Ako dieťa odnaučiť od cumlíka

Autor: Paula

Dobrý sluha, ale zlý pán – platí to aj o cumlíku. Väčšina detí sa ho nevie vzdať a nech robia rodičia čokoľvek, často je to márne. Čo s tým?

 

Prečo rodičia dávajú dieťaťu cumlík? Pretože jeho používanie im dokáže zjednodušiť život s dieťaťom. Dojčiť bábätko nemôžeme stále a ak veľa plače a je často nepokojné, práve toto sú momenty, kedy sa mamička rozhodne pre cumlík. Niektoré mamičky si so sebou berú cumlík už do pôrodnice, iné sú presvedčené, že svojmu dieťaťu nikdy cumlík nedajú. A možno ho naozaj nebude potrebné využiť. Každé dieťa je individuálnou osobnosťou, jedno cumlík vyžaduje stále, druhé ho vypľúva a odmieta.

Ako dieťa odnaučiť od cumlíkaDeti sa rodia s intenzívnou potrebou sať. Nejde pritom iba o sanie materského mlieka na zažehnanie hladu a smädu. Dojčenie je pre dieťa prostriedkom na utíšenie, zaspanie, zmiernenie bolesti, saním sa dieťa cíti bezpečne v maminom náručí, buduje si vzťahovú väzbu, a v neposlednom rade sa saním bábätko dokáže upokojiť. Práve potreba upokojiť dieťa je najčastejším dôvodom, prečo rodičia siahajú po cumlíku. Dieťa saje cumlík (namiesto prsníka) a saním sa napĺňa jeho aktuálna potreba. Je teda pokojné a spokojné. Cumlík sa tak stáva nerozlučným kamarátom dieťatka. Až kým sa rodičia rozhodnú cumlík zrušiť.

Výhody používania cumlíka 

Sú mamičky, ktoré dieťatko uspávajú iba dojčením, pretože cumlík dieťatku nechcú dať, alebo ho samotné dieťatko nechce. A na druhej strane stoja mamičky, ktoré namiesto prsníka ponúkajú dieťaťu na zaspávanie cumlík. Cumlík je jednou zo základných vecí, ktoré si mamička už pred pôrodom pripravuje pre svoje bábätko. Môže byť veľmi dobrým pomocníkom. Jeho najväčšou výhodou je, že dokáže bábätko účinne upokojiť. Ak je cez deň nepokojné, cumlík mu môže pomôcť utíšiť sa, v noci zase funguje ako prostriedok na spánok. Ďalšou výhodou cumlíka je, že pomocou neho sa dieťatku môžu do úst jednoduchšie aplikovať potrebné lieky vo forme kvapiek, ak ich dieťatko vypľúva. Takýmto spôsobom sa napríklad môže podať dieťatku aj očkovanie proti rotavírusom.

Viaceré štúdie a výskumy dokonca poukazujú na to, že ak dieťatko saje cumlík v spánku, znižuje sa tým riziko náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Vďaka cumlíku totiž dieťa spí ľahším spánkom, a tak sa dokáže ľahšie prebudiť, ak sa necíti dobre. Sanie cumlíka tiež učí dieťatko koordinovať sanie, prehĺtanie a dýchanie pri pití mlieka.

Ako dieťa odnaučiť od cumlíkaNevýhody používania cumlíka 

Niektoré detičky s cumlíkom zaspávajú a bez neho sa vôbec nevedia uložiť. Najväčšou nevýhodou cumlíka je teda jeho návykovosť. Dieťa sa ho nevie vzdať a rodičia tak majú problém popasovať sa s tým, ako dieťa odnaučiť od cumlíka. Často je to zdĺhavý boj a neraz sa stáva, že cumlík z času na čas ešte vyžaduje aj štvor – päťročné dieťa (v extrémnych prípadoch).

Ďalšou nevýhodou cumlíka je, že pri častom používaní môže cumeľ spôsobiť deformáciu hornej a dolnej čeľuste. Dieťa dýcha nesprávne ústami a nie nosom, môže sa pridružiť tiež nedostatočná motorika jazyka. Tieto chyby sa však vo väčšine prípadov stratia, ak sa dieťatko dokáže zbaviť cumlíka do veku troch rokov.

V neposlednom rade je nevýhodou cumlíka aj horší spánok a časté budenie – nie je to však pravidlom. Sú deti, ktoré spia s cumlíkom celú noc a nezobudí ich, ak im cumeľ z úst vypadne. Ale iné deti vypadnutie cumlíka zobudí, mamička alebo otecko musia prísť a cumlík opäť dieťatku vrátiť, ten po chvíli opäť vypadne, a takto sa to točí dookola aj celú noc, čo teda nie je nič príjemné nielen pre rodičov, ale aj pre samotné bábätko.

Cumlík a dojčenie

Laktačné poradkyne sa zhodujú, že ak dieťa používa cumlík, kazí mu to techniku prisatia na prsník a môže sa stať, že sa už dieťatko nebude vôbec vedieť správne prisať. Dieťa totiž chytá cumlík (a fľašu) ústočkami úplne inak, než bradavku a dvorec. Pri saní cumlíka mu stačí ústa pootvoriť, avšak aby sa správne prisalo na prsník, musí ústa poriadne roztvoriť. Stáva sa, že dieťa, ktoré používa cumlík alebo fľašu, začne prsník odmietať. Je to však veľmi individuálne. Je veľa prípadov detí, ktoré cumlík používajú veľmi často, a napriek tomu s dojčením nie je žiadny problém.

Kedy cumlík používať?

Ak je bábätko pokojné a spokojné, nie je dôvod cumlík mu dávať. V prípade, že je však aj po nakŕmení, prebalení, pomojkaní a po naplnení všetkých ostatných potrieb stále nespokojné a vidíte, že má potrebu sať, hoci hladné určite nie je, môžete mu ponúknuť prsník, alebo cumlík – podľa svojho rozhodnutia a presvedčenia. Kedy teda cumlík používať? Najlepšou voľbou je kompromis. To znamená, že cumlík dieťatku dáme vtedy, ak je nespokojné napríklad vonku v kočíku, na vyšetrení, alebo v rôznych iných situáciách, v ktorých sa dieťatku nemôžeme naplno venovať.

Ako dieťa odnaučiť od cumlíka

Najskôr dieťatko chceme na cumlík naučiť, neskôr sa zasa musíme popasovať s odúčaním. Ako dieťa odnaučiť od cumlíka?

Nastrihnutie savičky – mnoho mamičiek pri odúčaní nastrihne savičku na cumlíku, čo dieťaťu, samozrejme, žiadny komfort neprinesie, práve naopak. Dieťa tým začne postupne cumlík odmietať.

Stratil sa – Jedným z argumentov rodičov v snahe odnaučiť dieťa od cumlíka je, že sa cumlík stratil, a teda dnes ho dieťatko nemôže mať.

Odovzdanie cumlíka – Ďalšou používanou frázou je, že cumlík sme odovzdali čertovi, pani zubárke, alebo nejakej rozprávkovej postavičke.

Nedám a hotovo – Niektorí rodičia sa rozhodnú s odúčaním nestrácať veľa času a cumlík dieťaťu skrátka zo dňa na deň nedajú. Deti to môžu prijať bez problémov, alebo im potrvá nejaký čas, kým sa naučia napríklad zaspávať bez cumlíka. Aj toto je veľmi individuálnou záležitosťou.

Nechám to na teba – Sú rodičia, ktorí rozhodnutie prestať s cumlíkom nechávajú na samotnom dieťati. Napríklad ak dieťa ešte používa cumlík a nastúpi do škôlky, môže sa cumlíka samo vzdať, keď zistí, že iné deti v škôlke cumlík nemajú.

Ako ste sa s odúčaním popasovali vy? Napíšte nám do komentára.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť