Viete, aký by mal byť detský písací stôl? Poradíme vám s výberom

Autor: Paula

Keď sa zo škôlkara stane prváčik, musí sa tomu prispôsobiť aj detská izba. Treba v nej nájsť miesto na detský písací stôl. Aký by mal byť a kde v izbičke ho umiestniť, aby malo dieťa najlepšie podmienky na písanie domácich úloh?

 

Detský písací stôl

Každá detská izba prechádza postupne zmenami. Najskôr je v nej iba detská postieľka a skriňa, komoda, či iné úložné priestory. Neskôr postieľku nahradí detská posteľ a obmieňa sa aj nábytok. Dieťa rastie, potrebuje stále viac miesta na uloženie svojho oblečenia a hračiek. Keď však prvý raz zasadne do školskej lavice, bude potrebovať aj miesto na učenie a na odloženie školských pomôcok. Na nákupnom zozname tak pribudne detský písací stôl. Mal by byť dostatočne veľký a premyslene riešený tak, aby poskytol dosť plochy na učenie, a zároveň by mal mať aj nejaký úložný priestor. Treba pamätať aj na to, kde v izbe je najvhodnejšie miesto na jeho uloženie. A to nie je všetko, čo musíme pri výbere stola zvažovať.

Typy stolov pre deti

Keď vyberáme detský písací stôl, máme na výber z dvoch základných druhov. Buď si zvolíme obdĺžnikový alebo rohový stôl.

Rohový písací stôl

Jeho najväčšou výhodou je veľká plocha, ktorú môže dieťa využiť. Zmestí sa naň monitor alebo notebook, pričom stále zostane vpredu priestor na písanie a učenie. V prípade, že naplánujete s dieťaťom používať počítač alebo laptop, využijete rohovú časť na odloženie učebníc, kníh, písacích pomôcok a podobne.

Obdĺžnikový písací stôl

Aj na rovný stôl sa toho zmestí dostatok. Výhodou však je, ak má stôl regál, zásuvky alebo skrinku, aby malo dieťa učebnice, knihy a zošity pekne poruke.

Rastúci detský stôl

Modernizáciou dnes prechádza úplne všetko a detský nábytok nevynímajúc. Preto majú rodičia k dispozícii na výber aj tzv. rastúce stoly a stoličky pre deti. Ich hlavnou myšlienkou je to, že sa dajú prispôsobovať dieťaťu a veľkostne nastavovať. Rodič môže svojmu dieťaťu nastaviť ideálnu výšku, veľkosť plochy a uhol sedenia, takže má stále „pod drobnohľadom“ ergonómiu – ako dieťa sedí, či sa nehrbí, alebo, naopak, nenaťahuje ku knihám na stole.

Mohlo by vás zaujímať:

Zoznam pomôcok pre prváka

Vyberáme detský písací stôl. Akú farbu zvoliť?

Pri výbere farby a štýlu písacieho stola by sme sa mali riadiť hlavne tým, či chceme, aby stôl dieťaťu slúžil počas celej jeho cesty štúdiom, až kým mu nepôjdeme na promócie. V takom prípade vyberáme skôr neutrálne farby a štýl. Samozrejme, prevedenie prispôsobíme ostatnému nábytku v detskej izbe, aby všetko spolu ladilo, ale nie je to podmienkou. Biela farba je univerzálna a hodí sa pre každý vek detí. Môžeme však siahnuť aj po stolíkoch v modrej farbe pre chlapca a v ružovej pre dievčatko, ale treba myslieť na to, že zrejme takýto stôl budeme musieť postupne vymeniť za iný. Deti rastú, menia sa a čo sa im páči v prvej triede, nemusí sa páčiť na strednej škole.

Zaostrite na vybavenie písacieho stola

Keď máme namierené do obchodu kúpiť detský písací stôl, musíme zvažovať v prvom rade jeho veľkosť – aké máme priestorové možnosti v izbe. Ďalším z faktorov je tiež vybavenie stola. Bude naše dieťa potrebovať počítač, alebo notebook? Ak do budúcna rátame s počítačom, mali by sme vybrať detský písací stôl s výsuvnou doskou pre klávesnicu. Tá nám, naopak, bude zbytočná, ak plánujeme dieťaťu kúpiť radšej notebook.

Úložné priestory ako súčasť písacieho stola dieťa využije na odloženie kníh, učebníc, zošitov a zmestia sa tu aj ďalšie školské pomôcky. Zásuvky a skrinky preto ocenia nielen samotní školáci, ale aj rodičia, keďže vďaka nim nie je až tak vidno neporiadok, ktorý zväčša na stoloch našich detí vládne 🙂

Ďalším typom vybavenia k písaciemu stolu sú nadstavce. Vďaka nim dieťa získa priestor na uloženie nejakých vecí aj nad stolom, alebo na stene za stolom. Môže ísť o regáliky alebo police, prípadne menšie skrinky.

Umiestnenie písacieho stola

Často nemáme prílišnú voľnosť v umiestňovaní nábytku v detskej izbe, alebo skrátka nemáme popri deťoch čas popresúvať všetok nábytok. Ale mali by sme myslieť na to, že aj detský písací stôl potrebuje určité podmienky na to, aby bolo učenie na ňom efektívne.

Umiestnenie stola k oknu sa zdá ako dobrý nápad kvôli svetlu, ale myslime aj na to, že to, čo sa deje za oknami, môže dieťa pri písaní úloh zbytočne rozptyľovať. Ani chrbtom k oknu by dieťa nemalo sedieť, pretože tak bude brániť prirodzenému svetlu dopadajúcemu do miestnosti. Podľa feng shui sa za ideálnu pozíciu označuje umiestnenie stola uhlopriečne k dverám tak, aby bola za chrbtom stena bez okna. Tým sa však zaoberajú skôr ľudia zariaďujúci kanceláriu. Čo ale robiť v detskej izbe? Môžete detský písací stôl umiestniť tak, aby naň dopadalo svetlo z boku a prípadný deficit svetla pri učení prekryjete detskou stolnou lampou. Tá by mala svietiť z opačnej strany, než ktorou dieťa píše. Napríklad pravákovi by mala lampa svietiť z ľavej strany a ľavákovi z pravej. V opačnom prípade by si dieťa rukou vytváralo tieň.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť