INŠPIRATÍVNA MAMA – ALENKA SROGOŇOVÁ

Autor: spokojná mama

V sérií článkov o inšpiratívnych príbehoch „obyčajných“ mamičiek, vám pravidelne prinášame príbehy žien, ktoré sú neobyčajné. Popri starostlivosti o svoje detičky a často už aj popri zamestnaní, nezabúdajú aj na seba a svoje sny.  Stíhajú úžasné veci a sú inšpiráciou pre svoje okolie. Dnešnou inšpiratívnou mamkou je Alenka Srogoňová, autorka detskej knihy Čokoládka a Kakaovník.

 

Predstavíte sa nám?

Volám sa Alena Srogoňová. Spoločne s manželom a našimi dvoma detičkami, žijeme na Orave. Vyštudovala som oblasť gastronómie, niekoľko rokov som v tomto odvetví aj pracovala. Po materskej ma však vietor zavial úplne iným smerom. K elektronike, k administratívnym činnostiam a k písaniu rozprávok. Ako mamu a ženu v domácnosti ma varenie a pečenie sprevádza životom naďalej.

V minulosti som rada piekla koláče, zákusky a deťom torty. Hoci deti podrástli a sú staršie, po pôrode mladšej dcéry mi ostali kilá naviac, preto som sa začala zaujímať viac o zdravú výživu. Zmena u mňa nastala predovšetkým v tom, že jedávam oveľa viac ovocia a zeleniny. Možno aj to bol jeden z dôvodov prečo som napísala rozprávkovú knižku, kde sa v príbehoch spomína čokoláda, ovocie, zelenina a zdravé maškrty.

 

Čím zaujať svoje dieťa – to je dilema mnohých mamičiek, riešili ste ju pri malých deťoch aj vy?

Táto dilema trápila aj mňa, ako matku dvoch detí. Väčšinou sa syn a dcéra vyhrali s legom, ale boli chvíle, keď ich nebavilo nič a musela som zapojiť vlastnú iniciatívu. Z modelovacej hmoty sme vykrajovali vykrajovačkami rôzne tvary, rôznych farieb a tie sme potom nalepili na vajíčko. Tak vznikli naše prvé kraslice. Inokedy sme niečo len tak vymodelovali – zvieratká, snehuliaka, ornamenty. Pri našej tvorivej činnosti sme nielen niečo vytvorili, ale zažili sme aj kopec srandy. Veď o to ide! Deti majú rady aj medovníčky. Kým boli moji huncúti malí, tlačili do cesta formičky rôznych tvarov, podľa vlastného výberu. Po upečení ich aj vyzdobili.

čokoládka a kakaovník
Ako vznikol nápad napísať edukačnú rozprávkovú knižku Čokoládka a Kakaovník a o čo všetko v knižke nájdeme?

My dospelí vieme, prečo svojim deťom bránime jesť obyčajné sladkosti. Nechceme, aby si naše ratolesti pokazili zúbky a mali ubolené brušká. Je to kvôli cukru, lebo je nezdravý a môže deťom naštrbiť aj imunitu.  V príbehoch som poukázala na zdravé sladkosti. Dotkla som sa chorých detí, životného prostredia, školy a vzťahu učiteľ a dieťa.

Spomenula som sviatky a v závere som odhalila, ako deti chcú stále od svojich rodičov sladké a ako ťažko im človek odolá, aj keď sú nezdravé. Ani si to možno neuvedomujeme, ale každý sviatok a oslava sa v detskom svete točí okolo sladkostí. Len na nás ostáva voľba či sladkosti zmeníme na zdravé maškrty.

 

Mohli by ste nám svoju knižku priblížiť ešte viac?

Mestečko Čokoládkovo je iné ako mestá, ktoré poznáme. Funguje tam inak vlastne všetko a navyše každého návštevníka mestečka okamžite upúta vôňa čokolády. Čokoládka a Kakaovník, sú hlavnými hrdinami rozprávky. Celý príbeh ich sprevádzajú kamaráti, sloník Bonbón a papagáj Uhlík. Často k nim chodievali pomáhať dvojčatá Natália a Matej.

čokoládka a kakaovník
Záhadná fontánka

Pani učiteľka Zlatá chcela na DEŇ DETÍ prekvapiť svojich malých študentov z 1.C triedy. Triedu navštevujú aj Matej a Natália. Ich triedna učiteľka sa rozhodla o radu požiadať Čokoládku a Kakaovníka. Oni samozrejme súhlasili. Aké prekvapenie deti zažili? Výnimočné. Po príchode domov totiž rodičom porozprávali o tom, že továreň na výrobu čokolády sa zmenila na zdravé pochúťky.

Záchrana Zoo

Súrodenci Matej a Natália na návšteve v Zoo zistili, že všetky zvieratá náhle ochoreli. Utekali to povedať Čokoládke. Pri prehliadke, spoločne zistili, čo zostalo po nevychovaných návštevníkoch. V príbehu sa dozviete, ako príhodu spoločnými silami vyriešili. Veď deti za pomoc dostali od riaditeľa zoologickej záhrady darček.

Rýchlo do nemocnice

Čokoládka navštívila choré deti v nemocnici, ktoré nemôžu jesť čokoládu. Všetky deti by chceli čo najskôr odísť z nemocnice domov. Kakaovník daroval každému dieťatku neobvyklý darček. Nikto z lekárov netušil, ako je možné, že všetky deti rýchlo vyzdraveli.

Rozprávkový karneval 

Dej sa odohrával vo škôlke. Dvojčatá boli nahnevané na rodičov lebo im vybrali rovnaké masky. Ako túto situáciu vyriešila Čokoládka? Hravo. Nadšené boli nielen dvojčatá, ale všetky deti, ktoré stáli o chvíľu v rade lebo Čokoládka urobila niečo, čo nebolo v pláne. Na konci ich čakala sladká ovocná odmena pri ktorej sa na podnet Kakaovníka z chuti zasmiali.

Matejov zlý sen

Matej na prvej hodine vyučovania prezradil triednej učiteľke svoj príšerný sen. Snívalo sa mu, ako ktosi vykúpil celé zásoby čokolády. Všetci sa s obavou pobrali do továrne, kde im Kakaovník prezradil veľké tajomstvo, že čokoláda sa nemôže len tak stratiť. Uistil deti, aby sa nebáli, že neprídu o zdravé maškrty. V závere deťom daroval živý darček, ktorý im pripomenie, že o čokoládu neprídu. Čo to asi bolo?

Sviatok matiek 

Na deň matiek chceli Matej a Natália svojej mamičke niečo kúpiť, ale nemali žiadne peniaze. Keďže pre mamičku nemali žiadny darček bolo im to veľmi ľúto. Zastavili pred cukrárňou, kde našli Čokoládku a Kakaovníka. Čokoládka im prezradila a naučila ich, že obdarovať ich mamičku môžu kedykoľvek počas celého roka. V závere príbehu, ako bonus sa dozviete jednoduchý recept, ktorý Čokoládka prezradila dvojčatám.

Prázdninový bonbón

Skončili letné prázdniny a deti mali ísť čoskoro do školy a do škôlky. Všetky boli z toho smutné. Mysleli na to, ako im bolo počas prázdnin veselo. Čokoládka a Kakaovník im ponúkli špeciálny nápad, ktorým si mohli pripomenúť leto a prázdniny kedykoľvek chceli.

Čo vymysleli na Mikuláša

Mikuláš prišiel do továrne k Čokoládke a Kakaovníkovi a chcel si objednať tú najsladšiu čokoládu pre všetky poslušné deti lebo on si bez sladkej mliečnej čokolády nevedel predstaviť žiadny svoj deň. Čokoládka a Kakaovník zalomili rukami a vyhrešili Mikuláša, či vari nevie, že cukor vôbec nie je zdravý, deťom by viac prospelo ovocie. Mikulášovi sa ich odpoveď vôbec nepáčila. Čokoládka a Kakaovník si na Mikuláša posvietili a niečo naň narafičili. Dali mu aj prednášku a na koniec ho ešte prekvapili.

Kornútok

Blížili sa Vianoce a do cukrárne vtrhlo malé dievčatko – Veronika. Veľmi chcela zmrzlinu. Nedala si ju vyhovoriť a bola neoblomná a domŕzala ďalej. Čokoládka a Kakaovník ju vzali k veľkému pultu, kde v lete chladili zmrzlinu. Pult bol prázdny, ale Veronika v ňom niečo zbadala! Nakoniec dievčinka odišla s rodičmi nadšená. Veď aj malý zázrak dokázal zmeniť detský svet.

Vianoce 

Deti našli Čokoládku smutnú. Dozvedela sa, že kvôli vianočným sviatkom chceli niektorí ľudia vyrúbať mnoho ihličnatých stromčekov. Dvojčatá čosi šušotali a s Kakaovníkom kamsi rýchlo odbehli. Kým sa Čokoládka spamätala, začula naliehavé hlásenie z miestneho rozhlasu.

Je to vaša prvá kniha. Aké sú reakcie vašich detských čitateľov?

Najčastejšie reakcie detičiek sú, také, že sa im pri čítaní rozprávky robia slinky na zdravé dobrotky. (smiech) Viem, že detičkám sa veľmi páči aj to, že sa každá rozprávka končí šťastne.

 

Možno ste teraz mnohé mamičky príbehom zaujali. Kde sa dá vaša knižka Čokoládka a Kakaovník kúpiť?

Knižka sa dá kúpiť na mojej stránke tu: cokoladka-a-kakaovnik.webnode.sk  alebo aj na známom portáli codokazemama.sk 

Alenke veľmi pekne ďakujeme za milý rozhovor a dávku inšpirácie. 

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť