Si mama? Toto by si robiť nemala

Autor: spokojná mama

Každá sme iná, no napriek tomu v materstve obvykle všetky skĺzavame do tých istých koľají. Dokonalá mama neexistuje tak zamerajme svoju snahu radšej na to, aby sme sa stali šťastnými matkami. Čomu by sme sa mali vyvarovať?

 

1. Nepretvaruj sa pred deťmi

Máš ťažký deň? Doľahla na teba vyčerpanosť alebo stres? Netvár sa pred deťmi, že si z ocele a neklam, že ti nič nie. Vysvetli deťom situáciu vhodne ich veku. „Som unavená“. „Mala som ťažký deň a je mi smutno.“ Ak to potrebuješ, pusti aj pár sĺz. Deti predsa potrebujú vidieť svet reálny! Pochopenie, že máme všetci občas zlý deň alebo si poplačeme, im neublíži, práve naopak. Uvedom si, že deti vždy cítia tvoj smútok či nepohodu. Ak sa s nimi nerozprávaš a situáciu im vhodne nevysvetlíš, môžu si dokonca myslieť, že sú za tvoj smútok zodpovedné.

 

2. Nesnaž sa byť dokonalá mama

Každý deň navarené, napečené, upratané, deti každý deň 2 hodiny na čerstvom vzduchu a popritom na materskej rozbiehanie vlastného podnikania? Nedláždi si cestu k depresii a urči si priority. Sú to výlety s deťmi alebo dokonalá domácnosť? Vyber ši čo je pre teba najdôležitejšie a pri ostatnom sa nauč tak trochu prižmúriť oči.

 

3. Nikdy nehovor nikdy

Toto platí v materstve obzvlášť. Nikdy nebudeš púšťať deťom TV pri jedle? Tvoje dieťa by sa nikdy v živote nehodilo v obchode o zem? Ha! Život s deťmi ťa postupne presvedčí o tom, aby si nikdy nehovorila „nikdy“.

 

 

4. Neporovnávaj svoje deti

Máš dve deti, no okrem matky a otca nemajú evidentne nič spoločné? Je to úplne normálne. Tvoja dcéra sa rada učí a pochopí učivo za päť minút, zatiaľ čo so synom sa musíš učiť každé poobedie aj tri hodiny? Neporovnávaj ich pred nimi a snaž sa tomu vyhnúť aj vo svojich myšlienkach. Ušetri stres, smútok či hnev sebe aj im a snaž sa prijať ich rozdielne povahy a individualitu aj s ich „zlými“ vlastnosťami.

 

5. Nemaj výčitky svoje deti „odložiť“

Nie, žiadna ľudská bytosť nie je „stavaná“ na to, aby 24 hodín denne napĺňala potreby iných a nemala pritom žiadny čas na oddych alebo naplnenie tých svojich. Dokonca ani matka. Z dlhodobého hľadiska je to bez stôp na tvojom duševnom zdraví neudržateľné. Neboj sa vyjadriť svoje potreby pred mužom, prípadne sa dohodni na pravidelnom strážení so starými rodičmi alebo z času na čas oslov kamarátku, no vyhraď si čas len pre seba.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť