Nadváha u detí

Autor: Paula

Počet detí s nadváhou pribúda. Netreba sa pritom schovávať iba za genetiku, i keď sčasti ju môže mať na svedomí dedičnosť. Nadváha u detí je problémom, ktorý sa vo veľkej miere nesie s človekom až do dospelosti. Čím skôr sa začne riešiť, tým lepšie.

 

Nadváha u detí

Problém s kilogramami navyše nemajú iba dospelí, stále viac sa objavuje nadváha aj u detí. V roku 2016 malo nadváhu alebo obezitu až 41 miliónov detí vo veku do 5 rokov. V dnešnej dobe sa deti trápia s nadváhou najmä kvôli ľahkej dostupnosti nezdravého jedla a fast foodov, tiež kvôli nedostatku pohybu. Toto sa pritom týka nielen vyspelých krajín, ale aj krajín tretieho sveta. Je veľmi dôležité uvedomiť si, že dieťa z obezity nevyrastie. Ak rodičia nezasiahnu, dieťa bude obézne aj v dospelosti. Veď práve v detskom veku sa budujú stravovacie návyky, či vzťah k športu a pohybu.

Prečo vzniká nadváha u detí

Zjednodušene by sa dalo povedať, že nadváha vo všeobecnosti postihuje ľudí, ktorých kalorický príjem je väčší ako výdaj. Zamyslieť sa teda môžeme nad tým, prečo teda deti viac jedia. Jedným z hlavných dôvodov je, že dieťa je veľmi ľahko ovplyvniteľné reklamami. Tie sa na nás všetkých valia z každej strany, o to viac sú deti na ne náchylnejšie. V reklamách sa propagujú cukrovinky, sladkosti a iné pokrmy obsahujúce predovšetkým cukor a tuk takým spôsobom, že ich dieťa skrátka chce hneď, ako ich zbadá v obchode. Predáva aj obal. Stačí, že dieťa zbadá na čokoládovej tyčinke svoju obľúbenú rozprávkovú postavičku, a je to.

Pandémia ochorenia Covid – 19 problém s nadváhou ešte viac zväčšila. Žiadna telesná výchova, zatvorené športové kluby, zrušené pohybové krúžky, toto všetko prispelo k tomu, že deťom chýbal pohyb. Navyše, dnešná doba praje technológiám a mnoho detí trávi svoj voľný čas radšej sedením s mobilom alebo tabletom v ruke.

Príčin vzniku a rozvoja nadváhy u detí je viac. Okrem spomenutých tu patria tiež:

– zlé stravovacie návyky (jedenie v strese, sladké odmeny, vynechané raňajky)

– príklad rodičov (dieťa kopíruje správanie svojich rodičov, preto ak sa otec a mama nehýbu a majú nadváhu, s veľkou pravdepodobnosťou budú také i deti)

Ako riešiť nadváhu u detí

Ak si rodič nevie rady, mal by sa poradiť s pediatrom. Ten môže poradiť, aké opatrenia je vhodné urobiť a zároveň bude na dieťa dozerať. Ak má vaše dieťa len pár kilogramov navyše, zvýšte množstvo pohybu, dbajte na správny jedálniček a problém sa upraví. Ak je to však vážnejšie a aj BMI index dieťaťa ukazuje nadváhu či obezitu, nečakajte a začnite s opatreniami ihneď. Ako sa teda rieši nadváha u detí?

Choďte príkladom
Je dôležité, aby žil rodič aktívnym spôsobom života a mal zdravý životný štýl. Týka sa to jednak pohybu, ale tiež stravy. Dieťa si tento vzorec osvojí, a tak bude spolupracovať a rado sa k pohybu pridá.

Viac pohybu
Bez pohybu to nejde. Zaraďte preto deťom do denného rozvrhu viac pohybu. Nemusí ísť vyslovene o šport. Zahrajte sa, naháňajte sa, zahrajte si futbal alebo volejbal, choďte sa prejsť rýchlou chôdzou, alebo vymyslite inú pohybovú aktivitu, pri ktorej sa dieťa (a vy s ním) bude fyzicky namáhať.

Menej jedla?
Organizmu vo vývine neprospieva hladovanie ani pôst, preto v žiadnom prípade neveďte svoje deti touto cestou. Len by si tak osvojili nesprávne stravovacie návyky, a síce, že je v poriadku sa prejedať, keď potom budú dva dni hladovať. Deti by mali jesť päťkrát denne: raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Medzi tieto jedlá nie je potrebné zaraďovať ďalšiu stravu.

Zdravé maškrty
Pri redukcii hmotnosti nemusíte dieťaťu úplne odoprieť cukor. Ale môžete ho nahradiť zdravými alternatívami. Namiesto čokoládovej sladkosti mu ponúknite sušené ovocie a oriešky. Priveľa cukru obsahujú aj sladené nápoje, tie by ste mali vylúčiť úplne. Namiesto toho radšej stavte na odšťavovač a pripravte deťom doma 100% ovocné šťavy, na ktorých si pochutíte všetci.

Naučte deti vyberať si
Nemusíte svoje deti ukrátiť o sledovanie televízie v snahe ochrániť ich pred nástrahami reklám, ktoré propagujú nezdravé tučné jedlá a sladené nápoje. Namiesto toho s deťmi diskutujte, vysvetlite im, prečo takéto pokrmy nie sú zdravé.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť