Mastná pleť a akné: čo pomáha a ako ju ošetriť

Autor: spokojná mama

Mastná pleť a akné podľa štatistík trápia každú tretiu ženu v produktívnom veku. Čistá pokožka bez nedokonalostí je tak pre nich utópiou roky po puberte. Dobrou správou však je, že prejavy akné môžete eliminovať. Chce to len čas a dôkladnú starostlivosť o pokožku.

Mastná pleť a akné sú ovplyvnené hormónmi

O ženských hormónoch by sme mohli napísať tisíce článkov. Dokážu totiž narobiť divy i peknú neplechu. Hormóny a genetika majú vo väčšine prípadov na svedomí aj problematickú pokožku. S génmi ani vnútornými procesmi v organizme toho veľa nenarobíte, no to čo dokážete zmeniť je spôsob ako sa o pleť staráte. Mastná pleť a akné sú ovplyvnené hormónmi

Nesprávne beauty rituály i nevhodná kozmetika totiž podporujú hromadenie mazu v pokožke, jej upchávanie a zápaly. Pred zavedením nových návykov porozmýšľajte aj nad potravinami, ktoré bežne konzumujete. Nezabudnite ani na lieky, doplnky stravy a steroidy. Tie totiž vedia s pokožkou narobiť tiež nepekné veci.

Životný štýl a mastná pleť

Naše babky neraz hovorili, že mastnú pleť spôsobuje kalorická strava bohatá na tuky. Našťastie vedci tento mýtus už dávno vyvrátili, podobne ako aj reči o tom, že akné zapríčiňujú potraviny. Pravdou však je, že nepekné pupáčiky dokáže nezdravé jedlo zhoršiť. Patrí sem najmä cukor a sacharidy s vysokým glykemickým indexom. Na vašej tvári sa vie vyšantiť i mlieko a to predovšetkým vtedy, ak vaše hormóny reagujú precitlivene na jeho jednotlivé zložky. No a pozor by ste si mali dať aj pri nadmernom jedení čokolády a priemyselne spracovaných potravinách.

Ako sa zbaviť akné

Ako sa teda zbaviť akné v podobe čiernych bodiek či nepekných pupáčikov, keď si už na pubertálne časy ani nespomeniete? V prvom rade by ste sa mali vhodne vnútorne nastaviť a mať reálne očakávania. Ak vám už raz sudičky dali do vienka pleť so sklonom k masteniu a tvorbe akné, musíte sa zmieriť s tým, že sa ho celkom nikdy nezbavíte. Viete však do značnej mieri eliminovať jeho tvorbu precíznym čistením pleti kozmetikou určenou na problematickú tvár.Ako sa zbaviť akné

Investujte teda do kvalitnej micelárnej vody alebo čistiaceho gélu na akné. Vyhnite sa pritom prípravkom vyrobeným na báze alkoholu. Tie vašu pokožku zbytočne dráždia a vysušujú.

Nezabúdajte na hydratáciu a peeling

Čistenie je však len prvým krokom v boji s mastnou pleťou a akné. Po ňom určite nezabudnite na pokožku tváre a dekoltu naniesť vhodný hydratačný prípravok. V drogérii alebo lekárni tak hľadajte hydratačný krém s obsahom dimetikonu. Krém by mal tiež vytvárať väzby s molekulami vody a zároveň zjemňovať pokožku. Raz týždenne podrobte vašu tvár hĺbkovému čisteniu pomocou peelingu na problematickú pleť. Nevyhýbajte sa ani domácim výživným maskám a jedenkrát do mesiaca si dohodnite termín u overenej kozmetičky. Ak sa ani po aplikácii vyššie uvedených krokov stav vašej pleti nezlepší do šiestich mesiacov, neváhajte navštíviť dermatológa. Mastná pleť a akné sú jeho parketa a určite spoločne nájdete riešenie na tento nemilý estetický problém.

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť