Najlepšie edukačné detské knihy – 8 TOP kníh pre deti

Autor: spokojná mama

Zvládanie svojich emócií, budovanie zdravého sebavedomia a psychickej odolnosti, láska k sebe, a tak aj láska a úcta k svojim blížnym, zvieratám a prírode. Toto sú témy, ktoré s nami dospelými rezonujú snáď v každom veku a ktoré mnohí z nás akosi neustále nemajú vyriešené. Hľadáme si koučov, čítame motivačnú literatúru, navštevujeme psychológov. Či už je reč o zdravom sebavedomí, alebo zvládaní emócií a psychickej odolnosti, náš problém je obvykle v absencií vytvárania pevných a zdravých základov práve v detstve. Ak chcete svojim deťom dopriať to, čo nebolo dopriate vám, tieto edukačné detské knihy by u vás nemali chýbať.

 

Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia

Deti nám obvykle nedokážu samé popísať, čo ich trápi. Obzvlášť to platí o zložitých pocitoch ako sú nedostatok sebavedomia a pocit menejcennosti. Cieľom knihy je tieto negatívne pocity identifikovať a pomocou uistenia v príbehu i následnom rozhovore s rodičom postupne vyriešiť. Kniha je určená na spoločné čítanie s rodičom, nakoľko by mal po každej kapitole nasledovať rozhovor na ktorý autorka knižka nabáda.

Príbeh začína radostným očakávaním príchodu malého zajka na svet. Autorka sa sústreďuje na popísanie emócií zajkových rodičov ako i ostatných obyvateľov lesa. Zajko je s láskou očakávané vytúžené dieťa. Detskí čitatelia (poslucháči) dokážu s určitosťou tieto emócie veľmi rýchlo nasať a v malom zajkovi vidieť seba. Prirodzene prichádzajú otázky typu : „Mami, aj na mňa ste sa tak tešili?“ Tu sa naskytá rodičovi priestor na výnimočný a prepotrebný rozhovor, ktorý s dieťatkom pravdepodobne ani nikdy neviedol – uistenie dieťaťa v tom, že aj ono bolo chcené a vytúžené dieťa. Takto spolu zvládnete prejsť prvým pilierom detského sebavedomia. Čakať vás bude ešte ďalších šesť.

Kniha je určená: pre deti od 3 do 8 rokov

Zaujímavosť: Tie najzložitejšie psychologické témy ako sú pocity menejcennosti, nedostatok sebavedomia či neistota, dokáže autorka otvoriť a „liečiť“ pomocou príbehu, ktorý je jednoduchý a deťom maximálne zrozumiteľný.

 

Zajko Hrajko a jeho kamaráti z farmy

Knižka patrí medzi edukačné detské knihy, ktoré oslovia aj tých najmenších čitateľov. Zajko Hrajko a jeho kamaráti z farmy sú práve tí zvierací hrdinovia, ktorí vašim deťom pomôžu zvládať svoj hnev, naučiť sa ospravedlniť, pomáhať svojim blízkym, podeliť sa a požičať hračky, používať „čarovné slovíčka“ a
vedieť sa porozprávať o svojich pocitoch. Toto všetko si detičky postupne osvoja vďaka dvanástim samostatným rozprávkam. Zajko Hrajko, koník Janík, húska Zuzka, či morka Dorka – hlavní hrdinovia príbehov dostali milé a hravé mená, ktoré si vaše deti hneď zapamätajú a s istotou aj obľúbia.

Zajko Hrajko

Kniha je určená: pre deti od 3 do 7 rokov

Zaujímavosť:  Edukačné detské knihy často zabúdajú na najmenších čitateľov. Práve v tejto knižke je použité dostatočne veľké písmo, a tak je vhodná aj pre prváčikov a detičky, ktoré ako čitatelia začínajú. Ku každej knihe dostanete aj CD s audiorozprávkami Zajka Hrajka a jeho kamarátov z farmy.

Mohlo by vás zaujímať:

Zoznam pomôcok pre prváka

 

(Ne)spokojný slimáčik Slávko

Autorka knižky, Linda Liliková je maminka dvoch detí a zároveň učiteľka prváčikov na základnej škole. Pri práci s deťmi si všimla, ako mnohé detičky často upadajú do negatívnych emócií a zachádzajú do svojich pomyselných ulít. Rozhodla sa, že urobí všetko, čo je v jej silách, aby deťom ukázala dôvody na úsmev a naučila ich stať sa psychicky odolnými.

edukačné detské knihy

(Ne)spokojný slimáčik Slávko a jeho príbeh Linda postavila na piatich prvkoch duševnej pohody, ktoré vychádzajú z pozitívnej psychológie Martina Seligmana. Jedná sa o pozitívne emócie, zaujatie činnosťou, zmysluplnosť činností, pozitívne vzťahy, úspech a nádej. Detičky sa tak prostredníctvom príbehov naučia ľahšie pomenovať svoje negatívne emócie a jednoduchšie sa z nich dostať. Naučia sa otriasť sa, nenechať sa vtiahnuť do kolotoča pochmúrnych myšlienok a hnevu, a netrápiť sa nad situáciami, ktoré nedokážu zmeniť.

Kniha je určená: pre deti od 4 do 8 rokov

Zaujímavosť: Kniha je odporúčaná slovenskými psychológmi ako pomôcka pri výchove a budovaní emocionálnej zrelosti.

 

Úsmev na dobrú noc

Kniha prináša 16 úsmevných edukačných rozprávok, ideálnych na čítanie pred spaním. Prostredníctvom krátkych príbehov zajačika Čudovačika detičkám hravou a zrozumiteľnou formou vysvetlíme pravidlá slušného a primeraného sociálneho správania, ktoré ste ako rodič už možno vysvetlili stokrát, no bez požadovaného výsledku. Navedieme dieťa na pravidlá láskavého, ľudského, úctivého a slušného správania, aby jeho reakcie na každodenné situácie boli prirodzené a primerané. 

Kniha je určená: pre deti od 3 do 6 rokov

Zaujímavosť: Synček autorky, Lucky Benkovej sa jedného dňa, po príchode súrodenca prestal smiať a neskôr prestal prijímať potravu. Lekár odporučil mamičke nadviazať so synom komunikáciu prostredníctvom príbehov a tak sa z „obyčajnej“ mamičky razom stala autorka. Z jej príbehov vznikla táto špeciálna knižka.

 

Ako sa Hanka naučila sporiť

Napriek tomu, že sú edukačné detské knihy tak populárne a je ich na trhu pomerne dosť, téma finančnej gramotnosti ešte donedávna chýbala. Kniha však nie je len o finančnej gramotnosti, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je aj o rodičovskej láske a podpore, peknom vzťahu so súrodencom, i o myšlienke, že v živote môžeme byť čímkoľvek, ale musíme sa o to pričiniť.

Hanka je zvedavé dievčatko, ktoré vás prevedie svojim príbehom. Vašim deťom ihneď prirastie k srdcu, pretože je presne ako ony. Hravá, neposedná predškoláčka, ktorú zaujíma svet okolo nej. Miluje svojich rodičov, mladšiu sestričku, výlety, čítanie knižiek a samozrejme, ako každé dieťa aj pekné hračky. Keď ju vo výklade hračkárstva zaujme ten najparádnejší mixér, reaguje ako veľké dievča – veď už má päť rokov! Nemrnčí a neplače, no vymýšľa plány, ako sa k nemu dostať. Hankini rodičia samozrejme pomôžu. Nie však tak, ako by ste možno čakali. Hračku jej veru nekúpia. Dajú jej množstvo skvelých rád, ako si na ňu našetriť.

Kniha je určená: pre deti od 4 do 8 rokov

Zaujímavosť: Ku knižke si môžete dokúpiť pracovný zošit Ako sa Hanka naučila sporiť hrou, ktorý je plný zábavných aktivít, nálepiek a mincí z tvrdeného papiera, ktoré môžu deti použiť pri hre a učení.

 

Zábudlivé Ginko

Veríme, že pri prvom pohľade na knižku vám taktiež napadne, presne to čo nám – nádherné ilustrácie! Práve vďaka nim a faktu, že je kniha celoilustrovaná, je vhodná už pre najmenších čitateľov, od veku cca 3 rokov. Táto kniha vo vašich deťoch vzbudí lásku k prírode a potrebu chrániť ju.

detské knihy

Môže aj samotné Ginko, symbol dobrej pamäte, zabúdať? V knižke Mateja Zámečníka áno. Pán Ginko, strom, rastúci v trenčianskom mestskom parku, vždy na jeseň zabudne mená svojich zvieracích kamarátov. Prečo si opäť spomenie až na jar a čo sa s ním deje počas štyroch ročných období, zistia vaše deti spoločne so zvieracími kamarátmi pána Ginka.

Kniha je určená: pre deti od 3 do 8 rokov

Zaujímavosť: Pre knihy autora Mateja Zámečníka je typická interakcia. V prípade Zábudlivého Ginka je to maľovanka pána Ginka a návod na vylisovanie lístku Ginka. V knihe je na tento lístok pripravené špeciálne miesto.

 

 

Skúšky a priateľstvá zvieratiek

Ak máte doma malého milovníka kníh, táto by u vás rozhodne nemala chýbať. Bez preháňania je to jedna z najkrajších veršovaných kníh, aké sa vám a vašim deťom dostanú do rúk. Je obdivuhodné s akou ľahkosťou dokázala autorka knižky, Vladimíra Krajčiová, pretaviť do veršov ucelené a zmysluplné príbehy zvieracích hrdinov. Napriek tomu, že sú príbehy detsky jednoduché a hravé, nesú v sebe často veľmi hlboké a láskavé myšlienky s ponaučením. Knižku tak určite odporúčame aj deťom a rodičom, ktorí nie sú fanúšikmi básní. Veríme, že práve táto detská knižka váš názor na verše zmení.

Kniha je určená: pre deti od 2 do 7 rokov

Zaujímavosť: Autorka knihyVladimíra Krajčiová miluje básne, príbehy, romány a vlastne písanie ako také. Jej sen o napísaní a vydaní vlastnej knihy sa stal realitou aj vďaka materstvu len nedávno, koncom roka 2023. Práve malá dcérka a jej úprimná detská láska ku knihám v mamine opäť prebudila túžbu po písaní. Vladimíra tak vykročila do neznáma a rozhodla sa napísať a vydať svoju prvú knihu.

 

A ako Amálka R ako rozprávka

Interaktívna šlabikárová knižka A ako Amálka R ako rozprávka je určená pre deti predškolského a mladšieho školského veku. Je ideálnou voľbou na zoznámenie detí s písmenkami, ale aj skvelým prostriedkom na zafixovnie si získaných vedomostí prvákov a druhákov. Kniha ponúka pestrú škálu možností, ako s ňou pracovať, zabávať sa a vzdelávať. Okrem učenia písmen prináša táto šlabikárová kniha vďaka svojim príbehom množstvo možností na rozhovory s deťmi, rozvíja ich emocionálnu inteligenciu a kritické myslenie.

A ako Amálka R ako rozprávka

Kniha ponúka nekonečno možností na prácu s ňou. Dané písmenko, ktorému sa konkrétny text venuje, je vždy farebne vyznačené – ľahko môžete spolu spočítať, koľko sa ich v texte nachádza. Na ilustrovanej strane môžete pomenovať všetky predmety začínajúce sa na dané písmenko. Je naozaj obdivuhodné, koľko ich tam nadaný ilustrátor Jakub Šimjak dokázal zakomponovať tak, aby to bolo hravé a nepôsobili tam dané predmety „na silu“.

Kniha je určená: pre deti od 4 do 8 rokov

Zaujímavosť: Aurokou je Janka Šillerová, pedagogička s dlhoročnou praxou, lektorka a odborná konzultantka v oblasti vzdelávania. Dlhé roky venovala svojho profesného života venovala práve učeniu detí na prvom stupni základnej školy.

Pridať komentár

Mohlo by sa ti páčiť