Ako naučiť bábätko spať?

Autor: spokojná mama

Čakať druhé dieťa je také… iné. Nemáte obavy z nepoznaného, viete čo môžete očakávať. Od tehotenstva cez pôrod až po samotnú starostlivosť o nového človiečika by vás nemalo nič prevratné prekvapiť a „vykoľajiť“.

Až na to, že u mňa nič z toho neplatilo. Prekvapená a vykoľajená som bola až až. Moje tehotenstvo, pôrod a spôsob fungovania s druhým dieťatkom sa líšili úplne vo všetkom.

 

Uspávanie ako nočná mora

Vychovala som syna, ktorý má dnes už 8 rokov a uspávanie pre mňa v jeho prípade znamenalo prechádzku s kočíkom či uloženie do jeho postieľky po vypití mliečka, občas chvíľka pohojdania na rukách.

O to viac ma prekvapil a zastihol nepripravenú „spánok“ mojej dcéry. Ona vlastne asi nikdy nezaspala sama. Už ako novorodenec prechádzala z únavy do podráždenia a potrebovala vždy na zaspinkanie moju pomoc. V kočiari som ju natriasala o dušu, doma ju hojdala na rukách a dojčila nekonečne dlho. Asi od jej troch mesiacov sa jej spánok postupne ešte zhoršoval. V kočiari už nezaspala vôbec. Doma som väčšinu dňa len uspávala.

Čím ťažšie sa jej zaspávalo, tým viac alternatív sme hľadali. Zúfalá situácia, zúfalé rozhodnutia. Uspávanie pri skákaní na fitlopte či v nosiči sa spočiatku zdalo ako vyslobodenie. Zaspala veľmi rýchlo a v nosiči spinkala oveľa dlhšie ako obvykle.

 

Len nech spí

Dcérka časom spávala počas dňa už len v nosiči. Spala na mne trikrát denne. Nepredstavujte si to však ako prechádzky po okolí či pobehovanie po byte napríklad pri domácich prácach. Aby sa vyspala musela som sedieť zavretá v izbe bez pohnutia a potichu. Zobudila sa aj pri najmenšom šuchnutí či pohnutí. Spánok je pre správny vývoj dieťaťa zásadný. Nad tým, že mi domácnosť stojí a staršiemu synovi sa nemám čas poriadne venovať som spočiatku prižmurovala oči.

Nemala som žiaden čas pre seba ani na domácnosť, vlastne na nič. Každý deň som asi štyri hodiny denne sedela potichu v izbe aby sa ona vyspala. Áno až takto ďaleko dokáže zájsť materinská láska a slepota. Mala som pocit, že robím všetko pre jej lepší spánok, že sa musím takto „obetovať“ aby sa mohla ona vyspať.

Týždne plynuli, letné teploty stúpali. S tým malým rovnako potiacim sa telíčkom prilepeným na sebe a s pocitom, že moje druhé dieťa musí tráviť tieto hodiny každý deň samo vo vedľajšej izbe som veľakrát uvažovala, že to musím zmeniť. Ale ako? Asi chápete, že som prišla do bodu, kedy som bola ochotná urobiť čokoľvek aby som moju dcérku naučila spať „normálne“.

Niekoľko dní som sa snažila naučiť ju spať v posteli. Uspávala som ju však aj hodinu a následne spala maximálne 15 minút.  Áno, myslím to vážne. Potom bola samozrejme nervózna a onedlho musela ísť spať opäť. Nevedela som ako z toho von…

 

Ako naučiť bábätko spať?

Preštudovala som si množstvo článkov a kníh, no popravde žiadne použiteľné poznatky som nedostala. Iba veľa protichodných informácií o spánku a uspávaní z ktorých som bola ešte viac zmätená.

Manžel raz stretol známu. Slovo dalo slovo a domov prišiel s príbehom o spánkovej poradkyni, ktorá jej bábätko naučila spať.

„Šibe ti?“ bola moja reakcia, za ktorú sa dnes už hanbím. Čo už mi pomôže nejaká mudrlantka, s akýmsi spánkovým „rýchlokrurzom“, ktorá o mojom dieťati vôbec nič nevie?

Situácia s dcériným spánkom bola zlá a tak som sa rozhodla tú „mudrlantku“ na webe aspoň omrknúť.
Zaujímali ma referencie a vzdelanie. Obe bolo viac ako presvedčivé v jej prospech.

Niekoľko zahraničných spánkových certifikácií, pravidelné zúčastňovanie sa konferencií, neustále vzdelávanie nielen v oblasti spánku ale aj refluxu, dojčenia, výživy, popôrodnej depresie či odplienkovania. To všetko ma presvedčilo, že to so spánkovou poradkyňou skúsime.

 

Ako to celé prebiehalo?

So Zuzkou Guzmickou – jemnou spánkovou poradkyňou som sa nikdy nestretla. Všetko sme riešili prostredníctvom mailov. Na začiatok som vypisovala dlhokánsky dotazník o mojej dcére. Boli tam komplexné informácie od jej pôrodnej váhy až po aktuálne a detailné spánkové návyky. K dotazníku bolo potrebné vypísať aj režim dieťatka za posledné 3 dni. Dalo to dosť práce ale opäť ma to presvedčilo o tom, že pani Guzmická pristupuje ku každému dieťatku nanajvýš jednotlivo.

Po pár dňoch som dostala vypracovaný rozsiahly dokument, ktorý mi vysvetľoval spánok, jeho cykly, konkrétne dôvody dcérinho budenia aj kompletný program ako budeme v jej prípade pri učení spinkať postupovať. Našim cieľom bolo pokojné a samostatné zaspávanie dcérky v jej postieľke po upokojujúcej predspánkovej rutine. Aby moje dieťa zaspalo samo vo svojej postieľke? Zdalo sa mi to ako niečo nedosiahnuteľné.

 

Ako naučiť bábätko spať? Dostala som odpoveď?

Spánkové poradenstvo nie je kúzlo. Nedostanete čarovnú vetu, ktorou dieťa uspíte. Celé si to vyžaduje množstvo práce, odhodlania a vytrvalosti. Dostanete však neuveriteľné množstvo cenných rád, odporúčaní, overených postupov a počas trvania tréningu aj neustálu pomoc ak si neviete dať rady. Zaviesť dieťaťu režim, ktorý nikdy nemalo a naučiť ho zaspávať úplne po novom bez akýchkoľvek „zlozvykov“  vôbec nie je ľahké. Pre vás ani pre dieťatko. Akokoľvek sú Zuzkine metódy jemné, učenie sa nezaobíde bez toho aby dieťatko vyjadrilo svoj nesúhlas.

Tento článok píšem s odstupom času. Písať po dvoch-troch týždňoch ako moja dcéra pekne spí by asi nemalo veľkú výpovednú hodnotu. Už je to 5 mesiacov, čo moja dcéra zaspáva po zaspievaní uspávanky sama v postieľke. Pokojne, doslova ako bábätko 🙂 Prešli sme si chorobami, prerezávaním zúbkov a všetko sme to spolu ustáli tak aby sme ju nevzali do našej postele alebo neuspali na rukách.

Dnes už môžem zodpovedne a úprimne povedať, že som nedostala odpoveď. Dostala som množstvo odpovedí. Spánkové poradenstvo pre mňa nebolo iba o mechanickom naučení nejakých uspávacích úkonov. Porozumela som spánkovým cyklom svojej dcéry, dôvodom prečo sa môže budiť aj tomu ako reagovať v rôznych situáciách, kedy sa jej spánok opäť môže z rôznych dôvodov zhoršovať.

 

Poďakovanie

Získala som oveľa viac ako len spánkové poradenstvo. Kľudné a láskyplné uspávanie trvajúce pár minút a takmer nepretržitý nočný spánok mi toho dali mnoho. Energiu, radosť, čas na rodinu, čas na svoje záľuby aj partnera. Dali mi aj spokojnejšie – oddýchnuté dieťa. To čo som získala má pre mňa nevyčísliteľnú hodnotu a pochopí to snáď len matka malého „nespáča“.

Na záver chcem napísať, že toto nie je žiada forma platenej reklamy. Je to „obyčajná“ skúsenosť jednej matky a zároveň verejné poďakovanie Zuzke Guzmickej.  Zuzka, ďakujem že robíš túto prácu. Ďakujem, za tvoj láskavý prístup, že sa stávaš pre nevyspaté mamičky viac ako len poradkyňou.

Ak by ste radi o spánkovom poradenstve zistili viac môžete tak urobiť tu:

www.lepsispanokbabatiek.sk

Ak máte otázky, pokojne sa pýtajte v komentároch 🙂

2 komentáre

Kristína 20. decembra 2020 - 17:11

Mozem sa opytat, akou metodou ste naucili babatko spinkat (nazov)? A ako dlho trvala praca na samostatnom zaspavani? Momentalne sme vo faze predpripravy (v ramci poradenstva), ale popravde mam z toho trochu strach…isli sme do toho, ze ked nam to da aspon nieco, tak to bude fajn, ale taketo zaspavanie je skvela predstava pre nas aj pre dceru, nakolko sme takmer v rovnakej spankovej situacii ako vy pred poradenstvom. Dakujem 🙂

Odpovedať
spokojná mama 20. decembra 2020 - 19:40

Dobrý deň Kristínka, rovnako som mala strach a miešali sa vo mne rôzne pocity počas poradenstva. Nie je to ľahké ani pre bábätko, ktoré je zvyknuté niekoľko mesiacov zaspávať určitým spôsobom, napr. na prsníku a ani pre mamičku keď dieťatko začne dávať najavo svoj nesúhlas. Keď nerátam predprípravu tak to trvalo cca 10 dní kým si pekne zvykla zaspávať sama v postieľke bez mrnčania – pokojne a spokojne.
Nie som si úplne istá čo myslíte tým názvom metódy. Je to naozaj komplexný súbor zmien, ktoré u nás počas učenia spinkať nastali.
Ak máte ešte nejaké konkrétnejšie otázky, môžete mi napísať aj súkromne na redakcia@spokojnamama.sk
Pekný deň prajem 🙂

Odpovedať

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť