Ako byť šťastný? 10 princípov šťastia

Autor: spokojná mama

 

Napojte sa na svoje podvedomie

Podvedomie alebo inak nazývaný vnútorný hlas, nám dáva odpovede na množstvo otázok. Mnoho problémov si v živote privodzujeme tým, že sa snažíme tento hlas umlčať, resp. prekričať ho logickými argumentami. Koľkokrát ste si už v živote povedali „Ja som to tušila“ potom, čo ste svoj vnútorný hlas umlčali? Jedným zo spôsobov, ako byť šťastný, je napojiť sa na svoje podvedomie a naučiť sa mu dôverovať.

 

Uvedomujte si šťastné momenty

V smutných chvíľach sa dokážeme utápať aj celé hodiny. Staviame sa do modelu obete a čakáme kto nás bude ľutovať. Dokážete rovnako intenzívne prežívať a uvedomovať si aj tie šťastné momenty? Množstvo šťastných momentov zažívame aj počas obyčajných dní. Ak vyjdete z domu a vonku je nádherné slnečné počasie, sused sa na vás usmeje a vy sa cítite príjemne, uvedomte si naplno tento pocit. Povedzte si zakaždým formulku  Cítim sa výborne“  alebo Teraz som šťastná“.

 

Buďte vždy na prvom mieste

Tento bod je pre väčšinu mužov samozrejmosťou, no u väčšiny žien, obzvlášť matiek môže vyvolať veľkú dávku nevôle. Mnoho matiek totiž denne povyšuje potreby svojich detí, nad tie vlastné. Frustrovaná mama s nenaplnenými základnými fyzickými, emočnými a sociálnymi potrebami nemôže byť dobrou mamou. Nie je sebecké dopriať sama sebe, ak viete, že vás to dobije energiou, z ktorej potom môže čerpať celá rodina.

 

Pravidelne dopĺňajte vitamíny

Pozitívne myslenie či práca s našim podvedomím nebude fungovať, ak vám chýbajú v tele základné vitamíny a minerály. Napríklad chronický nedostatok vitamínu C môže mať na svedomí depresie a únavu. Vitamíny zo skupiny B sú taktiež základom pre psychickú i emočnú pohodu. Väčšina dospelej populácie trpí nedostatkom vitamínu D, ktorý pri našej psychickej pohode zohráva taktiež dôležitú úlohu.
Z minerálov nezabúdajte na vápnik. Jeho hladina ovplyvňuje centrálny nervový systém. Ak je nízka, býva príčinou podráždenia, nervozity, úzkosti.

 

Snažte sa obklopovať správnymi ľudmi

Ak cítite, že sa po stretnutí s určitými ľuďmi cítite vyčerpane alebo premýšľate negatívne, snažte sa im vyhnúť. Obklopujte sa ľuďmi, ktorí vás posúvajú vpred. Ako byť šťastný? Tak, že sa obklopíte ľuďmi, ktorý vás robia šťastnými.

 

Predstavte si svoju smrť

Prepáčte. Asi sme vás vydesili. Skúste si však občas predstaviť, že ste sa ocitli na smrteľnej posteli. Zavrite oči a precíťte ten moment. Čo by ste najviac ľutovali a naopak, na čo by ste boli pyšný? Týmto spôsobom môžete zistiť, čo je pre vás v skutočnosti dôležité a čo chcete vo svojom živote zmeniť.

 

Nepotláčajte svoje emócie

Nesnažte sa potláčať negatívne emócie a prijmite, že šťastný nemôžete byť neustále. Smútok alebo hnev patria k životu, rovnako ako radosť a pokoj. Je v poriadku, že ste občas smutný. Dajte si však pozor, aby ste sa nedostali do modelu obete, ktorá čerpá energiu s ľútosti iných ľudí.

 

Sledujte svoje myšlienky

Naše celkové naladenie je výsledkom našich myšlienok. Na čo, počas dňa myslíte a čo si predstavujete? Uvedomte si, že to, čo prežívate vo vnútri, sa s určitým oneskorením prejaví aj vo vašom vonkajšom svete. Svetový bestseller autorky Rhondy Byrne, The Secret, sa venuje práve zákonu príťažlivosti a sile pozitívnych myšlienok. Kniha pojednáva o tom, že myšlienky môžu zmeniť človeka a jeho život. Milióny ľudí z celého sveta sa už presvedčili, že je to tak.

 

Hovorte, čo si myslíte

Jedným z dôvodov, prečo sú deti tak šťastné, je ten, že nepremýšľajú nad tým, čo by mali povedať, aby sa to niekomu zapáčilo. Hovoria a robia presne to, čo cítia. Sú úprimne a autentické vo svojich pocitoch aj vystupovaní a to im dáva nekonečný pocit slobody. Byť úprimný a hovoriť to, čo si v skutočnosti myslíte, je hlavným kľúčom k tomu, ako byť šťastný. Nebude sa to páčiť každému, ale vy začnete postupne cítiť pokoj a slobodu a to je dôležité. Nezabúdajte, že asertivita prejavu je dôležitá pri deklarovaní svojich názorov.

 

Nezabudnite na svoje ciele

Čo by ste chceli dosiahnuť najbližšie mesiace a aké sú vaše dlhodobé ciele? O čom snívate? Ak na tieto otázky neviete odpovedať, vezmite papier, pero a okamžite sa pustite do snívania a stanovovania cieľov. Radosť z ich napĺňania nám prináša pocity šťastia, núti nás ráno vstavať s novou energiou. Pocit z dosiahnutia svojho cieľa

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť