Cestovanie s deťmi

Autor: Paula

Do centra, na výlet, ku starým rodičom, či na dovolenku. Cestovanie s deťmi môže byť dobrodružstvom, ale aj nočnou morou. Všetko sa však dá zvládnuť, keď sa chce.

 

Cestovanie s deťmi

Keď sa povie slovné spojenie cestovanie s deťmi, mnohým rodičom stiahne žalúdok a radšej zmenia tému. Iní si spomenú na svoje zážitky z ciest a už v hlave plánujú, kam s deťmi najbližšie vyrazia za dobrodružstvom. Tak či onak, cestovanie s deťmi zahŕňa množstvo povinností a starostí, ktoré bez detí počas cesty neriešime. Samozrejme, je to tiež plné radostí. Veď, koniec – koncov, po čase aj tak spomíname iba na to pekné, a aj nad tými trampotami po čase mávneme rukou s úsmevom. Cestovať s deťmi je pre rodinu obohacujúce. Spoločné objavovanie nových miest a vecí posilňuje rodinné vzťahy, rozvíja mozog a navigačné schopnosti, buduje trpezlivosť a vynaliezavosť v rôznych situáciách a v neposlednom rade vzbudzuje u detí túžbu po vedomostiach, najmä čo sa týka cudzieho jazyka a histórie.

Prečo je teda cestovanie s deťmi také špecifické? V prvom rade preto, že deti majú osobité požiadavky a potreby. Tak v normálnom každodennom živote, ako aj pri cestovaní. Rovnako ako my, aj deti potrebujú mať všetko dôležité zbalené v kufri, potrebujú jesť a piť, hrať sa, rozptýliť sa a aj sa dobre vyspať. Všetko, samozrejme, závisí od veku dieťaťa. Niektoré deti zvládajú cestu bez problémov, iné potrebujú často prestávku, alebo im môže byť v dopravnom prostriedku zle. Deti sa potrebujú zabávať a niečím zamestnať aj počas cesty, mnohé nedokážu len tak sedieť a čakať, kedy konečne dorazia do cieľa. No a my, rodičia, sme tu na to, aby sme im tú cestu pomohli zvládnuť čo najlepšie.

Cestovanie s bábätkom

Malé bábätko potrebuje spať viackrát za deň. Mnoho rodičov sa preto rozhodne vycestovať v čase spánku dieťaťa, aby docielili, že dieťa veľkú časť cesty spokojne prespí. Väčšina detí nemá problém spať v autosedačke – v prípade bábätiek vo vajíčku. Sú rodičia, ktorí deti vozia v aute po sídlisku, len aby spali, keď už sa s nimi inak nedá – ale to už je samostatná téma 🙂 Monotónny zvuk motora a tlmené zvuky autorádia dokážu dieťa dobre uspať. Netreba však zabúdať na to, že bábätko vo vajíčku je dôležité počas cesty kontrolovať, pretože táto poloha nie je pre malého človiečika práve najideálnejšia. Ak je dieťa vo vajíčku priveľmi dlho, môže dokonca prestať dýchať. Robte si preto počas cesty prestávky, počas ktorých bábätko vezmete do náručia, položíte ho na bruško, prebalíte a nakŕmite.

Cestovanie s deťmi v bábätkovskom období je o niečo špecifickejšie práve kvôli tomu, že dieťatko potrebuje dojčenie alebo umelé mlieko, prípadne prvé príkrmy, musíte myslieť na dostatočnú zásobu plienok a nejako ho počas cesty zabaviť. Môžete použiť hračky, ktoré sa zavesia na vajíčko alebo na kočík, ak cestujete inak, než autom. Dobrú prácu urobí tiež biely šum, prípadne veselé detské pesničky.

Ako deti zabaviť počas cesty?

Treba myslieť na to, že už aj samotná cesta je výletom. Cesta je súčasťou dobrodružstva, veď počas nej môžeme vidieť a zažiť toľko vecí. Ukážte deťom, čo počas cesty môžu robiť, inšpirujte ich v predstihu. Nuda tak nebude mať šancu. Ako na to?

1. Spoločné plánovanie

Zábava začína už doma pred odchodom. Naplánujte si s deťmi cestu spoločne. Ujasnite si, čo je vašim cieľom, čo chcete vidieť, kam chcete ísť. Sú to hrady? Zoologická záhrada? Zábavné parky a ihriská? Alebo jaskyne či skanzeny? Vezmite si mapu a zaznačte si do nej, kde sa chcete zastaviť a kam postupne povedú vaše kroky. Deti vďaka spoločnému plánovaniu tak majú možnosť už vopred sa na cestu pripraviť, budú vedieť, čo ich čaká, a tak sa budú tešiť. Môžete si k daným miestam vymyslieť aj nejakú veselú povesť či rozprávku, alebo si nejakú prečítajte.

2. Slovné hry

Zabavíte sa a zároveň si precvičíte slovnú zásobu. Hrajte sa počas cesty s deťmi slovné hry. Jednou z najobľúbenejších je Hádaj, na čo myslím. Deti tiež zabaví slovný futbal, rýmovanie, hádanky, meno – mesto – zviera – vec, vymenúvanie vecí začínajúcich na jedno písmenko z abecedy, alebo vymýšľanie príbehov.

3. Nové hračky

Kúpte dieťaťu novú hračku a dajte mu ju až počas cesty. Nové hračky ešte nie sú obkukané, a tak deti dokážu zabaviť na dlhý čas. Výber prispôsobte veku vašich detí. Môžu to byť 3 – 4 autíčka, ktoré počas cesty postupne vyberiete z tašky, alebo omaľovánky. Dobrým pomocníkom môže byť aj detský volant s rôznymi tlačidlami a zvukmi. Dieťa sa počas cesty bude hrať, že auto (prípadne autobus či vlak) riadi ono. Pre väčšie deti vezmite časopisy, krížovky či rôzne hlavolamy.

4. Cestovanie s deťmi v rytme hudby

V každom aute znie počas cesty autorádio. Môžete počúvať živé vysielanie, alebo si nahrajte vopred obľúbenú hudbu na USB. Nezabudnite ani na obľúbené pesničky vašich detí. Môžete sa s hudbou aj zahrať. Pustite deťom úryvok z nejakej piesne a oni budú hádať, o akú pesničku ide. V prípade, že cestovanie s deťmi bude v inom dopravnom prostriedku, kde teda nebude k dispozícii autorádio, spievajte si. Určite poznáte Pejme pieseň dokola. Naučte túto rokmi osvedčenú klasiku svoje deti. Uvidíte, že bude zábava.

5. Rozprávky v tablete

Ak máte pred sebou veľmi dlhú cestu, zabaviť deti vám pomôže aj tablet. Pustite deťom rozprávku alebo hudobné videá s obľúbenými pesničkami, ktorých je dnes plný internet.

6. Cestovné verzie spoločenských hier

Cestovanie s deťmi si môžete ozvláštniť aj spoločenskými hrami. Dostanete ich kúpiť aj v cestovných verziách na magnetickej podložke, takže počas cestovania nebudú jednotlivé časti padať. Šach alebo človeče, nehnevaj sa si tak môžete zahrať napríklad aj počas turbulencií v lietadle.

7. Cesta zbehne čítaním

Kniha je najlepším priateľom človeka, hovorí sa. Tie detské sú plné obrázkov, veselých príhod, ale aj zvukov. Deti a knihy k sebe skrátka patria. Vezmite svojim deťom na cestu viacero knižiek, alebo im pred odchodom kúpte nejaké nové, ktoré si budú môcť cestou prezerať.  Veľmi dobré sú knihy s nálepkami – ideálne tie s opakovaným použitím.

8. Sledujte a komentujte okolie

Môže ísť o počítanie okoloidúcich áut, hádanie miest podľa ŠPZ-tky, ukazovanie na jednu farbu (napríklad vyberte červenú a dieťa má v okolí cez okno hľadať hocičo červené) a podobne.

9. Dajte deťom fotoaparát

Deti určite zabaví fotografovanie okolia cez okno auta či vlaku. Aspoň tak budete mať možnosť pozrieť sa na svet očami svojho dieťaťa a vidieť, čo ho zaujíma a kam smeruje jeho pozornosť. Okrem toho sa môže hrať na dospeláka, veď fotoaparát nemá v ruke každý deň. Môžete spolu založiť spomienkový denník – fotoalbum alebo zošit, do ktorého ponaliepate vybrané fotky z miest, ktoré ste spolu navštívili.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť