Tipy na veľkonočné aktivity pre deti

Autor: Paula

Veľká noc už klope na dvere. Pripravte sa na sviatky spolu s deťmi veselo a hravo. Máme pre vás tipy na veľkonočné aktivity pre deti, do ktorých zapojíte aj celú rodinu.

 

Veľkonočné sviatky sú pre kresťanov najdôležitejšími sviatkami v roku, pretože oslavujú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Sú to tiež sviatky jari, príroda po zime ožíva, všetko kvitne a zelená sa, počujeme štebotať vtáčiky, slnko nám počas teplých dní vnáša do duší radosť. Využite tento čas so svojimi deťmi a pripravte sa na Veľkú noc spoločnou kreatívnou činnosťou.

Veľkonočné aktivity pre deti

Veľká noc, to nie je iba šibačka, oblievačka a dobré jedlo. Celú atmosféru sviatkom dodávajú veľkonočné ozdoby a dekorácie. Zapojte do chystania aj svoje deti. Spojíte tak príjemné s užitočným – pripravíte, čo potrebujete a zároveň sa všetci spolu zabavíte. Ako na to? Môžete sa inšpirovať našimi nápadmi.

Nazbierajte si bahniatka

Mamičky chodievajú s deťmi na prechádzku každý deň. Vyberte sa za bahniatkami a nazbierajte si zopár konárikov, ktoré si doma môžete naaranžovať do vázy (bez vody). Takto vám bahniatka vydržia aj niekoľko ďalších Veľkých nocí. Môžete na ne zavesiť veľkonočné dekorácie, alebo vlastnoručne maľované kraslice. Bahniatka treba zbierať už začiatkom marca, prípadne vtedy, keď si ich už na stromoch všimnete. Neskôr už odkvitnú a na veľkonočnú dekoráciu už nebudú vhodné.

veľkonočné aktivity pre detiVyrobte si kraslice

Neodmysliteľnou súčasťou veľkonočných sviatkov sú maľované vajíčka. Niektoré šikovné ženy vyrábajú hotové umelecké diela. Dovoľte aj tým svojim malým umelcom pridať ruku k dielu a namaľovať zopár kraslíc. Použiť môžete špeciálne farby na vajíčka, alebo tiež temperové či akrylové farby. Výborné sú akrylové fixky, s ktorými môžu vajíčko jednoducho pokresliť aj malé deti. Fantázii sa medze nekladú, nechajte dieťa, nech si vajíčko pomaľuje podľa svojich predstáv. Farbu potom nechajte zaschnúť a hotové kraslice si môžete zavesiť napríklad na kyticu bahniatok.

Pletenie veľkonočného korbáča

Ako upliesť veľkonočný korbáč? Aj toto sa môžete s deťmi naučiť. Iniciatívu môže prebrať otecko a do pletenia korbáčov zasvätiť svojich synov. Na pletenie korbáča budete potrebovať 8 vŕbových prútov s dĺžkou asi 1 meter, 1 tenší prútik na výrobu rukoväti, 1 tenší a kratší prútik na zaviazanie konca korbáča, farebné stužky na ozdobu. Prúty používajte z vŕby bielej (rastie najmä pri vodných tokoch). Vŕba smútočná, ktorú môžete nájsť napríklad v parkoch, nie je na pletenie korbáčov vhodná, pretože jej prúty sa po uschnutí lámu. Korbáč sa pletie z mokrého prútia, preto si prúty ešte pred samotným pletením namočte na niekoľko hodín do vody, ideálne doma do vane aj na celú noc. Zaťažte ich, aby boli ponorené celé.

Veselé zvieratká v kvetináčoch

Zajačikovia, sliepočky, kuriatka, káčatká, húsky… tieto zvieratká sa s veľkou nocou spájajú najčastejšie. Vyrobte si s deťmi zvieratká na paličke, ktorými môžete ozdobiť napríklad vaše kvetináče. Nakreslite na výkres zvieratko, vyfarbite ho, pomocou lepiacej pásky naň zo zadnej strany pripevnite drevenú paličku (napríklad špajľu) a ozdoba je na svete. Môžete ju zapichnúť do kvetináča na okne, alebo pridať do vázy k bahniatkam.

veľkonočné aktivity pre deti

Vlastnoručne vyrobená pohľadnica

Čo môže viac potešiť babku a dedka ako pohľadnica od vnúčatiek? Vyrobte si svoju vlastnú. Stačiť vám bude výkres a pastelky alebo fixky. Staršie detičky môžu použiť napríklad aj krepový papier či iný materiál, z ktorého môžu vyrobiť ozdoby a tie nalepiť na pohľadnicu. Do vnútra napíšte pekný veľkonočný vinš, a je to.

Veľkonočný veniec na dvere

Nič neozvláštni vchodové dvere tak, ako krásny farebný veniec. Môžete si ho so svojimi deťmi vyrobiť aj sami. Použite veľkonočné motívy a získate tematický veľkonočný venček. Na jeho výrobu budete potrebovať: okrúhly pletený veniec, farebnú stužku, umelé veľkonočné vajíčka, kvietky alebo iné jarné a veľkonočné motívy, lepiacu pištoľ. Pomocou lepiacej pištole jednoducho pripevníte jednotlivé ozdoby na veniec a za pár minút si viete vyrobiť krásnu ozdobu na vaše dvere.

Ozdobte okná v detskej izbe

Vezmite si papiere a pastelky a nakreslite si s deťmi veľkonočné motívy, ktoré môžete následne vystaviť v okne detskej izbičky. Veselí zajkovia, žlté kuriatka, košík s maľovanými vajíčkami, farebné kvietky… Hotový obrázok vystrihnite a kúskom lepiacej pásky prilepte na okno. Prípadne si obrázky vystavte na inom vybranom mieste vo vašom byte alebo dome tak, aby ich mali deti na očiach a mohli sa z nich tešiť. Môžete použiť aj špeciálne farby na sklo. Predlohu obrázku si vytlačte na papier a ten vložte do euroobalu. Podľa predlohy nakreslite farbami na sklo obrázok a nechajte ho na euroobale poriadne uschnúť, aj do druhého dňa. Následne obrázok opatrne odlepte a pritlačte na okno v detskej izbe.

Veľkonočné dobroty

Deti, a hlavne tie malé, veľmi rady pomáhajú v kuchyni. Zapojte ich do pečenia a pripravte spolu vaše obľúbené veľkonočné koláčiky. Upiecť môžete aj veľkonočného barančeka, alebo s deťmi pripravte zemiakový šalát či vajíčkovú nátierku.

Vyberte sa na krížovú cestu

Kresťania si na Veľkú noc pripomínajú smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Takmer v každej obci sa nachádza krížová cesta v prírode, kde sa môžete s deťmi prejsť a zamyslieť sa pri jednotlivých zastaveniach, ktorých je dokopy štrnásť. Existuje viacero verzií krížovej cesty pre deti, ktorej texty nájdete na internete. Krížovú cestu si môžete spestriť pesničkami medzi jednotlivými zastaveniami.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť