Plávanie bábätiek – kedy s ním začať a ako súvisí s kolikou a refluxom?

Autor: Paula

Bábätko bolo deväť mesiacov svojho vývoja v brušku obklopené vodou, preto niet divu, že je preňho voda niečo celkom prirodzené aj po narodení. Rodičia mu môžu dopriať pobyt vo vode nielen každodenným kúpaním, ale aj formou plávania. Plávanie bábätiek, známe aj pod názvom baby plávanie, je dnes jednou z najvyhľadávanejších aktivít, ktorým sa mamičky so svojimi detičkami venujú. Pridáte sa k nim aj vy?

Plávanie bábätiek – Kedy začať?

Detičky sú rôzne a aj keď má väčšina bábätiek vodu rada, treba si všímať, ako sa dieťa správa doma pri kúpaní. Niektoré bábätká si kúpeľ vyslovene užívajú, iné majú vodu rady o niečo menej. Ak aj to vaše bábätko patrí k prvej skupine detí a jeho pozitívny vzťah k vode je zjavný, baby plávanie bude pre vás určite správnou voľbou.

Plávanie bábätiekOdkedy je plávanie pre bábätko vhodné? Táto otázka je tou hlavnou, ktorú si kladú mamičky pri zvažovaní, či a kedy s plávaním začať. Je dobré prihlásiť sa na kurz plávania bábätiek už v útlom skorom veku bábätka. Sú kurzy, ktoré sú určené už pre bábätká od troch mesiacov, iné začínajú pracovať s detičkami o niečo neskôr, po dovŕšení piatich mesiacov. Je preto potrebné informovať sa priamo na mieste, kde sa so svojim bábätkom chystáte prihlásiť. Čím je dieťatko väčšie a staršie, tým môže narastať aj jeho strach. Niektoré detičky úplne odmietajú bazén a plávania sa boja. Práve preto je dobré s plávaním začať už v skorom bábätkovskom období.

Baby plávanie a jeho výhody

Plávanie bábätiek má mnoho výhod a aj zdravotných benefitov. Zlepšuje sa psychomotorický vývoj dieťatka, buduje sa jeho pozitívny vzťah k vode a k pohybu ako takému, dieťatko sa pravidelným plávaním otužuje a lepšie odoláva chorobám. Plávanie pomáha spevniť svalstvo, trénuje sa dýchanie a zvyšuje sa kapacita pľúc. Veľkou výhodou plávania je, že pohyb vo vode zmierňuje bolesť bruška a pomáha aj pri problémoch ako je kolika a reflux. Rodičov isto poteší aj to, že pravidelné plávanie podporuje lepší spánok bábätka. V neposlednom rade sa vďaka tejto spoločnej aktivite upevňuje vzťah rodiča a dieťaťa.

Kurz plávania pre bábätká

Na kurzoch plávania pre bábätká sa detičky neučia plávať v pravom zmysle. Je to skôr zoznamovanie sa s vodou hravou formou pomocou riekaniek, pesničiek, tančekov vo vode. Používajú sa plavecké pomôcky a učia sa aj niektoré základné plavecké pohyby. Kurz baby plávania prebieha skupinovou formou, bábätká sa teda učia tiež socializácii.

Plávanie bábätiek

Foto: www.eehealth.org

Po pobyte v bazéne nasleduje zväčša sauna (teplota v saune je, samozrejme, prispôsobená bábätkám), kde môžu mamičky s detičkami spočinúť a bábätká sa tu môžu aj nadojčiť.

U detí, ktoré sa už v útlom veku zoznamujú s vodou, je veľmi pravdepodobné, že sa naučia plávať podstatne skôr, než ich rovesníci, ktorí túto skúsenosť nemajú.

 

 

1 komentár

*** 7. apríla 2022 - 13:45

Chodila som plávať s oboma deťmi a je to krásny čas strávený s babetkom. Stoji to za tie peniaze,a neľutujem ani sekundu tohto času 🙂

Odpovedať

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť