len spojíte šnúrkou a tak vytvoríte štýlový náhrdelník, či náramok. Ručne vymaľovaný cestovinový šperk môže byť aj skvelým darčekom pre babičku k sviatku.

 

Pracovné zošity sú in

Pracovné zošity sú ďalšou skvelou prípravou pre budúcich prváčikov. Niektoré sú zamerané na rozvoj jemnej motoriky, poznávanie tvarov, alebo farieb. Náročnejšie úlohy už ponúkajú pracovné listy zacielené na geometriu, počítanie, či porovnávanie.

Zošity plné znovu použiteľných nálepiek

Pre deti sú mimoriadne atraktívne aj pracovné zošity s nálepkami. Tie rozvíjajú detskú fantáziu a deti zabavia doma, ale aj v čakárni u lekára, či pri dlhšej ceste autom. Ak vaše dieťa miluje nálepky, voľte tie, ktoré sa dajú opätovne použiť.

Vyškrbávačky

Ďalšou zmysluplnou aktivitou pre predškolákov sú vyškrabávačky. Špeciálna čierna vrstva sa podľa návodu zoškrabe pomocou drievka a vznikne tak zaujímavý obraz. Táto technika u detí rozvíja motoriku a zároveň dáva priestor kreativite. Výsledný obraz si dieťa môže zavesiť na stenu a vznikne tak milá dekorácia do detskej izby.

 

Malý umelec

Vezmite papier, farebné ceruzky a nechajte dieťa, aby popustilo uzdu svojej fantázii. Vyfarbovanie a kreslenie v deťoch rozvíja koordináciu pohybu ruky a zápästia a je tak skvelou prípravou na nácvik písania. Čím viac bude dieťa kresliť a vyfarbovať, tým lepšie. Obkresľovanie je tiež výborným spôsobom, ako si môže dieťa precvičiť ruku. Vyskúšajte rôzne obkresľovacie šablóny, od jednoduchých tvarov, po náročnejšie obrázky.

Medzi aktivity pre predškolákov by ste mali zaradiť aj vystrihovanie. Zaobstarajte dieťaťu špeciálne ergonomicky tvarované nožnice so zaoblenými čepeľami. Bude sa mu s nimi strihať ľahšie a zároveň sa nemusíte báť, že si nimi ublíži. Takéto nožnice neskôr využije aj v prvých rokoch školy. Začínajte s vystrihovaním základných tvarov, ako je srdiečko a kruh. Neskôr pridajte zložité tvary, napríklad strom. Pri každej novej činnosti, ktorú začnete s dieťaťom vykonávať, majte trpezlivosť. Nemotorné držanie ceruzky, či nožníc sa po pár dňoch zlepší a tvorivé aktivity sa tak stanú zábavou.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť