INŠPIRATÍVNA MAMA – Diana Porubčanová (rodinna.lekarka)

Autor: spokojná mama

Lekárka na rodičovskej dovolenke a matka troch detí, ktorú môžete poznať pod pseudonymom rodinna.lekarka.  Žena, ktorá našla svoju životnú cestu v pomoci iným matkám. Nielen liečiť, ale aj vyliečiť. Zaoberá sa medicínou s celostným prístupom. Pri zdravotných ťažkostiach dieťatka sa zaujíma aj o jeho psychiku, či sociálne zázemie. Mamičkám prináša svoje obohacujúce pohľady na vnímavú a rešpektujúcu výchovu aktuálne aj prostredníctvom sociálnej siete Instagram, kde ju sleduje už 15 000 fanúšikov.
Nech sa páči, zoznámte sa bližšie. Toto je inšpiratívna mama, Diana Porubčanová.

 

Mnohí čitatelia ťa už poznajú zo sociálnej siete, kde vystupuješ pod pseudonymom rodinna.lekarka. Medicíne si sa profesijne venovala ešte pred nástupom na materskú dovolenku. Môžeš nám priblížiť v akom obore lekárstva si pracovala a ako si spätne na tieto roky spomínaš?

Pracovala som na internom oddelení, presnejšie na geriatrii, čo sú pacienti nad 65rokov. Veľa som sa tam naučila po medicínskej stránke. Boli sme super kolektív a vzájomne sme si pomáhali. Avšak pomerne časté stretávanie sa so smrťou ma primelo k tomu, aby som si pomenila priority v živote. Keď prišli deti, ešte viac sa mi moje životné hodnoty preskladali.

 

Venuješ sa psychosomatike a si zástancom rešpektujúceho a kontaktného rodičovstva, ktoré sa spája napríklad s dojčením, nosením dieťatka v nosiči, spoločným spaním s dieťatkom. Zrejme to nie sú smery, ku ktorým sú budúci lekári na medicíne jednoznačne vedení. Ako si sa ty dostala na túto cestu?

Vďaka tomu, že som sa stala mamou a dojčenie s prvou dcérkou sme si doslova vybojovali, čoraz viac som si vyhľadávala informácie o dojčení, nosení a celkovo o kontaktom rodičovstve. Prišla som časom na to, že je náročné v noci niekoľkokrát vstávať k bábätku, nadojčiť ho a vrátiť naspäť do postieľky. A tak som veľmi rýchlo pochopila, že nielen pre moju dcérku, ale aj pre mňa, je oveľa jednoduchšie spať spolu. A tak nejak sa začala moja cesta…

 

Na svojom IG účte rodinna.lekarka, sa venuješ naozaj širokému záberu v oblasti zdravia, ale predovšetkým výchovy detí. Radíš v oblasti detských emócií i vzťahov s deťmi. V týchto oblastiach dokonca ponúkaš už aj konzultácie a koučing. Odkiaľ (okrem svojich medicínskych vedomostí) čerpáš svoje poznatky, ktoré potom ďalej posúvaš?

Verím, že všetko so všetkým súvisí, a preto ma oslovila aj psychosomatika (tej sa momentálne nevenujem, ale v budúcnosti by som chcela). Verím, že myseľ, duša a telo sú navzájom poprepájané. A tiež, že naše zdravie a zdravie našich detí úzko súvisí s prostredím, v ktorom žijeme a v ktorom sa vyvíjame, ako aj so vzťahmi, aké máme medzi sebou. Veľa čerpám z kníh, článkov, podkastov, seminárov, či kurzov. Vďaka mojim deťom môžem nadobudnuté vedomosti odskúšať v praxi.

 

Máš tri dcéry (8,5r., 6r., 3r.). Ako by si sa definovala ako mama? Aký máš s dcérkami vzťah?

Fuu, ťažká otázka. To je skôr otázka na moje deti 🙂 Myslím si, že som dosť dobrá mama, ktorá sa maximálne snaží byť rešpektujúca voči svojim deťom. Zároveň som mama, ktorá robí aj chyby, ale vďaka ním sa dokážem posúvať ďalej na svojej ceste mamy/ženy. S dcérkami si myslím, že máme krásne vzťahy, na ktorých stále pracujeme. Nie vždy je to ružové medzi nami, ale vieme si to vyrozprávať a vysvetliť. K tomu ich vediem od mala.

rodinna.lekarka

rodinna.lekarka Dianka Porubčanová s dcérkami

Každá mamička by nám snáď dala za pravdu, že rodičovstvo vie byť občas poriadne náročné. Dostávaš sa aj napriek tomu, že máš z oblasti výchovy detí množstvo znalostí a vedomostí, do situácií, kedy sa cítiš ako rodič bezradne či unavene?

Samozrejme… Keď spím v noci veľmi málo, som podráždená a hneď ráno s tým oboznamujem aj deti, aby vedeli, že v daný deň to bude so mnou náročnejšie. A ony už sa podľa toho zariadia 🙂 Takisto, keď už dlhšiu dobu nedobijem baterky, t.j. nemám čas vyhradený len pre seba bez detí, som nervóznejšia a častejšie vybuchnem. Nie som vtedy schopná byť rešpektujúca a milá, hlavne vo vypätých situáciách… Ale musím povedať, že tie situácie dokážem zvládnuť oveľa lepšie ako pred pár rokmi.

 

Na tvojom IG profile často spomínaš, že ťa veľmi napĺňa pomáhať druhým, liečiť, radiť. Ten pocit, keď pomôžeš mamičke, ktorá si sama nevie dať v nejakej oblasti rady, musí byť veľkým zadosťučinením tvojej práce. Spomínaš si na konkrétny prípad/ prípady dieťatka, kedy boli rodičia bezradní a ty si ich naviedla na riešenia, ktoré výrazne pomohli? Dostávaš veľa pozitívnych, spätných väzieb?

Áno, veľmi ma napĺňa pomáhať druhým. Je to pre mňa neskutočne dobrý pocit, keď niekomu moje rady, skúsenosti, či koučing so mnou pomáhajú. Pozitívnych spätných väzieb som veru už dostala veľa, čo ma nesmierne teší. Spomínam si na mamičku, ktorej stačilo ukázať iný pohľad na vec a dať jej pár príkladov k tomu, ako rozprávať so synom a bola nadšená, aké zmeny u nich nastali.

 

Čo je z tvojho pohľadu kľúčom, k láskavému rodičovstvu a peknému vzťahu s deťmi?

Myslím si, že hlavne bezpodmienečná láska, vďaka ktorej prijímame deti také aké sú a nie také, ako by sme ich chceli mať. Dôležité je tiež vedieť sa napojiť na svoje deti a to tým, že im venujeme svoju pozornosť na maximum, bez mobilov a len tu a teraz s deťmi (vyhradiť si čas na hru s nimi, šantenie, spoločné zážitky, atď.). A tiež si myslím, že je dôležité pracovať na sebe a svojich zraneniach z detstva, aby sme ľahšie dokázali ustáť emócie/správanie svojich detí.

 

Chystáš sa po rodičovskej dovolenke vrátiť opäť na kliniku?

Nie. Chystám sa ďalej študovať a to psychoterapiu so zameraním na deti a rodinu. Je to štúdium na ďalších 6 rokov, čiže ako ďalšia vysoká škola 🙂 Už sa na to veľmi teším. A potom by som to časom rada prepojila aj so psychosomatikou…

Dianku Porubčanovú môžete sledovať na jej instagramovom účte: www.instagram.com/rodinna.lekarka/ 

alebo facebookovom profile: www.facebook.com/rodinna.lekarka

 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť